Ознака: Договор со Бугарија
Македонија 30.07.21 | 15:55

Пендаровски: Не е исклучено во преговорите со Бугарија да се вклучи трета страна

Шефот на државата Стево Пендаровски во престојниот период не очекува некои поголеми промени во однос на спорот со Бугарија, со оглед на тоа што земјава реално во моментов...

Македонија 27.07.21 | 15:20

Заев за Радев: Јас сторив многу повеќе за Бугарите во Македонија, отколку тој за Македонците во Бугарија

Премиерот Зоран Заев, коментирајќи ги односите со Бугарија вели дека тој многу повеќе направил за Бугарите во Македонија отколку претседателот Радев за Македонците...

Македонија 29.06.21 | 13:13

Заев велеше дека ова е добар предлог: За Португалија македонскиот јазик бил дел од бугарскиот

Португалската министерка за Европа, Ана Паола Закаријас, во разговор со новинарите пред завршувањето на претседателството, изјави дека „ова е многу тешка дебата, особено...

Македонија 26.06.21 | 22:21

Пендаровски: Петте барања на Бугарија се маркетиншки трик- вистинската пречка се македонскиот јазик и нација

Петте барања до Македонија кои ги објави бугарското МНР не се ништо друго туку маркетиншки трик, смета претседателот Пендаровски. Вистинската пречка за напредок во...

Македонија 15.06.21 | 14:08

За еден ден од оптимист стана песимист: Заев сега има чувство дека на 22 јуни нема да се реши проблемот со Бугарија

Во очекување на тоа дали ќе се одржи Меѓувладината конференција, Зоран Заев кажа дека проблемот со Бугарија нема да биде решен. „Имам чувство дека на 22 јуни нема да се...

Македонија 15.06.21 | 10:02

Што има овојпат ветено: Заев вели дека не се далеку од решение со Бугарија

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ, самото пристапување кон ЕУ значи европеизација на Македонија, не сакаме да бидеме членки само заради членството во ЕУ, ние сакаме...

Македонија 14.06.21 | 12:12

Mилошоски ја закажа комисијата за Бугарија, ќе се охрабри ли Османи да дојде?

Антонио Милошоски за во среда ја закажа Комисијата за надворешна политика на која треба да се расправа за односите со Бугарија. На неа е поканет и министерот за надворешни...

Македонија 11.06.21 | 22:23

Ѓоргиев: Aпсолутно e неприфатливо дефинирање на Гоце Делчев од страна на владите

Апсолутно неприфатливо е политиката да ги решава историските спорови или историчарите да  ги решаат политичките спорови. Самокритичноста е основниот елемент кој ќе...

Македонија 11.06.21 | 08:57

Тогаш Меркел, сега Макрон: Заев ваква поддршка доби само пред референдумот за промена на името

Премиерот Зоран Заев вчера на највисоко ниво беше примен од францускиот претседател Емануел Макрон. Првиот човек на Франција и еден од најмоќните во Европската Унија...

Македонија 10.06.21 | 09:28

Заев упорно го форсира предлогот на Португалија, иако Бугарија експресно го одби

Премиеерот Заев на прашањето за што се преговара со Бугарија вели дека на маса е предлогот на Португалија.Но, тој предлог Бугарија експресно го одби.Тоа беше потврдено...

Македонија 08.06.21 | 18:49

Мицкоски: Заев преговара за асимилација и бугаризација на македонскиот народ, мора огромна внимателност за да го одбраниме нашиот идентитет

Организиравме предупредувачки протести кои што ќе продолжат и во деновите кои што следат, нема да биде само еден. Продолжуваме и утре во исто време, на исто место, помеѓу...

Македонија 06.06.21 | 12:35

Стојаноски за договорот со Бугарија: Го повикуваме народот да биде внимателен и сериозно да ги следи состојбите, на Заев не може да му се верува

Пратеникот Бојан Стојаноски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев и владата водат тајни разговори со Бугарија. Заев да каже што прифаќа, и дали на маса...

Македонија 04.06.21 | 14:57

Заев уверува дека не преговара за македонскиот идентитет и јазик

Премиерот Зоран Заев, во одговор на новинарски прашања за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека се водат тајни преговори со Бугарија, и дали опозицијата е запознаена со разговорите,...

Македонија 27.05.21 | 17:03

Тасевски: Не се ни обидувајте да потпишете било што со Бугарите, тоа секако ќе биде на наша штета

Актерот Сашо Тасевски ги коментира преговорите меѓу Скопје и Софија и најавите дека Бугарија попуштила. Според него, тоа не е точно и оти Бугарите ќе им дадат гол „меѓу...

Балкан 25.05.21 | 14:39

Бугарскиот шеф на дипломатијата смета дека ЕУ треба да биде гаранција дека Макеодонија ќе го почитува договореното

Бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев истакна денеска дека нивната политика кон  Македонија е доследна и оти предлагаат продлабочување и рестартирање...

Македонија 25.05.21 | 10:44

Дали иста и заедничка историја е исто?

И речиси четири години по потпишувањето на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија, македонската страна се однесува како гуска во магла! Дури...

Македонија 25.05.21 | 09:15

Османи на иста позиција со Бугарија: Вистина е дека патот на Македонија минува низ Софија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека патот на Македонија кон Европската Унија поминува низ Бугарија без чие одобрување на можат да почнат пристапните...

Македонија 14.05.21 | 12:12

Димитров за договорот со Бугарија: Овој пат влогот е голем

Вицепремиеот Димитров на прашање  дали е можно решение во наредните неколку месеци со Бугарија и што досега македонската Влада има направено и планира да направи за...

Македонија 14.05.21 | 08:36

Заев од Мицотакис бара помош за Бугарија, а велеше дека Бојко помагал за Договорот од Преспа „како за своја земја“

Зоран Заев по средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис  вели дека ја очекува поддршката од Грција во спорот што Македонија го има со Бугарија. Мислам дека ќе најдеме...

Македонија 06.05.21 | 14:42

Заев се надева дека може да преговара и со техничка влада во Бугарија

Во однос на разговорите за решавањето на прашањето со Бугарија, Заев истакна дека не губи надеж дека и со техничка или времена влада може да продолжат разговорите. -Бугарија...