Ознака: договори
Економија 26.03.21 | 14:40

Државата да не ги раскинува договорите за закуп на земјиштето, бара Независниот синдикат на земјоделци

Државата да не ги раскинува договорите за закуп на земјоделско земјиште, апелира Независниот синдикат на земјоделци и сточари. Синдикатот бара итна средба со министерот...

Свет 26.02.21 | 20:13

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс...

Македонија 14.10.20 | 11:10

Во Скопје утре и задутре десетта средба на Македонско-бугарската комисија

По долга пауза комисијата за решавање на историските спорови меѓу Македонија и Бугарија утре и задутре ќе одржи состаноци во Скопје во Клубот на пратеници. Предвидено...

Економија 17.06.20 | 14:52

МЕПСО договори милионски суми за хотелски услуги и сместување

Луѓе се разболуваат и умираат, а власта се фрли на летување и бизниси на грбот на народот, рече на денешната прес-конференција Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Економија 16.06.20 | 14:20

И во Струмица како во Прилеп, за 20% се намалени површините засеани со тутун

За околу 20 отсто се намалени површините засеани со тутун годинава во Струмичко во споредба со лани, информира Марјан Трајков од Здружението на тутунопроизводители...

Економија 25.03.20 | 20:56

Владата донесе уредба за промена на договорните услови на кредитите

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови...

Економија 07.02.20 | 13:30

Дали СДСМ со компанијата „Еко клуб“изврши самоубиство?

Низа тендери од власта на бившиот премиер Зоран Заев се делеле на битолски „Еко клуб“, иако е познато дека токму оваа фирма го носела медицинскиот отпад во Дрисла, за...

Економија 30.01.20 | 11:27

Потпишани договори за изградба на 11 фотоволтаични електрани на државно земјиште

Договори со 11 инвеститори за изградба на фотоволтаични електрани со вкупна инсталирана моќ од 35 мегавати на државно земјиште, на локациии во Македонски Брод и Свети...

Македонија 02.04.19 | 13:01

Потпишани повеќе договори за билатерална соработка меѓу Скопје и Атина

Премиерите на Република Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас и министри од двете влади денеска во Скопје потпишаа повеќе договори за интензивирање на...