Ознака: девојчиња
Свет 25.03.22 | 16:29

Министерките за надворешни на 16 западни земји длабоко разочарани што Талибанците ја повлекоа дозволата за образование на девојчињата

Министерките за надворешни работи на 16 земји соопштија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците во Авганистан да не дозволат девојчињата да посетуваат...

Свет 23.03.22 | 08:26

Талибанците ги затворија училиштата за девојчиња само неколку часа откако ги отворија

Талибанците наредија средните училишта за девојки во Авганистан да се затворат денеска, само неколку часа по нивното повторно отворање, потврди официјален претставник. Тоа...

Црна хроника 31.05.21 | 16:36

Две девојчиња повредени откако врз нив паднала лулашка

Две малолетни девојчиња се повредени откако врз нив паднала лулашка за време на роденденска забава во двор на угостителски објект во селото Борисово. Според соопштението...

Свет 26.02.21 | 13:18

Повеќе од 300 девојчиња киднапирани од училиште во Нигерија

Вооружена група киднапирала најмалку 300 ученички во нигерискиот град Јангебе. Според еден од наставниците, вооружените напаѓачи со автомбили и мопеди пристигнала до...

Семејство 30.07.20 | 10:46

Предлог-имиња за девојчиња инспирирани од популарните хавајски имиња

Ако размислувате за име на вашето бебе девојченце, а сакате да биде необично, странско, егзотично, можеби би ве интересирале популарните хавајски имиња. Сите хавајски...

Црна хроника 19.12.19 | 12:12

Прегазени три девојчиња во Чаир, сите се пренесени на Клинички

Три малолетни девојчиња со повреди се пренесени во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, откако патничко возило утрово удрило во нив на улица „Христијан Тодоровски Карпош“...

Свет 24.11.19 | 22:09

Две девојчиња починаа во врел автомобил, на мајка им ќе ѝ се суди за убиство

Две девојчиња на возраст од една и две години се пронајдени мртви во автомобил покрај куќа во австралискиот град Логан во близина на Бризбејн. Се претпоставува дека...

Свет 04.11.19 | 09:20

Марш за убиените или исчезнатите девојчиња и жени во Мексико

Членови на семејствата на жени и девојчиња, кои се убиени или се водат како исчезнати, вчера маршираа во Мексико Сити барајќи правда за жртвите. Учесниците на маршот...

Калеидоскоп 20.10.19 | 08:21

Една девојка и пет момчиња ќе почнат нов живот, ајде да ги дотераме за новите почетоци

Статус на Виолета Трајковска Петковска: Другарки и другари имаме молба, имаме една девојка и 5 момчиња кои од домот Ранка Милановиќ, преминуваат во мали групни домови,...

Црна хроника 18.08.19 | 15:48

Девојчиња од Охрид на „Инстаграм“ објавиле фотографии со недолични содржини од три сограѓанки

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на лични податоци“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе известување против...

Семејство 23.07.19 | 15:19

Најубавите имиња за девојчиња родени во лето

Ова се најубавите имиња за девојчиња родени во лето. Марина Леа Леона Јулијана Вишна Јагода Сончица Ружица Ива Петра Невена

Црна хроника 16.03.19 | 19:06

Две 16-годишни девојчиња нападнале своја врсничка вчера на „Партизанска“

Вчера околу 14 часот во Полициската станица Карпош, Е.В. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу пладне, на булевар „Партизански Одреди“, нејзината 16-годишна ќерка...

Балкан 28.12.18 | 11:34

Продадени две девојчиња за 600 евра кои биле сексуално експлоатирани

Пред Високиот суд во Врање во тек e судење за трговија со луѓе, односно продажба на две девојчиња на трети лица, потврдено е од Вишото јавно обвинителство. Според нив,...