Ознака: Договор со Бугарија
Македонија 15.10.21 | 08:37

Османи потври дека владата подготвува одговор на петте барања на Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи , синоќа во интервју за Канал 5 рече дека за сите шест точки од билатералниот протокол меѓу  Македонија и Бугарија, произлезени...

Македонија 14.10.21 | 11:00

Заев: Во Бугарија велат македонски јазик и македонски луѓе само официјално не го признаваат

Сметам дека 50 проценти од шансите за тргање на блокадата ќе се зголемат по изборите. И во Бугарија и во Македонија имаме избори. Политичарите се многу специфични,...

Македонија 14.10.21 | 09:01

Од Владата молк за документот кој шефот на бугарската дипломатија го најави дека наскоро ќе се потпише

Од Владата нема никакво образложение  на најавата на шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев дека до крајот на октомври ќе се заокружи нов круг на консултации...

Македонија 07.10.21 | 08:49

ЕУ со Патоказ од пет плус едно прашање ќе ни го решава спорот со Бугарија

Патоказот со пет плус едно прашање како можно решение за спорот вчера беше споменат и од високите претставници на Унијата. Патоказот би требало да биде готов до почетокот...

Балкан 05.10.21 | 15:43

Двојни аршини: Како за Бугарија ги исполнувавме човековите права за членство во НАТО, а за во ЕУ не?

Уште далеку пред почетокот на дводневниот самит ЕУ-Западен Балкан, што денеска започнува во Брдо крај Крањ во Словенија, на сите им беше јасно дека Бугарија нема да ја...

Македонија 04.10.21 | 15:47

Oсмани бара Германија да помогне во спорот со Бугарија

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, имаше средби со неговиот домаќин, германскиот сојузен министер...

Вести 04.10.21 | 08:16

Што има ветено сега: Заев е оптимист за решение на спорот со Бугарија

Државниот врв е оптимистичен дека по завршување на изборите во Бугарија и во нашата држава, постојат добри шанси за изнаоѓање на заедничко решение меѓу двете земји....

Балкан 02.10.21 | 21:11

Премиерот на Бугарија е јасен: Нема да дозволиме да бидеме уценувани

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев, изјави за БНТ дека во однос на Македонија, Владата во Софија има намера да го продолжи курсот што досега го водеше, односно да го...

Македонија 03.09.21 | 12:32

Заев до Бугарија: Cеверна Македонија е исто што и Република Cеверна Македонија

Премиерот Зоран Заев вели дека сите информации укажуваат на тоа оти Бугарија заедно со претседателските во ноември ќе има и нови трети парламентарни избори и се надева...

Македонија 28.08.21 | 08:44

Котлар: Професорите кои го поддржуваат Заев во кршењето на законите го прават од лични интереси

Јас сакам да има попис и сите што сме во оваа држава сакаме да имаме попис но тоа не значи дека сега мора да биде и на начин како што е сега вака предвидено, коментира професорката...

Македонија 26.08.21 | 11:58

ЕУ му порача на Заев дијалогот со Бугарија да продолжи

Постојаниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија и ко-претседавач со партијата АЛДЕ, Илхан Ќучук, одржа голем бројни состаноци на високо...

Македонија 30.07.21 | 15:55

Пендаровски: Не е исклучено во преговорите со Бугарија да се вклучи трета страна

Шефот на државата Стево Пендаровски во престојниот период не очекува некои поголеми промени во однос на спорот со Бугарија, со оглед на тоа што земјава реално во моментов...

Македонија 27.07.21 | 15:20

Заев за Радев: Јас сторив многу повеќе за Бугарите во Македонија, отколку тој за Македонците во Бугарија

Премиерот Зоран Заев, коментирајќи ги односите со Бугарија вели дека тој многу повеќе направил за Бугарите во Македонија отколку претседателот Радев за Македонците...

Македонија 29.06.21 | 13:13

Заев велеше дека ова е добар предлог: За Португалија македонскиот јазик бил дел од бугарскиот

Португалската министерка за Европа, Ана Паола Закаријас, во разговор со новинарите пред завршувањето на претседателството, изјави дека „ова е многу тешка дебата, особено...

Македонија 26.06.21 | 22:21

Пендаровски: Петте барања на Бугарија се маркетиншки трик- вистинската пречка се македонскиот јазик и нација

Петте барања до Македонија кои ги објави бугарското МНР не се ништо друго туку маркетиншки трик, смета претседателот Пендаровски. Вистинската пречка за напредок во...

Македонија 15.06.21 | 14:08

За еден ден од оптимист стана песимист: Заев сега има чувство дека на 22 јуни нема да се реши проблемот со Бугарија

Во очекување на тоа дали ќе се одржи Меѓувладината конференција, Зоран Заев кажа дека проблемот со Бугарија нема да биде решен. „Имам чувство дека на 22 јуни нема да се...

Македонија 15.06.21 | 10:02

Што има овојпат ветено: Заев вели дека не се далеку од решение со Бугарија

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ, самото пристапување кон ЕУ значи европеизација на Македонија, не сакаме да бидеме членки само заради членството во ЕУ, ние сакаме...

Македонија 14.06.21 | 12:12

Mилошоски ја закажа комисијата за Бугарија, ќе се охрабри ли Османи да дојде?

Антонио Милошоски за во среда ја закажа Комисијата за надворешна политика на која треба да се расправа за односите со Бугарија. На неа е поканет и министерот за надворешни...

Македонија 11.06.21 | 22:23

Ѓоргиев: Aпсолутно e неприфатливо дефинирање на Гоце Делчев од страна на владите

Апсолутно неприфатливо е политиката да ги решава историските спорови или историчарите да  ги решаат политичките спорови. Самокритичноста е основниот елемент кој ќе...

Македонија 11.06.21 | 08:57

Тогаш Меркел, сега Макрон: Заев ваква поддршка доби само пред референдумот за промена на името

Премиерот Зоран Заев вчера на највисоко ниво беше примен од францускиот претседател Емануел Макрон. Првиот човек на Франција и еден од најмоќните во Европската Унија...