Ознака: дипломати
Свет 19.07.21 | 12:03

Мистериозно заболување се шири меѓу американските дипломати во Виена

Виена, како центар на многу дипломатски активности, до неодамна беше безбедна за работа на многу американски дипломати, но од почетокот на годинава се забележува нагло...

Свет 26.04.21 | 14:54

Русија протерува италијански дипломат како реципрочен одговор на истата мерка на официјален Рим

Русија денеска соопшти дека протерала италијански дипломат како одговор на „непријателските и неоправдани активности“ на официјален Рим, кој на крајот на март протера...

Македонија 24.04.21 | 21:25

Македонски дипломати ќе се вакцинираат во Србија

Македонски дипломати ќе се вакцинираат против Ковид-19 на 8 мај во Врање, како резултат на соработка на Македонскиот дипломатски синдикат и Синдикатот на Министерство...

Свет 23.04.21 | 21:08

Полска остро го осуди руското протерување на полски дипломати од Москва

Полското Министерство за надворешни работи ја оцени одлуката на Русија да протера пет полски дипломати како агресивна акција насочена кон разгорување на односите...

Свет 19.04.21 | 17:51

Одговор на официјална Москва: Русија протера 20 чешки дипломати

Официјална Москва протера 20 чешки дипломати во неделата како одговор на чешките наводи дека двајца руски шпиони обвинети за труење со нервен гас, во Британија, во 2018...

Свет 18.04.21 | 09:08

Захарова: Прага е свесна што следи по протерувањето руски дипломати

Прага знае какви ќе бидат последиците по протерувањето на 18 руски дипломати од Чешка, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Прага...

Свет 08.02.21 | 18:10

Германија, Шведска и Полска протеруваат руски дипломати

Германија, Шведска и Полска соопштија дека ќе протераат по еден руски дипломат како соодветна мерка за протерувањето на нивни дипломати од Москва минатата недела. Дипломатите...

Македонија 05.01.21 | 19:28

Нема да има амбасадори со двојно државјанство

Откако опозицијата најави дека ќе го блокира предлог законот за надворешни работи, а власта го повлече, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, потврди...

Свет 06.12.20 | 10:27

Синдром Хавана: САД ја обвини Куба за мистериозни симптоми кај американските дипломати

Американската Влада ја обвини Куба дека предизвикала мистериозни симптоми кај американски дипломати во Амбасадата во Хавана со насочени радиофреквенции. Во соопштението...

Свет 21.10.20 | 23:08

Сè уште трае истрагата за мистериозната болест на американските дипломати

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ги отфрли обвинувањата дека Вашингтон не ги штити своите функционери поради повисоки државни цели. Од 2017 година, десетици дипломатски...

Балкан 23.09.20 | 18:54

Шпионска афера: Бугарија протера двајца руски дипломати

Бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата. Обвинителите ги обвинија дека биле вклучени во шпионажа...

Свет 10.08.20 | 23:24

Словачка протерува руски дипломати обвинети за шпионажа

Словачка одлучи да протера руски дипломати поради сомнение дека биле ангажирани во шпионажа. Руската амбасада во Словачка не даде коментар на обвинувањата, но портпаролот...

Македонија 30.03.20 | 21:44

Владата бара дипломатите да не бидат изземени од задолжителниот карантин

Владата на својата денешна седница разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членовите на нивните...

Македонија 30.12.19 | 13:01

Тивко убивање на македонската дипломатија со нов закон

Нацрт Законот за надворешни работи кој што минатата недела беше предмет на разгледување во матичната куќа, во саботата експресно поминал во Владата и стана предлог-Закон...

Македонија 26.12.19 | 18:04

Алфа: Оџа од Дебар на списокот за амбасадори на Димитров

Министерот Никола Димитров поставува амбасадори надвор од правилата на МНР, во погрешно време, преку политизација на изборот. Македонскиот дипломатски синдикат жестоко...

Македонија 14.12.19 | 12:52

Николоски: Во предизборен период амбасадите се полнат со некредибилни партиски кадри

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција зборуваше и за номинацијата на кандидати за амбасадори на Република Македонија...

Македонија 20.11.19 | 11:20

Димитров да го стопира огласот, оправдани се сомнежитe за силни политички влијанија

Македонскиот дипломатски синдикат денеска изрази загриженост поради објавувањето на 21 интерен оглас за упатување дипломати во дипломатско-конзуларните претставништва...

Свет 03.11.19 | 08:44

Салвадор им нареди на венецуелските дипломати да ја напуштат државата

Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа. Владата на Салвадор соопшти дека таа одлука е во во согласност со нивната позиција дека...

Македонија 11.06.19 | 22:58

Се јави Димитров: Еве ја вистината

Болеста се жали на лекувањето Човек не смее да престане со растерувањето на маглата. Во спротивно, ноќта може да се преправи во ден, и покрај темнилата. Здружението што...

Кариера 11.06.19 | 21:02

Дали е можно една личност да е ценета и вреднувана во Канада, Германија и Англија, истовремено да не ја бива во нашата Македонија?

Конкурс на МНР: Студен туш за најуспешните Почитувана јавност, Се чувствувам должен да го споделам моето горко искуство со државните институции во Македонија, посебно...