Ознака: дигитализација
Македонија 20.03.23 | 16:07

Шаќири вели дека МОН е насочен кон целосна дигитализација, а студентите уште мора во редици да чекаат за да предадат документи за упис

Министерството за образование и наука во изминатиот период е насочено кој целосна дигитализација на сите процеси во образовниот систем. Голем дел од услугите кои ги...

Економија 03.01.23 | 11:07

Дигитализацијата на платежните услуги продолжува и во третиот квартал од 2022

Дигиталната револуција во плаќањата, која особено се засили за време на пандемијата на ковид-19 како во светски рамки, така и во нашата земја, придонесе за сѐ позачестена...

Култура 03.10.22 | 09:25

Државниот архив ќе добие Центар за дигитализација

Во Државниот архив со Скопје денеска свечено ќе биде отворен Центарот за дигитализација во рамки на Одделението за средување и обработка на архивски материјал. Во Државниот...

Македонија 25.08.22 | 11:07

Спасовски: МВР, Царина, Правда и други институции соработуваат со еден клик

Со цел брза размена на податоци со останатите институции и намалено време на чекање на граѓаните за добивање на услуги, Министерството за внатрешни работи е поврзано...

Култура 25.03.22 | 15:05

„Мирно лето“-првиот македонски филм снимен од македонскиот режисер, Димитрие Рули Османли доби дигитално реставрирана верзија

Во Кинотеката на Македонија денеска беше промовиран блуреј (bluray) дискот со дигитално реставрираната верзија на филмот „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли. Ова е...

Скопје 23.02.22 | 13:11

Се дигитализираат услугите во општина Аеродром

Градоначалникот Тимчо Муцунски, наскоро ќе презентира мобилна и веб-апликација со која Општина Аеродром уште повеќе ќе се доближи до жителите, низ транспарентен процес...

Култура 13.02.22 | 08:55

Македонското јазично наследство ќе биде трајно заштитено и дигитално достапно

Над пет милиони ливчиња со записи од деветте картотеки на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, кои се чуваат во картонски кутии и се во опасност да бидат...

Култура 03.02.22 | 15:29

Почна дигитализацијата на архивата во Прилепскиот театар

Во тек е дигитализацијата на старата архива на Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“. Дигитализацијата се спроведува преку Центарот за култура  „Марко...

Култура 20.12.21 | 11:40

Почнува дигитализација на над пет милиони оргинални записи од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”

Во рамките на проектот „Отсекогаш, сега и засекогаш” на домашната компанија Инбокс, за прв пат ќе се овозможи дигиталитализирање на повеќе од пет милиони оригинални...

Македонија 18.11.21 | 16:44

Битиќи: Македонија прва во Европа ќе воведе асистенти за вештачка интелигенција

До пред десет години не можеше ни да се замисли дека владините седници ќе се одвиваат онлајн, но пандемијата го покажа спротивното. И тоа како може да се функционира...

Македонија 25.10.21 | 17:50

Атанасов: Образовниот систем не е подготвен за дигитализација од денес за утре

Поранешниот заменик министер за образование Петар Атанасов ја анализира состојбата во образовниот систем и подготвеноста за дигитализација односно реформи во образовниот...

Македонија 24.10.21 | 12:00

Најавената дигитализација во судството е преголем залак за Македонија, оценува Извештајот на ЕК

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото Поглавје...

Македонија 05.10.21 | 17:53

Владата ги усвои измените на шестте клучни закони за процесот на дигитализација

Владата на денешната седница ги усвои измените на законите за личната карта, за матичен број, за државјанство, за личното име, за патните исправи на државјаните на Македонија...

Македонија 25.09.21 | 09:11

Естонски пример: Најголемата придобивка од е-изборите е тоа што младите учествуваат во гласањето преку компјутер или паметен телефон

Со употреба само на дигиталниот потпис Естонија заштедува нешто повеќе од два процента од БДП, колку што е и уделот што земјата го троши на одбраната, со што оваа клучна...

Македонија 24.09.21 | 15:02

Карелсон: Со споделување на своето искуство Естонија може да помогне за евроинтеграцијата на Македонија

Естонската амбасадорка во земјава, Кристи Карелсон, порача дека Естонија покрај со политичката поддршка што ја дава за Македомнија, навистина може да биде од помош...

Економија 07.09.21 | 09:25

Со дигитализација во одбрана од корупција и сива економија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските...

Култура 31.07.21 | 10:40

Се дигитализира картотеката на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“

Владата на Република Македонија на 93-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за преземање активности во врска со дигитализацијата на картотеките при Институтот...

Македонија 13.07.21 | 16:40

Николовски: Сите законски измени за дигитализацијата ќе бидат доставени до Собранието до крајот на август

Сите измени и дополнувања на потребните закони за дигитализација на процесите ќе бидат подготвени и доставени до Собранието до крајот на август, информираше на денешната...

Економија 08.06.21 | 08:55

Земјоделците уште „висат“ по шалтери и тешко ја прифаќаат дигитализацијата

Возраста, навиките, менталитетот, немањето доволно познавања, отпорот кон промени и учење нешто ново, стравот да не се направи грешка, се дел причините за ниското ниво...

Македонија 17.05.21 | 11:33

Стаменкоска Трајковска: Власта со злоупотреба на европско знаменце носи штетни закони

Законот за учебници и протестот кој што се случуваше поврзан со ова е во организација на фејсбук групата „Учебници и настава мора да има“. ВМРО-ДПМНЕ како партија дали...