Ознака: детска клиника
Здравје 23.01.20 | 15:22

Четири деца со симптоми на грип хоспитализирани на Детската клиника

На Универзитетската Клиника за детски болести во моментов се хоспитализирани четири деца со симптоми на грип, информираат од таа јавна здравствена установа. Децата,...

Здравје 15.11.19 | 14:41

Најдановска Алулоска: Ќе се залагам за воведување нови дијагностички и терапевтски процедури

Kвалитетна здравствена заштита за сите деца кои се лекуваат на Универзитетската клиника за детски болести, задоволни родители и персонал, се приоритетите кои денеска...

Црна хроника 31.08.19 | 22:16

Детска клиника за пожарот: Нема хоспитализирани на одделот каде избувна пожар

На одделението за хематолошки болести при Клиниката за детски болести, вечерва настанал пожар на терасата на првиот кат. Против пожарната екипа веднаш интервенирала,...

Црна хроника 31.08.19 | 22:05

Пожар на Детска клиника – нема опасност за децата

Пламени јазици ги изплашија вработените и родителите на хоспитализираните деца на Детската клиника во Скопје. Вечерва се појавил пожар во просторија каде се пушат...

Здравје 29.08.19 | 13:59

Децата оставени во возило во Ново Лисиче ќе бидат отпуштени од Детската клиника, контактиран Центарот за социјални грижи

Двете деца (женско дете на возраст од седум години и машко дете на возраст од четири години) кои синоќа беа оставени сами во автомобил на паркинг во скопската населба...

Економија 17.07.19 | 12:30

Разрешени директорите на МЕПСО, ЕЛЕМ, Македонија пат, Драмски, Државен архив…

Зоран Заев, претседателот на Владата денеска на прес-конфренција ги соопшти имињата на разрешените функционери меѓу кои се директорите на МЕПСО, ЕСМ, Македонија пат,...

Твитови 03.07.19 | 12:39

На 40 степени нема клима на Детска клиника, за лубриканти и промена на пол има пари

Во клиниката за детски болести во Скопје на 40 степени нема клима. Тука има и бебиња кои чекаат преглед. Докторите викаат дека клиниката е заборавена од миностерот, владата...

Црна хроника 15.05.19 | 10:23

Било родено вчера и оставено голо на тротоар, сега е во добра состојба

Новороденчето што вчера беше оставено на тротоар во скопската населба Топанско Поле, се опоравува на Клиниката за детски болести. Иако бебето било оставено во несоодветни...

Здравје 06.03.19 | 13:44

Две и полгодишно дете почина од бактериска инфекција

Две и полгодишно дете починало во понеделникот на ЈЗУ Универзитетска Клиника за детски болести од компликации по бактериска инфекција, соопшти денеска Клиниката. Женското...

Здравје 24.01.19 | 19:26

Четворица специјализанти, медицинска сестра и шалтерски работник од Детска клиника заразени со мали сипаници

На домашно лекување се четворица специјализанти, медицинска сестра и шалтерски работник од Клиниката за детски болести, бидејќи се заразиле со мали сипаници, дознава...

Калеидоскоп 07.01.19 | 09:49

Кире Лазаров им ги исполни новогодишните желби на децата од Детска клиника

Деновите околу Новата Година најмногу ги очекуваат дечињата, посебно оние кои силно веруваат во легендата за добриот дедо дебелко кој носи подароци на сите кои биле...

Здравје 03.01.19 | 14:00

Вакцините се квалитетни и безбедни – тврдат од Клиниката за детски болести

Вакцините се квалитетни и безбедни, тврди Клиниката за детски болести во Скопје. Тие ги повикуваат родителите да ги вакцинираат децата. ЈЗУ Клиниката за детски болести...

Македонија 18.12.18 | 13:17

Ставриќ: Ургентниот на Детска ќе профункционира кога ќе има педијатри и сестри

Ургентниот центар на Клиниката три години не функционира и поради недостиг од кадар не се во состојба да го пуштат во функција. Тогаш кога ќе имаме и специјалисти по...