Ознака: диви свињи
Калеидоскоп 12.08.22 | 22:40

Глутница диви свињи меѓу ѓубрето во Рим

Позната е изреката „Сите патишта водат во Рим“, а според фотографијата што ја објавува поранешниот италијански вицепремиер Матео Салвини, и за дивите свињи. Салвини...

Балкан 12.07.22 | 09:42

Македонка повредена, двајца загинати по судир со диви свињи кај Кукуш

Две лица загинаа, а четворица се повредени, меѓу кои и Македонка и тројца грчки полицајци, по тешката сообраќајната несреќа што се случи синоќа околу 23:30 часот, а во која...

Балкан 23.06.22 | 12:51

Диви свињи влегуваат во Загреб, властите издадоа предупредување за граѓаните во случај на средба

Сè почеста глетка во Загреб во последните месеци е појавата на диви свињи, а како што стојат работите во моментов, тие може многу брзо да стигнат до центарот на градот! Загрепчани...

Економија 18.03.22 | 10:34

Четири позитивни резултати на африканска свинска чума кај диви свињи во Делчевско

Четири позитивни резултати на африканска свинска чума кај диви свињи во Делчевско регистрираше Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од Ветеринарниот институт...

Македонија 30.01.22 | 11:23

Зачудувачки висок наталитет на диви свињи во природата, се шетаат низ селата среде бел ден

Енормниот пораст на бројот на диви свињи во кичевијата, последните два викенди резултира со рекордна бројка на отстрелани диви свињи на две ловечки друштва од општината....

Калеидоскоп 14.01.22 | 13:37

Наезда од диви свињи во кочанско

Поради забраната за лов во целиот источен регион, заради присуство на вирусот на африканската чума, во Кочанско се соочуваат со наезда од диви свињи. Земјоделците од...

Калеидоскоп 25.09.21 | 16:34

Диви свињи на патот Охрид – Св. Стефан

Диви свињи забележал возач на регионалниот пат Охрид – Св. Стефан, во близина на Хидробиолошкиот завод, објави „Охридњуз“. Ловџии и упатени во проблематиката, во разговор...

Калеидоскоп 22.09.21 | 21:26

Диви свињи се шетаат на патот Охрид – Св. Стефан

Диви свињи забележал возач на регионалниот пат Охрид – Св. Стефан, во близина на Хидробиолошкиот завод. Охридњуз објави дека според ловџии и упатени во проблематиката,...

Свет 25.12.20 | 16:01

Ѕверски колеж на диви животни во Португалија: Масакрирани над 500 елени и диви свињи

Во Португалија за време на ловната сезона е направен вистински колеж на животни, односно убиени се повеќе од 500 елени и диви свињи. Фотографиите од убиените животни масовно...

Сервиси 06.12.20 | 17:25

Шпиц на ловната сезона во делчевско: Ловното друштво „Острец“ отстрела седум диви свињи денеска во Делчево

Членовите на ловното друштво “Острец” од Делчево денеска на планината Голак имаа плоден ловен ден, соопшти порталот Брегалнички.мк. Од страна на една од подобрите...

Црна хроника 22.11.19 | 18:44

Отишoл на лов на диви свињи, застрелал двајца другари

На 20.11.2019 околу 17.00 часот во СВР Скопје, од Итна медицинска помош било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ и Градската општа болница „Св.Наум Охридски“...

Сервиси 21.09.19 | 12:28

Ќе се ловат диви свињи во Малешевијата против Африканска чума

На три ловишта во беровско, ќе се спроведе акција за лов на дива свиња. Владо Клинчарски од ЈП „Македонски шуми” – подружница Малешево, информираше дека акцијата е...

Економија 30.08.19 | 14:24

Во ниту една од досега заловените диви свињи не е откриен вирус на африканска чума

Заклучно со денеска, отстрелани се 85 диви свињи, a според лабораториските анализи на примероците земени од нив, сите се негативни на болеста африканска чума, информира...

Сервиси 14.01.19 | 17:23

Диви свињи се спуштаат по храна до села од Тиквешијата

Диви свињи се спуштаат по храна до села од Тиквешијата, поради ниските температури. Коце Кулев-Кујо, жител на кавадаречкото село Ресава, за МИА изјави дека свињи се спуштиле...

Калеидоскоп 14.01.19 | 14:26

Поранешниот градоначалник на Росоман убива диви свињи со стрела и се фали на фејсбук

Поранешниот градоначалник на Општина Росоман од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Стојанче Лазов, се пофали дека со стрела убивал диви свињи. На својот Фејсбук профил тој објави...