Ознака: домати
Економија 23.06.22 | 11:23

Доматите и краставиците летово ќе имаат изгор цени на пазарите, стравуваат трговците од Струмичко

Трговците и извозниците од Струмичко стравуваат дека во јули и август ќе бараат килограм повеќе домати и краставици од вториот производствен турнус, бидејќи производството...

Здравје 28.05.22 | 22:13

Три намирници кои се најдобри борци против канцерот

Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – остатокот се белковини од животинско потекло, житарки и масти. Трите најдобри „борци” против канцерот се...

Свет 27.04.22 | 15:20

Нервозни пазарџии го гаѓаа Макрон со домати додека шеташе низ пазарот Церги во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го посети пазарот Церги во Париз, но таму, очигледно не беше добредојден. Додека тој разговараше со луѓето, некои нервозни...

Здравје 16.02.22 | 10:27

Доматите штитат од згрутчување на крвта

Епидемијата на корона вирус која го зафати светот трета година по ред, предизвика голем број луѓе кои биле заразени со Ковид-19, да страдаат и од згрутчување на крвта....

Здравје 20.08.21 | 13:11

Доматите се голем сојузник против срцевите заболувања

Не е новост дека исхраната богата со зеленчук може да помогне да се намали опасноста од срцеви заболувања, но стручните лица овојпат анализирале над 100 испитувања, при...

Економија 19.03.21 | 12:42

Пазарите преполни со краставици од Албанија и домати од Турција со сомнителен квалитет

Најголем дел од зеленчукот што се продава на зелените пазарите и во маркетите е увезен од Грција, Турција и Албанија. Освен високите цени увезениот зеленчук е со сомнителен...

Македонија 17.11.20 | 14:47

Доматите на Димитров останаа непратени

Ветото на Бугарија и разочараноста на Вицепремиерот Димитров го врати сеќавањето на неговото ветување дека ќе праќа пакети од највусниот македонски домат за секоја...

Свет 20.02.20 | 14:08

Доматите во Франција заразени со вирус, решение е горење на заразените растенија и плодови

Француското Mинистерството за земјоделство соопшти дека постои „многу силно сомневање“ за постоење на вирус на домати во оранжерија во Финистер. Оваа болест наречена „доматен...

Здравје 01.12.19 | 17:25

Ставил кругови домат во саксија со земја, после две недели се случило нешто неверојатно

Ретко кој не сака салата од домати за време на врелите месеци, а на еден Јутјуб канал може да се пронајде рецепт за чување на домати о домашна атмосфера и тоа без набавка...

Мода и убавина 31.07.19 | 17:04

Диета со домати: Топите 5 кг неделно, најбрзо до бикини тело

Свеж, готвен или цеден, доматот е вистинска намирница со многу бенефити за нашето здравје. Освен тоа, тој може да помогне во намалување на килограмите, а особено е корисен...

Здравје 11.03.19 | 19:01

Трикови за одгледување домати: За да имате вака голем домат, потребно е да научите…

Домат (науч. Solanum lycopersicum, разг. „патлиџан“) — едногодишно растение од фамилијата зрнци (Solanaceae), слично на компирот. Се употребува за исхрана на луѓе и животни. Во Македонија...