Ознака: договор бектел и енка
Македонија 02.06.23 | 14:20

Дали Пендаровски го потпиша Договорот за „Бектел и Енка“ без да го види во целост?

Откако вчера вицепремиерот Артан Груби напомена дека никој, освен Јавното обвинителство го нема добиено Договорот за изградба на коридорите, се поставува прашањето...

Македонија 29.05.23 | 10:01

Молк во Владата дека ќе плати 11 милиони евра за специјалисти за надзор со плата од 36.500 евра месечно

Домазетот во владата Ковачевски и Груби ќе потрошат дополнителни 11 милиони за специјалисти со плата од 36.500 евра за надзор над коридорите.Според деловите од договорот...

Македонија 26.05.23 | 17:38

ВМРО-ДПМНЕ по изгласувањето на законите за „Бектел и Енка“: Владата го девалвира Собранието и го користи за одобрување на криминалот

Владата на СДС и ДУИ го девалвира собранието и го користи за одобрување на криминалот и корупцијата, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Владејачкото мнозинство на СДС и ДУИ денеска...

Македонија 26.05.23 | 16:55

Усвоени законите за „Бектел и Енка“: Работниците ќе „рмбаат“ по 70 часа во неделата

Со 60 гласа „за“ и 43 „против“ беше донесен Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со 62 гласа „за“ и 43 „против“ Законот за изменување и...

Македонија 25.05.23 | 20:40

Ивановска: Колку што можеме најбрзо ќе го завршиме разгледувањето на договорот со „Бехтел и Енка“

Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска најавува дека посебно внимание ќе посветат на оние делови од договорот со „Бехтел и Енка“ кои создаваат...