Ознака: дом за стари лица
Балкан 04.06.20 | 21:00

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на заразени со вирусот во земјата. Според извештаите на медиумите,...

Здравје 02.06.20 | 18:48

Дом за стари лица „Руски“: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Во врска со денешната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче, на која тој информираше дека во приватен дом за стари лица во скопската населба Ченто...

Свет 13.04.20 | 18:46

Околу половина од смртните случаи во Европа се во домови за стари лица

Податоци од Италија, Шпанија, Франција, Ирска и Белгија укажуваат дека околу половина од смртните случаи во некои европски земји се чини дека се во домови за нега на...

Балкан 08.04.20 | 14:02

Во старечки дом во Сплит, 10 лица заразени со коронавирус, а 49 имаат симптоми

Вкупно 49 лица од дом за стари и изнемоштени лица синоќа се пренесени во клиничката болница во Сплит синоќа откако било утврдено дека 10 лица се заразени со новиот коронавирус,...

Балкан 11.01.20 | 09:52

Пожар во дом за стари лица во Хрватска, неколку лица загинале

Во дом за стари лица во Загорје, во северозападниот дел на Хрватска, утрово избил пожар, а според првичните информации неколку лица загинале. Локални медиуми тврдат...

Црна хроника 04.06.19 | 12:59

Откриени злоупотреби во Дом за стари лица во Куманово

Кумановската полиција поднесе четири кривични пријави поради злоупотреби со исплата на плати во дом за стари лица во Куманово. Како што информира полицијата, поднесена...