Ознака: дезертерство
Македонија 01.10.22 | 13:02

Постојат индиции и за други функционери од извршната власт СДС за дезертерство

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник на денешната прес конференција запрашан дали имаат индиции за други високи функционери од извршната власта за дезертерство...

Македонија 01.10.22 | 12:54

Ковачки: Дезертерот Ковачевски доброволно да дозволи неговата деловна способност да биде утврдена од страна на надлежен суд

Најпрвин лажеше дека не бил во војска затоа што бил на школување. Откако беше фатен во лага и во јавноста излезе документ од кој јасно се гледа дека премиерот бил трајно...

Македонија 29.09.22 | 13:53

Ковачевски од 2000 година се соочува со абдоменален проблем

Во 2000-та година, согласно сите законски процедури базирани на законот за одбрана од 1992 година, член 51 и во рамки на јавна повеќестепена процедура врз основа на мислење...

Македонија 29.09.22 | 13:11

Ковачки: Лице кое одбило да ја брани сопствената држава поради трајна неспособност, не смее да има пристап до буџет од 5 милијарди евра

Денес на седницата за пратенички прашања, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки потсети дека Ковачевски е нелегитимен затоа што не бил на избори, тоа...

Македонија 29.09.22 | 12:32

Ковачки запраша дали додека патриотите гинеа Ковачевски се криел под јорган, Ковачевски возрати: Вие сте лопови, насилници

Дезертерството на актуелниот македонски премиер, Димитар Ковачевски е една од темите на денешните пратенички прашања. Драган Ковачки, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 27.09.22 | 09:09

Кога веќе дезертерот Ковачевски кукавички бега, институциите се должни да дадат одговори за скандалот со неговата трајна неспособност

Иако повиканите институции 10 дена молчат, нивниот молк гласно говори дека скандалот со трајната неспособност на дезертерот Ковачевски е многу голем. Прво дезертерот...

Македонија 19.09.22 | 11:54

Ковачевски за дезертерството: Се злоупотребува мојот здравствен предизвик

„ВМРО-ДПМНЕ не бира ни средства ниту начин за да го сврти вниманието на јавноста од големите корупциски скандали и превирања во нивната партија. Тоа само потврдува...

Скопје 19.09.22 | 11:12

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовска е предводник на дезертерската коалиција со СДСM, уценета со неколку кривични пријави одработува за дезертерот Ковачевски“

Данела Арсовска е уцената со неколку кривични пријави од страна на клептоманската власт предовдена од СДС и е дел од дезертерската коалција на антимакедонската СДС.Дезертер...

Македонија 18.09.22 | 20:23

Андоновска: Има разлика, Заев и Ковачевски дезертери, Мицкоски војник во АРМ

Заев и Ковачевски дезертери неспособни за војска, а Мицкоски војник во служба на АРМ, коментира Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. „Заев дезертер- неспособен за војска!? Ковачевски...

Македонија 18.09.22 | 19:42

ВМРО-ДПМНЕ ќе објави документи: „Oд Ковачевски нема одговори зошто дезертирал од АРМ и дали е трајно неспособен“

Откако поминаа скоро 10 часа од објавувањето дека Димитар Ковачевски дезертирал од армијата на Република Македонија, прогласувајќи се за трајно неспособен, од премиерот...

Свет 03.06.22 | 18:28

Западни медиуми: Има се повеќе руски дезертери, не се плашат од казна, попрво би останале живи отколку да се борат без опрема, храна, лекови

Стотици руски војници побегнале од борбите во Украина или одбиле да учествуваат во акциите, пишува „Волстрит џурнал“ (ВСЏ), повикувајќи се на документацијата до која...