Ознака: дигитални учебници
Македонија 08.11.21 | 20:34

Четвртоодделенците ќе може да учат од печатени учебници, ама родителите ќе мораат и сами да печатат и да си платат

Бирото за развој на образованието (БРО) им дозволи на децата од четврто одделение да користат печатени учебници, но родителите ќе треба сами да си ги печатат и да платат...

Македонија 07.10.21 | 12:16

Царовска бара граѓаните да пријават продажба на печатени учебници за четврто одделение

МВР има укажувања, а и постапувања каде што се прекршени материјалните права на авторите и на издавачите на учебници, изјави министерката за образование и нака Мила...

Македонија 21.09.21 | 08:54

Царовска: Ако наставникот чувствува дека денеска треба да има два часа математика, а утре ликовно, може самостојно да си го распореди денот

Интерактивните табли, дигиталните и печатените учебници не се клучни во наставата по новата концепција, туку активностите и комуникацијата помеѓу учениците и наставникот,...

Македонија 20.09.21 | 20:52

Царовска: Родителите да си бараат таблети од училиштата

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во Тема на денот на Сител Телевизија истакна дека таблети во министерството има и дека родителите се тие кои треба...

Македонија 17.09.21 | 23:23

Бајрамовска-Мустафа во лице на Царовска: Родителите не се должни сами да ги печатат и плаќаат учебниците

Државната советничка на Народниот правобранител, Васка Бајармовска-Мустафа, во вечерашната дебата во „360 степени“ на тема образование реагираше и на тоа дека дел од...

Македонија 16.09.21 | 22:45

Народен правобранител: Дигиталните учебници предизвикуваат дополнителен трошок за родителите, не се сите снабдени со соодветни уреди за квалитетно образование

Народниот правобранител Насер Зибери за „Анализа“ на ТВ 24 истакна дека констатирани се низа пропусти во образованието во Македонија, од немање на вода, немање на учебници,...

Македонија 08.09.21 | 14:57

3.000 денари за копирање учебници, за каква комуникација зборуваш МА?! – остри реакции од родителите до Царовска

Ја зајакнуваме комуникацијата со родителите и старателите на учениците, со цел да добиваат податоци за активностите, успехот и поведението, на нивните деца во училиште,...

Македонија 02.09.21 | 09:17

Посебно сега со „пожелните“ таблети на Царовска: Колку ги чини родителите бесплатното, но задолжително образование?

Десетина тетратки, моливи, гуми, острилки, блокови…колку чини пакетот што треба да го имаат децата во ранците? Концептот бесплатно образование во земјава подразбира...

Македонија 25.08.21 | 15:07

Царовска на состанок со директорите на училиштата: Подготвени сме за успешна учебна година и спроведување на реформите според планот

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска одржа редовен координативен состанок со директорите на основните училишта, на којшто беше заклучено дека...

Македонија 25.08.21 | 13:49

Седум дена пред почетокот на учебната година, Царовска тврди дека новите учебници навреме ќе бидат распределени

Учебниците што ги откупува и дистрибуира МОН навреме ќе стигнат до училиштата, соопшти министерката Мила Царовска. За прво одделение се печатат учебници по нови наставни...

Македонија 24.08.21 | 10:14

Дигитални учебници ќе има и покрај сите противења, еве како ќе изгледа оној по математика

Внесена е иновација во приодите за учење математика во функција на остварување повисоки постигања на учениците и зголемување на функционалната писменост по математика....

Македонија 22.08.21 | 10:37

МОН: Првиот дигитален учебник ќе ја поттикне љубопитноста и љубовта кон природни науки кај четврто одделенците

Креирањето на материјалот за учење за четврто одделение по предметот природни науки, претставуваше предизвик од една страна и голема одговорност од друга страна, бидејќи...

Македонија 12.08.21 | 19:56

Јаневска: 19 дена пред почетокот на учебната година Мила Царовска сѐ уште нема модел за настава

Претседателот на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Јаневска на денешната прес-конференција истакна дека денес е 12 aвгуст, точно 19 дена пред почеток...

Македонија 25.07.21 | 12:45

Јаневска за дигиталните учебници: Царовска, колкав процент на ученици никогаш не користеле интернет?

Царовска предвидува само дигитални учебници од 4то до 9то одделение. Таа предвидува и учениците да претражуваат на интернет и на тој начин да стекнуваат знаење. Индексот...

Македонија 16.07.21 | 21:59

Царовска не знае како ќе се учи од септември

Состојбата со корона вирусот ќе се следи, но ние сме подготвени за секакво можно сценарио за од септември. Ова денеска го истакна министерката за образование, Мила Царовска. Ние...

Македонија 06.07.21 | 14:37

Царовска и Заев спроведуваат насилна дигитализација, која и воопшто не е дигирализација

Мила Царовска и СДСМ упропастија цела една генерација на деца кои изминатава година не можеа целосно да ја следат наставата. Сега се на пат да упропастат уште десетина...

Македонија 01.07.21 | 09:12

Предлог-законот повлечен, но МОН не попушта: Ќе ни каже ли некој што се случува во образованието?

Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основното и средното образование е повлечен, објави на Фејсбук Иницијативата „Учебници и настава...

Македонија 29.06.21 | 22:41

Дигиталните учебници треба да бидат готови до првата половина на август

Министерката за образование и наука Мила Царовска вечерва во Тема на денот на телевизија Сител рече дека реформата почнува од септември во прво и четврто одделение,...

Македонија 10.06.21 | 22:25

Царовска: Дигиталните учебници се само алатка за учење, наставникот ќе ја има главната улога

Министерката за образование и наука Мила Царовска во гостување на Телевизија Тера одговарајќи на прашање на каков начин ќе се одвива наставата со воведувањето на дигиталните...

Македонија 07.06.21 | 21:28

Јаневска: Министерке, не сме ни Данска, ни Шведска, ќе се случи катастрофа ако учениците немаат учебници

Кога министер ќе повлече учебник настанува катастрофа. Бидејќи прво не образложувате зошто ги повлекувате учебниците и јас ќе потсетам дека на барање на определена...