Ознака: дезинформации
Македонија 21.07.22 | 20:05

Пендаровски: Дезинформации поттикнуваат антизападно расположение кај македонските граѓани

Македонија, како членка на НАТО и кандидат за членство во Европската Унија е мета на кампањи на дезинформации што имаат за цел да поттикнуваат анти-западно расположение...

Свет 13.06.22 | 19:40

Руски суд ја казни Википедија со 88 илјади долари поради ширење дезинформации

Московскиот суд ја казни Википедија со 5 милиони рубли (88.000 американски долари) затоа што одби да го отстрани од написите на руски јазик она што Русија го смета за дезинформација....

Свет 08.03.22 | 12:28

Европските власти воведуваат овластувања што ќе им овозможат казнување на појавите на ширење дезинформации

Извршните власти на ЕУ планираат да предложат нови правила со што ќе им биде овозможено да ги казнуваат дезинформациите од целиот свет, притоа посочувајќи ја како пример...

Свет 09.11.21 | 08:48

Низ САД се шират дезинформации поврзани со корона вирусот

Дезинформациите поврзани со корона вирусот продолжуваат да се шират и да претставуваат проблем затоа што точната информација не стигнува до луѓето, се заклучува од...

Свет 17.07.21 | 08:42

Социјалните мрежи „убиваат луѓе” со дезинформации за вакцините

Големите оператори на социјалните мрежи што шират дезинформации за вакцините „убиваат луѓе”, обвини американскиот претседател Џо Бајден. Тие убиваат луѓе. Единствената...

Здравје 24.03.21 | 13:12

Три четвртини од младите во светот не се сигурни дали се вистинити информациите дадени на интернет во врска со ковид-19

За да можеме да се бориме против пандемијата и инфодемијата, треба да изградиме доверба. Дезинформациите имаат вистински последици затоа што влијаат врз однесувањето...

Свет 09.03.21 | 09:43

Белата куќа: Следиме руско ширење на дезинформации за вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, изјави дека администрацијата на претседателот Џозеф Бајден ги следи напорите на руските разузнавачки служби што се насочени...

Македонија 21.12.20 | 12:24

Заев: Македонија ќе биде лидер во изнаоѓањето на решенија во борбата со дезинформациите

Како Влада имаме голема обврска и одговорност да се спротивставиме на дезинформациите и да ги спречиме штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Затоа еден од нашите...

Калеидоскоп 20.09.20 | 18:46

Фејсбук ќе отстранува здравствени групи поради дезинформации за пандемијата

Компанијата фејсбук соопшти дека повеќе нема да им препорачува на корисниците одредени здравствени групи на таа социјална мрежа во обид да ги спречи дезинформациите...

Свет 13.08.20 | 09:07

Најмалку 800 починати поради слушање лаги за Kовид-19: Пиеле кравја урина како лек и други глупости

Група американски научници тврдат дека во првите три месеци од оваа година во целиот свет починале најмалку 800 луѓе поради дезинформации поврзани со корона вирусот. Според...

Македонија 19.09.19 | 14:35

Новинарите непожелни за Владата на состанокот за борбата против дезинформациите

Јас ви благодарам на присуството, сега говорам за претставниците на медиумите, на новинарите. Овде го затвораме отворениот дел на денешнава дискусија и координативна...