Ознака: Диво Насеље
Македонија 10.11.21 | 09:05

Тepopистите од Диво Насеље си прават жypка со мезе во затвopoт и се снимаат за ТикТок

Тeрористите од Диво Насеље и натаму се однесуваат како затворот во Идризово да е нивен приватен клуб во кој се чувствуваат како средношколци на екскурзија. Последниот...

Македонија 07.07.21 | 15:25

Биле таму, но биле изманипулирани: Одбраната за случајот „Диво Насеље“ побара од Врховен суд укинување на пресудата и враќање на повторно судење

Поради суштествени повреди на кривичната постапка пред првостепениот и второстепениот суд, погрешно утврдената фактичка состојба и повреда на кривичниот законик,...

Македонија 07.07.21 | 10:20

Врховниот суд ќе одржи јавна седница за пресудата за „Диво Насеље“

Врховниот суд денеска ќе одржи јавна седница по повод жалбите против пресудата за случајот „Диво Насеље“, која пред две години ја потврди Апелацискиот суд во Скопје. За...

Македонија 09.05.21 | 18:40

Спасовски: Осумте припадници на МВР кај Диво насеље загинаа од терористи!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска заедно со директорот на БЈБ, началникот на Одделот за специјални полициски операции и командантите на Единицата...

Македонија 09.05.21 | 10:31

Датум завиен со црна лента во нашата историја, датум кога изгубивме осум колеги кои загинаа за да ги заштитат граѓаните

Македонски полициски синдикат денеска оддаде почит на загинатите колеги во престрелките во кумановската населба Диво Насеље СЛАВА НА ХЕРОИТЕ 🏴 Шест години непребол...

Македонија 09.05.21 | 08:56

Шест години од оружената престрелка во „Диво Насеље“: Да не се повтори и да не се заборави

Денеска се навршуваат шест години од оружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Куманово се сеќава на...

Македонија 29.12.20 | 21:40

Заев го подмирува долгот: „Диво Насеље“ ќе се враќа на повторно судење?!

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред еден месец во неговото гостување во албанската телевизија прашан за случајот „Диво Насеље“ откри дека еден од условите во договорот...

Црна хроника 27.12.20 | 13:11

Терористите од „Диво Насеље“ наскоро излегуваат на слобода

Порталот „Лајмпрес“ пренесува изјава на член на кумановската група Фатмир Речица Лугаџија и нивни адвокат според кои наскоро убијците на 8 македонски полицајци кај...

Македонија 15.07.20 | 14:49

Обид за „Бугарски воз“ во Куманово

Обид за т.н. „бугарски воз“ се случил денеска во кумановската наслеба Диво Насеље, јавува порталот Алмакос. Инцидентот се случил во ОУ „Наум Фрашри“ во Куманово во...

Македонија 28.06.20 | 12:21

Муслиу: Сите тајни за „Диво насеље“ не се закопани со смртта на водачите на групата

Добиваме нови информации за „Диво насеље“. Не исчезнаа сите тајни со загинувањето на дел од водачите на кумановската група Бег Ризај и Мирсад Ндрецај. Не биле само...

Македонија 26.05.20 | 22:55

Терористите од Диво Насеље од затвор во живо на косовска телевизија

Во неделата, терористичката „Кумановска група“ директно од затворот „Идризово“ гостуваше во живо на косовската телевизија „Корект Прес“. Еден од терористите од...

Македонија 09.05.20 | 14:20

Чулев: Жртвата на нашите колеги во Диво Насеље не смее и нема да биде заборавена

Денес се одбележуваат пет години од трагичното загинување на осумте припадници на Министерството за внатрешни работи во трагичниот настан кај Диво Насеље кај Куманово. Наќе...

Македонија 09.05.20 | 13:43

Мицкоски: Вечна слава на хероите!

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ им оддаде почит на осумте загинати полицајци кои загинаа во вооружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ што се случија...

Македонија 09.05.20 | 12:55

Пет години од настаните во кумановско Диво Насеље, одржана панихида за загинатите полицајци

Панихидата ја организираше група бранители од Куманово, а присуствуваше и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. -Група бранители секоја година организира панихида...

Црна хроника 16.02.20 | 20:52

Фатен кокаин во Идризово наменет за припадник на групата осудена за Диво Насеље

90 грама кокаин кои пред 17 дена се фатени во пакетите од посета во затворот Идризово биле наменети за припадниците на кумановската група кои се осудени на доживотни или...

Македонија 21.12.19 | 10:45

Се подготвува ли амнестија за „Диво насеље“?

„Сè ќе биде добро“. Ова премиерот во заминување Зоран Заев им го порачал на групата претставници на Албанците со потекло од Македонија, кои вчера го пресретнале во...

Македонија 20.12.19 | 22:12

Заев се сретна со гневот на Албанците што ги лажеше: Бараат слобода за албанските политички затвореници

На денешниот Самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот...

Македонија 12.12.19 | 12:36

Обвинет од „Диво Насеље“ ѝ нудел бомби за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни оваа година ѝ испратил прислушувани материјали на обвинителката Фатиме Фетаи, поврзани со случајот „Монструм”...

Црна хроника 19.11.19 | 14:03

Адвокатката на Кумановската група: Владата на Албин Курти ќе ги ослободи нашите момци!

Барањето за меѓународна истрага за случајот „Диво Насеље“ предизвика и реакцијата на познатата адвокатка Артене Исени, која ги брани некои од членовите на кумановската...

Македонија 16.11.19 | 15:38

Кого уценувал, а кого штител Јовче Ременски од списоците на сите полицајци, сведоци, докази и соработници во „Монструм“ и „Диво Насеље“?

Зошто му се на Јовче Ременски имињата на сите инволвирани полициски службеници, сведоци, докази и соработници во случаите Монструм и Диво Насеље? Дали уценувал или планирал...