Ознака: дневница
Економија 28.12.21 | 12:19

Бектеши: Од 1 јануари 100 проценти поголема дневница за работа во недела во дејноста трговија

Од 1 јануари 2022 година сите вработени кои се ангажирани во трговијата ќе имаат 100 проценти поголема дневница Како што објави министерот за економија Крешник Бектеши...

Економија 27.12.21 | 15:01

Бектеши: Од 1 јануари 100 проценти поголема дневница за работа во недела во дејноста трговија

Од 1 јануари 2022 година сите вработени кои се ангажирани во трговијата ќе имаат 100 проценти поголема дневница. Според измените на Законот за трговија кои беа донесени...

Економија 01.05.21 | 14:41

Сто проценти поголема дневница за вработените ангажирани во недела

Министерот за економија, Крешник Бектеши во објава на својот фејсбук профил напиша дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените...

Економија 08.02.21 | 19:44

Еве за кои дејности е предвидено да работат во недела

Порталот Работник открива кои дејности, според драфт верзијата на законското решние „недела е ден за неделен одмор“, ќе работат за време на овој ден. Имено, станува...

Ракомет 20.11.19 | 12:02

Каевски на ЕП си ги однел другарите: 12 дена со државни пари за дневници, патни трошоци, службено возило

Директорот на АМС и актуелен претседател на СДММ, Дарко Каевски, на патувањето во Хрватска и Словенија, односно на Европското првенство во ракомет во 2018 година, не бил...

Кариера 23.12.18 | 16:55

Доколку работите за новогодишните или божиќните празници треба да добиете 50 отсто повисока дневница

Како и секоја година така и оваа веројатно многумина македонски граѓани ќе работат за време на новогодишните и божиќните празници, па токму поради тоа мораат да бидат...