Ознака: дом за стари лица
Балкан 05.01.21 | 20:26

Вакцинацијата не е поврзана со смртта на жената во Словенија

Постарата жена која почина во Словенија овие денови по вакцинирањето против Ковид-19, почина поради повторен срцев удар, а смртта нема директна врска со самата вакцинација,...

Црна хроника 01.11.20 | 20:36

Ковид-19 букна во старскиот дом во Битола, заразени 10-ина пациенти

Во одделението за згрижување на возрасни лица „Сју Рајдер“ во Битола позитивни на коронавирус се десетина пациенти. Станува збор за работна единица на специјализираната...

Балкан 19.08.20 | 14:37

Во дом за стари во Солун потврдени 22 позитивни на Ковид-19

Во дом за стари лица на Светата Митрополија во западниот дел на Солун, се потврдени 22 позитивни случаи на Ковид-19, од кои 15 кај лица згрижени во домот, а седум кај персоналот. Одговорниот...

Здравје 21.07.20 | 15:14

Домот за стари лица во Радовиш ставен во карантин

Комисијата за заразни болести претпладне донела одлука Домот за стари лица во Радовиш да се стави во карантин, информираше за МИА државниот секретар во Министерството...

Здравје 20.07.20 | 14:08

Ковид-19 влезе Домот за стари лица во Радовиш, четворица се позитивни

Тројца пациенти, корисници на услугите на домот за стари лица ,,Астреон” од Радовиш, со зголемена телесна температура и со бронхопневмонија се префрлени на Инфективните...

Балкан 04.06.20 | 21:00

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на заразени со вирусот во земјата. Според извештаите на медиумите,...

Здравје 02.06.20 | 18:48

Дом за стари лица „Руски“: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Во врска со денешната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче, на која тој информираше дека во приватен дом за стари лица во скопската населба Ченто...

Свет 13.04.20 | 18:46

Околу половина од смртните случаи во Европа се во домови за стари лица

Податоци од Италија, Шпанија, Франција, Ирска и Белгија укажуваат дека околу половина од смртните случаи во некои европски земји се чини дека се во домови за нега на...

Балкан 08.04.20 | 14:02

Во старечки дом во Сплит, 10 лица заразени со коронавирус, а 49 имаат симптоми

Вкупно 49 лица од дом за стари и изнемоштени лица синоќа се пренесени во клиничката болница во Сплит синоќа откако било утврдено дека 10 лица се заразени со новиот коронавирус,...

Балкан 11.01.20 | 09:52

Пожар во дом за стари лица во Хрватска, неколку лица загинале

Во дом за стари лица во Загорје, во северозападниот дел на Хрватска, утрово избил пожар, а според првичните информации неколку лица загинале. Локални медиуми тврдат...

Црна хроника 04.06.19 | 12:59

Откриени злоупотреби во Дом за стари лица во Куманово

Кумановската полиција поднесе четири кривични пријави поради злоупотреби со исплата на плати во дом за стари лица во Куманово. Како што информира полицијата, поднесена...