Ознака: договор од Пржино
Македонија 24.01.22 | 13:02

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата понесоа законски измени за бришење на т.н. „пржинска влада“

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ денеска до Собранието поднесоа Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за Влада со цел да се избришат...

Македонија 24.01.22 | 07:53

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе достави предлог за укинување на „пржинската“ влада

ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да го достави предлогот за укинување на техничката влада и ја повика власта да го поддржи заедно со барањето за предвремени избори. Предложените...

Балкан 27.10.21 | 11:38

ЕУ и опозцијата во Србија не успеаја да направат српско „Пржино“ по македонско сценарио

Не успеа обидот на српската опозиција да издејстуваат договор со власта под покровителство на ЕУ . Намерата беше да се потпише српско „Пржино“ по македонско сценарио. -Свесни...

Македонија 27.08.20 | 15:26

Новата власт е решена да ја укине техничката влада

Според техничкиот премиер Оливер Спасовски нема потреба од никаква преодна или техничка влада, затоа што институциите имаат доволен капацитет да одговорат на потребите...

Македонија 18.08.20 | 17:25

Заев и Ахмети сами ќе ја укинуваат техничката влада која се формираше по барање на СДСМ

Во најавата за формирање на новата влада, лидерот на СДСМ, Зоран Заев напомена дека ќе ја укинуваат техничката влада. Оваа влада за првпат беше воспоставена на барање...

Македонија 19.05.20 | 10:17

Како беше во 2016 година: Заев двапати ги одложуваше изборите поради Избирачкиот список и медиумите

Нас никој не не прашуваше кога ВМРО-ДПМНЕ си распишуваше избори. Ова го рече вчера лидерот на СДСМ, Зоран Заев откако лидерите не се договорија за датум за избори поради...

Македонија 26.12.19 | 13:05

Процедурата различно се чита: Дали ако на 3 јануари Заев се повлече, избори мора да има?

Со наближувањето на терминот за формирање на техничката влада се вратија сеќавањата на 2016 година кога овој формат првпат беше воспоставен како резултат на договорот...

Македонија 21.10.19 | 12:05

Како ќе функционира Пржинската влада: Teхничкиот премиер ќе биде од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ги добива МВР и труд и социјала

Отако политичките лидери постигнаа договор за предвремени избори, веднаш се актуелизираше прашањето за техничката или т.н Пржинска влада која беше воспоставена на...