Ознака: Дојран
Македонија 03.06.21 | 07:47

Само во Демир Капија, Пехчево и Дојран нема корона

Во државата до завчера вкупно се вакцинирале 239.283 граѓани, а само во вторникот биле аплицирани 15.155 вакцини. Според вчерашните податоци на Институтот за јавно здравје,...

Балкан 29.05.21 | 16:29

Кој дојде после 22 часот на Евзони спие на граница или во Дојран

Српските но и останатите туристи се соочуваат со многу проблеми за влез во Грција.Поради новите мерки граничниот премин Евзони има ограничено работно време. Тој е отворен...

Македонија 24.05.21 | 17:35

Во Дојран и Демир Капија нема ниту еден случај на заразен со коронавирус

Дојран и Демир Капија се единствените градови во земјата, во кои во моментот не е регистриран ниту еден активен случај на заразен со коронавирус. Едноцифрен е бројот...

Здравје 21.05.21 | 16:57

Покрај Дојран, од денеска и во Демир Капија нема веќе активни ковид-случаи

Во Демир Капија и во Дојран нема ниту еден активен случај на ковид-19, додека пак на ниво на Македонија оваа бројка падна под 3.000 лица. Во Скопје има 1.172 активни случаи на...

Економија 15.04.21 | 14:08

Благодарност за вакцините: Српските туристи во Дојран ќе добијат попусти и бесплатен паркинг

Градоначалникот на Дојран, Анго Ангов и директорот на Агенцијата за подршка и промоција на туризмот, Љупчо Јаневски, договорија летово српските туристи во Дојран да...

Калеидоскоп 07.09.20 | 10:28

Безмилосно го фати кучето за нозе и го фрли во езерото, тој што снима вели: Македонија вечна!

Шокантно видео од вчера се споделува на социјалната мрежа Твитер каде се гледа момче како на брутален начин фрла куче во водите, на она што се претпоставува дека е Дојранското...

Музика 24.08.20 | 13:41

Распродадениот „Д Фестивал“ помина со максимално почитување на здравствените протоколи

Музичкиот хепенинг „Д фестивал“, се одржал со распродадени влезници и максимално почитување на здравствените протоколи. Како што велат организаторите „Пасворд продукција“, единствната...

Македонија 18.08.20 | 13:57

Дојран моментално без активни случаи од Ковид-19, седумте пациенти се негативизирани

Двајцата новоинфицирани пациенти со коронавирусот, кои во вчерашниот извештај на ИЈЗ беа нотирани во Гевгелија, всушност се од општина Богданци, потврдија денеска...

Патувања 01.08.20 | 17:04

Во Дојран „врие“ од гости за Илинден

Претпладнево Дојран почна да се полни со еднодневни гости кои во деновите од продолжениот илинденски викенд секојдневно ќе доаѓаат да побараат освежување во водата...

Патувања 01.08.20 | 10:48

Дојран за Илинден е преполн со гости

Претпладнево Дојран почна да се полни со еднодневни гости кои во деновите од продолжениот илинденски викенд секојдневно ќе доаѓаат да побараат освежување во водата...

Здравје 23.07.20 | 14:41

Во Гевгелија, Богданци и Дојран има помалку од 10 лица позитивни на коронавирусот

Епидемиолошката состојба во општините Гевгелија, Богданци и Дојран, која е под контрола на Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија е добра, оцени...

Здравје 19.07.20 | 14:07

Првпат регистрирани заразени со ковид-19 во Дојран и тоа шест

Министерството за здравство за прв пат открива позитивни случаи на ковид-19 од Дојран, чии резултати до сега се прикажуваат на подрачјето на Гевгелија. Шесте лица прикажани...

Здравје 18.07.20 | 21:14

Од ниту еден заболен во јуни, Дојран денеска со 6 новозаразени и уште 20 во самоизолација

Шесте лица заразени со Ковид-19, кои во денешниот извештај на Министерството за здравство се прикажани во Гевгелија, потекнуваат од подрачјето на Општина Дојран кое...

Патувања 17.07.20 | 13:46

Почна да се уредува Дојранското крајбрежје кај Николич

Во близина на дојранското село Николич почна уредувањето на езерското крајбрежје каде ќе никне нов кампинг за туристи и ќе се подготви и уреди за користење „дивата...

Македонија 12.07.20 | 23:17

Градоначалникот на Дојран купувал гласови, граѓани го пријавиле

Градоначалникот на Дојран Анго Ангов се обидел да купува гласови за СДСМ, по што луѓето врз кои се обидел да влијае го пријавиле во полиција. Од МВР за настанот велат...

Македонија 08.07.20 | 19:09

Мицкоски: Наша обврска ќе биде континуирано зголемување на бројот на туристи во земјата

Наша обврска ќе биде континуирано зголемување на бројот на туристи во земјата преку градење на нов модел за развој на туризмот и креирање на нови туристички понуди...

Економија 21.06.20 | 11:42

И дојранските хотели и угостители ги чекаат туристите

Сите дојрански хотели, приватни сместувачки капацитети и угостители генерално се подготвени од утре да ги отворат вратите за гостите кои ќе пројават интерес годишниот...

Калеидоскоп 05.06.20 | 09:36

Охриѓани се „евакуираа“ во Дојран

Охриѓани ке се евакуирав у Дојран… Сви путишта водив кон Охрид… Gepostet von Куде Тумбу и 4 Бандере am Donnerstag, 4. Juni 2020

Македонија 31.05.20 | 15:46

Наместо во изолација од кумашинот Зекири, Заев на мотор и со големо обезбедување во кафана во Дојран

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на мотор и заедно со својата...

Живот 27.03.20 | 12:48

Дојран бара Владата да донесе одлука за забрана за престој на лица кои не се жители на општината

Дојран бара да донесе одлука Владата за забрана за престој на домашни и странски граѓани во ова место кои по лични документи не се жители на општината. Oдлуката да важи ...