Ознака: детска болница козле
Здравје 16.09.21 | 20:33

Од 20 деца 15 се школски: За две недели 937 деца се заразиле со ковид-19, од нив има и на кислородна поддршка во Козле

Како што објави Сител, од 20 кои лежат во болничките соби дури 15 се школски деца. Освен наод на белите дробови пациентите имаат и висока температура и глад за воздух. Педијатрите...

Здравје 09.07.21 | 18:41

И во „Козле“ расте бројот на деца со тешки пневмонии некарактеристични за летото

Не само во Гевгелија туку и во Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле има раст на бројот на деца со тешки пневмонии и долнореспираторни инфекции кои не...

Македонија 18.03.21 | 21:20

Децата со коронавирус сега имаат потешка клиничка слика: Во Козле доминираат школски деца

Се полнат последните кревети со ковид позитивни деца во болницата во Козле. Во моментот хоспитализирани се 40 пациенти, а секој ден амбулантски се третираат 50-тина дечиња...

Македонија 29.10.20 | 21:28

Лекарите од Козле бараат разрешување на директорот Андоновски – не обезбедил услови за развојување на децата кои имаат и тие кои немаат ковид-19

Лекарскиот колегиум при Институт по белодробни заболувања кај децата во Козле упати отворено писмо до медиумите во кое се бара разрешување на директорот Ангелчо Андоновски....

Здравје 15.03.20 | 21:34

Детска клиника: Децата со температура од утре да се носат во болницата „Козле“

Клиниката за детски болести ги известува сите родители и матични лекари кои од утре ќе имаат итна потреба децата со температура да ги донесат во болница, тоа да го сторат...

Македонија 15.03.20 | 15:18

Детската клиника во Козле се подготвува за примање пациенти заразени со коронавирус

Детската клиника во Козле целосно се подготвува за примање пациенти заразени со коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека пациентите кои досега...

Здравје 10.01.19 | 14:04

Радиолошки апарати од „Жито лукс“ за детската болница „Козле“

Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле доби нова донација од Жито Лукс, негатоскопи. Донацијата е дел од континуираниот општествено одговорен однос на...

Здравје 20.12.18 | 14:17

Андоновски: Се зголемува бројот на пациенти во Детската болница-Козле, да се подобри имунитетот на децата и да се носат на чист воздух

Родителите треба да работат на подобрување на имунитетот на децата, да ги носат на чист воздух и да им даваат повеќе витамини, препорача денеска директорот на Детската...

Скопје 20.12.18 | 12:59

Бугарски пакетчиња за дечињата во „Козле“

Над сто новогодишни пакетчиња им беа поделени на децата кои се лекуваат во Детската болница – Козле. Пакетчињата се донација од бугарското Министерство за надворешни...