Ознака: дипломати
Свет 25.04.22 | 14:00

САД најавија враќање на своите дипломати во Украина, Блинкен и Остин ветија воена помош

За време на вчерашната посета на Киев, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најавија постепено враќање на американските...

Свет 19.04.22 | 21:14

Русија протерува 36 европски дипломати, 15 од Холандија и 21 од Белгија

Русија соопшти оти протерува вкупно 36 европски дипломати, од две земји-членки на ЕУ, како одговор за сличните чекори преземени против руските дипломати, пренесе РСЕ. Руското...

Свет 06.04.22 | 14:06

Норвешка протерува тројца руски дипломати

Норвешкото Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека протерува тројца дипломати од Руската амбасада во Осло, поради „активности кои се неспоиви со нивниот...

Свет 23.03.22 | 22:19

Русија реципрочно протерува американски дипломати од Москва

Руските државни медиуми вечерва соопшптија дека на руското Министерство за надворешни работи на американската Амбасада во Москва и дало список на американски дипломати...

Свет 23.03.22 | 20:45

Белорусија протерува украински дипломати

Белорусија, која е сојузник на Русија, објави дека протерува украински дипломати и го затвора конзулатот на таа земја. Од белоруското Министерство за надворешни работи...

Свет 23.03.22 | 14:50

Белорусија протерува украински дипломати

Бројот на украински дипломати во Белорусија ќе се намали на пет, соопшти белоруското Министерство за надворешни работи. Оттаму забележуваат дека останатите дипломати...

Свет 23.03.22 | 11:06

Полска специјална служба бара протерување на 45 руски дипломати осомничени за шпионажа

Полската агенција за внатрешна безбедност подготви список од 45 руски дипломати осомничени за шпионажа и побара нивно протерување од земјата, изјави портпаролот на...

Свет 21.03.22 | 10:36

Украинските националисти планираат напад врз западни дипломати во Лавов за да ја наместат и обвинат Москва

Украинските националисти планираат терористички напад во Лавов, во западна Украина, насочен против странските дипломати, вклучувајќи ги и тие на САД, предупреди Министерството...

Балкан 21.03.22 | 08:57

Јанша: Словенечките дипломати се враќаат во Киев

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер објави дека Словенија наскоро ќе ги врати дипломатите во Киев. Јанша синоќа напиша дека дипломатите кои се враќаат се доброволци. Работиме...

Свет 14.03.22 | 18:54

Словачка ќе протера тројца руски дипломати

Словачка одлучи да протера тројца дипломати од руската амбасада во Братислава, врз основа на податоците на тајната служба, и тие мора да ја напуштат земјата во рок од...

Свет 05.03.22 | 20:13

Русија прати авион во САД да ги врати дипломатите

Рускиот владин авион кој се движи од Санкт Петербург кон Вашингтон, ќе ги врати руските дипломати назад во нивната земја, изјави денеска портпаролката на руското Министерство...

Свет 25.01.22 | 19:24

Канада од Украина ги повлекува семејствата на дипломатите

Канада денеска соопшти дека привремено ги повлекува семејствата на своите дипломати од Украина, поради руската акумулација на војници на границите со оваа источноевропска...

Македонија 03.01.22 | 16:37

Виновна му е опозицијата: Османи упорен да протне во ОБСЕ дипломати кои не ги исполнуваат критериумите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи e упорен да протне дипломати по мерка за претседавањето на Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Откако сакаа срцето на потенцијалниот...

Македонија 27.12.21 | 15:13

МНР сака да поставува дипломати кои со срцето ќе припаѓаат онаму каде ќе ги пратат за да не можат да бидат вратени по промената на власта

Нов скандал во најава. Група пратеници доставија измени на Законот за надворешни работи во делот на испраќање на дипломати во конзуларните претставништва.  Во измените...

Свет 08.10.21 | 08:24

Што е хавански синдром од кој мистериозно умираат дипломати

Додека низ светот со нетрпение се чека ново продолжение на сагата за познатиот таен агент 007, во реалноста, агентите и дипломатите ширум светот се разболуваат на непознат...

Македонија 06.09.21 | 12:21

За уапсените дипломати ќе постапиме согласно меѓународните договори, тврди Заев

Во врска со уапсените македонските дипломати во соседна Србија, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ние ќе постапиме согласно сите меѓународни договори коишто...

Македонија 05.09.21 | 10:40

Османи и Заев знаеле за дипломатскиот рекет на Миленкоски во Ерменија

Врање стана Виена за македонската дипломатија, пишува на својот Фејсбук профил, Антонио Милошоски. Понатаму во неговиот статус тој вели: 📌Министерот за надворешни...

Македонија 04.09.21 | 14:35

Најмалку 6 високи владини функционери инволвирани во скандалот со уапсени дипломати

Најмалку 6 високи владини функционери се на различни начини инволвирани во скандалот со двајца уапсени дипломати од страна на Србија. Информацијата за уапсени македонски...

Македонија 03.09.21 | 16:42

Како ништо да не се случило: Двајца македонски дипломати приведени во Србија, МНР молчи

Минатата недела на граничниот премин Прешево, на пат од Виена кон Македонија, полициската служба на Србија го задржала македонскиот дипломатски службеник Миле Миленкоски,...

Свет 19.07.21 | 12:03

Мистериозно заболување се шири меѓу американските дипломати во Виена

Виена, како центар на многу дипломатски активности, до неодамна беше безбедна за работа на многу американски дипломати, но од почетокот на годинава се забележува нагло...