Ознака: домашно производство
Економија 16.05.21 | 23:26

Мелничарите предупредуваат: Брашното и лебот ќе поскапат до плафон ако не се заштити домашното производство

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Здравје 15.04.21 | 18:29

Д-р Кунгуловски: Верувам дека доколку ги побараме ќе ги најдеме вистинските луѓе за Македонија сама да прозиведува вакцини

Србија доволно ни помогна со вакцините, но сега е вистински момент Македонија сама да се избори и да не зависи од други држави, смета д-р Горан Кунгуловски, кој за „Алфа“...

Економија 15.04.21 | 17:35

Имаме капацитет и ние да производуваме вакцини против Ковид-19, смета Мицкоски

Имаме потенцијал и капацитет да учествуваме во производство на вакцина против Ковид-19, смета лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, но во тоа мора да учествува...

Економија 25.02.21 | 16:06

Повеќе од половина од потрошената струја во декември била од домашно производство

Во Македонија во декември минатата година се потрошени вкупно 859.827 мегават часови електрична енергија, 46,263 милиони нормални кубни метри природен гас, 468.414 тони јаглен...

Економија 24.07.20 | 13:25

Во мај 63,5 проценти од потрошената струја од домашни извори

Во мај годинава во земјава вкупно биле потрошени 524 980 мегават часови електрична енергија, 3.505 милијарди нормални метри кубни природен гас, 363 229 тони јаглен и 79 336 тони...