Ознака: дипломати
Македонија 05.01.21 | 19:28

Нема да има амбасадори со двојно државјанство

Откако опозицијата најави дека ќе го блокира предлог законот за надворешни работи, а власта го повлече, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, потврди...

Свет 06.12.20 | 10:27

Синдром Хавана: САД ја обвини Куба за мистериозни симптоми кај американските дипломати

Американската Влада ја обвини Куба дека предизвикала мистериозни симптоми кај американски дипломати во Амбасадата во Хавана со насочени радиофреквенции. Во соопштението...

Свет 21.10.20 | 23:08

Сè уште трае истрагата за мистериозната болест на американските дипломати

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ги отфрли обвинувањата дека Вашингтон не ги штити своите функционери поради повисоки државни цели. Од 2017 година, десетици дипломатски...

Балкан 23.09.20 | 18:54

Шпионска афера: Бугарија протера двајца руски дипломати

Бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата. Обвинителите ги обвинија дека биле вклучени во шпионажа...

Свет 10.08.20 | 23:24

Словачка протерува руски дипломати обвинети за шпионажа

Словачка одлучи да протера руски дипломати поради сомнение дека биле ангажирани во шпионажа. Руската амбасада во Словачка не даде коментар на обвинувањата, но портпаролот...

Македонија 30.03.20 | 21:44

Владата бара дипломатите да не бидат изземени од задолжителниот карантин

Владата на својата денешна седница разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членовите на нивните...

Македонија 30.12.19 | 13:01

Тивко убивање на македонската дипломатија со нов закон

Нацрт Законот за надворешни работи кој што минатата недела беше предмет на разгледување во матичната куќа, во саботата експресно поминал во Владата и стана предлог-Закон...

Македонија 26.12.19 | 18:04

Алфа: Оџа од Дебар на списокот за амбасадори на Димитров

Министерот Никола Димитров поставува амбасадори надвор од правилата на МНР, во погрешно време, преку политизација на изборот. Македонскиот дипломатски синдикат жестоко...

Македонија 14.12.19 | 12:52

Николоски: Во предизборен период амбасадите се полнат со некредибилни партиски кадри

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција зборуваше и за номинацијата на кандидати за амбасадори на Република Македонија...

Македонија 20.11.19 | 11:20

Димитров да го стопира огласот, оправдани се сомнежитe за силни политички влијанија

Македонскиот дипломатски синдикат денеска изрази загриженост поради објавувањето на 21 интерен оглас за упатување дипломати во дипломатско-конзуларните претставништва...

Свет 03.11.19 | 08:44

Салвадор им нареди на венецуелските дипломати да ја напуштат државата

Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа. Владата на Салвадор соопшти дека таа одлука е во во согласност со нивната позиција дека...

Македонија 11.06.19 | 22:58

Се јави Димитров: Еве ја вистината

Болеста се жали на лекувањето Човек не смее да престане со растерувањето на маглата. Во спротивно, ноќта може да се преправи во ден, и покрај темнилата. Здружението што...

Кариера 11.06.19 | 21:02

Дали е можно една личност да е ценета и вреднувана во Канада, Германија и Англија, истовремено да не ја бива во нашата Македонија?

Конкурс на МНР: Студен туш за најуспешните Почитувана јавност, Се чувствувам должен да го споделам моето горко искуство со државните институции во Македонија, посебно...

Кариера 09.06.19 | 18:17

Маја Стојанова е разочарана од конкурсот на на МНР: Се бараше 180 ЕКТС, а јас имав 500 и… не ме примија

Вчерашното јавно обраќање на Симон Андов ја поттикна и Маја Стојанова, уште едно младо успешно лице од земјава, кое со сите дипломи и знаења стекнати во странство, не...

Кариера 08.06.19 | 13:52

Вундеркид одбиен од МНР: Збогум, Македонијо!

Македонец кој завршил две врвни европски школи и кој има работа во Италија решава да се врати во Македонија и да работи за нецели 17000 денари. И тука почнува голготата...

Македонија 22.05.19 | 16:39

Ќе одговара ли некој за скандалот во МНР со дипломатите избркани за настаните на 27 април?!

Двајца од избрканите дипломати со судска пресуда се вратија на работа, третиот се уште е на „чекање“ бидејќи МНР поднело жалба на одлуката на Апелација, но во јавноста...

Македонија 06.03.19 | 13:14

Го минале партискиот филтер на СДСМ: Димитров испраќа во светот луѓе од Агенцијата за разузнавање

Министерот за надворешни работи Никола Димитров потпишал втора тура одлуки за испраќање извесен број дипломати во македонските претставништва во светот, иако претседателските...

Економија 29.12.18 | 13:13

МНР вработува дипломати и стручни соработници

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека денес, 29 декември 2018 година, е објавен Јавниот оглас број 379/2018 за вработување на 26 (дваесет...