Ознака: дивоградби
Македонија 30.07.21 | 13:40

Георгиевски: Не се плашам за животот, имаме поднесено 150 кривични пријави

Не е моќна градежбата урбана мафија, но тоа е сложен процес, а нам требаат многу средства за да се постапи на многу места во исто време и затоа сме обвинети за селективност,...

Економија 12.07.21 | 21:07

Ново законско решение за легализација на дивоградбите

Во новата нацрт верзија на Законот за бесправно изградени објекти, кој ќе биде доставен до Владата на усвојување, се предвидува дека објект изграден на територија на...

Македонија 06.07.21 | 22:23

Села: Мерко гради викендички во Ливадиште на земјиште на ЕСМ

Споделувајќи фотографии, за кои вели дека се нови дивoградби на брегот на Охридското Езеро, лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села преку „Фејсбук“ обвини дека...

Македонија 26.06.21 | 11:26

Донев до Георгиески: Одлично изорано градоначалниче, плажите спремни за охридски домати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, со силни критики до охрискиот градоначалник Константин Георгиевски за состојбата во која се наоѓаат плажите на Охридско...

Македонија 24.06.21 | 19:38

Заев: Извештајот на УНЕСКО за Охридското езеро треба да се прими како силен аларм за состојбата, ќе продолжиме понатаму со сите активности

Извештајот на УНЕСКО за Охридското езеро треба да се прими како силен аларм за состојбата. УНЕСКО нема да дојде тука и да ни води грижа за целиот охридски регион, туку...

Македонија 23.06.21 | 22:12

Со новото законско решение за легализација нема да бидат дозволени дивоградби во националните паркови

Законот за дивоградби ги вади политичарите пред одлуката – дали ќе се руши или ќе се легализираат градбите, порача премиерот Зоран Заев во интервју на Телма телевизија. Тој...

Македонија 23.06.21 | 20:51

Заев: Плажите во Охрид се срамнети, никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ

Никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ и од моменталниот градоначалник на Охрид – одговори на прашањето премиерот Зоран Заев за тоа како го коментира предлогот...

Македонија 15.06.21 | 10:33

„Фронт 21/42“: Оцената на премиерот е застрашувачки индикатор дека политиката на фарса продолжув

Деновиве сведочиме отстранување на опрема и објекти на дел од крајбрежјето на Охридското Езеро, а медиумите повторно се преплавени со истите наслови кои ги читавме...

Македонија 10.06.21 | 15:32

И Заев го поддржува рушењето на дивоградбите во Охрид

ремиерот Зоран Заев денеска на својот фејсбук профил објави дека изразува силна поддршка за „одлучната акција“ за отстранување на бесправно изградените објекти на...

Македонија 10.06.21 | 15:25

Гир: Дивоградбите покрај Охридското езеро треба да се отстранат

На дивоградбите не им е местото покрај Охридското Езеро и треба да се отстранат, напиша денеска на Твитер амбасадорот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир. Евроамбасадорот смета...

Македонија 10.06.21 | 12:03

Дејвид Гир порача на Твитер: Нема место за дивоградбите на крајбрежјето на Охридското Езеро

Европската Унија силно ги поддржува активностите за отстранување на дивоградбите во Охридскиот регион. Амбасадорот на ЕУ во земјата Дејвид Гир на својот твитер-профил...

Македонија 09.06.21 | 10:57

Со силно полициско обезбедување се урива платформата на „Куба либре“ во Охрид

Под силно полициско обезбедување денеска почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје на Охрид....

Македонија 07.06.21 | 09:57

Законот дозволувал да нема увид во дивоградбите во Струга

Државата со стариот Закон за дивоградби немала увид во тоа како општините постапувале во случаите со дивоградбите, кои проблеми се јавувале и какви мерки и активности...

Македонија 25.05.21 | 11:34

Чекаме Заев да го донесе законот: И началникот на кочанската полиција си гради викендичка без документи

Меѓу оние што „кренаа“ викендички на падините на Осоговските Планини се и надлежни за спроведување на законите – началник во кочанската полиција и неговата сопруга...

Калеидоскоп 21.05.21 | 20:33

Охрид SOS: Туристите ќе гледаат скршени стакла, рѓосани железни конструкции, штици со шајки и секаков шут e расфрлан на плажите

Граѓанското здружение „Охрид SOS“ ја прикажа состојбата на плажите на брегот на Охридското Езеро по рушењето на дивоградбите од страна на Општина Охрид. Скршени стакла,...

Економија 19.05.21 | 22:09

Бочварски: Оставаме простор да отвориме широка јавна расправа за легализација на дивоградбите

На вчерашната седница на Владата дискутиравме за законот за легализација на бесправно изградените објекти и оставаме простор да отвориме широка јавна расправа и низ...

Економија 17.05.21 | 17:00

Заев најави дополнување на законот за дивоградби и прецизирање на легализирањето во заштитени подрачја

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата ќе продолжи со дискусија во однос на Законот за третман на бесправо изградени објекти имајќи ги во предвид, како што вели, предлозите...

Македонија 14.05.21 | 17:20

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби, или ќе лови политички поени?

Голема врева и различни реакции во јавноста предизвика Законот за легализација на дивоградбите, откако претседателот Стево Пендаровски реши да не го потпише Указот...

Македонија 12.05.21 | 14:05

Не само што нема да ги руши дивоградбите, Мерко вели треба уште да се градат уште плажи во Струга

На охридското крајбрежје се уриваат плажите на струшкото се чекаат гости. Во изјава за „Сител“ струшкиот градоначалник Рамиз Мерко е дециден дека плажите нема да се...

Македонија 12.05.21 | 11:57

ДС: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот...