Ознака: депортација
Црна хроника 11.03.20 | 15:45

Две жени и двегодишно дете депортирани во Скопје од боиштата на Сирија и Ирак

Преку Меѓународниот аеродром Скопје вчера е извршена депортација на три лица од женски пол, од кои две со регулиран статус на македонски државјанки и едно малолетно...

Црна хроника 11.03.20 | 09:10

Maкедонски терорист депортиран од Турција

Еден државјанин на Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство за внатрешни...

Свет 17.01.20 | 15:36

Нема да има автоматска депортација на лица од ЕУ од Британија по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните на ЕУ кои не побарале право да останат во земјата по брегзит, изјави денеска координаторот за брегзит на...

Балкан 11.12.19 | 11:45

173 албански државјани депортирани од Шенген зоната

Албанската полиција информираше дека се депортирани 173 албански државјани кои не оствариле право на азил во Франција и други земји од Шенген зоната. Полицијата наведува...

Свет 20.10.19 | 09:05

Франција депортираше 120 албански државјани

На меѓународнот аеродром во Тирана вчера доброволно се вратени  120 албански државјани, баратели на азил во Франција, избегнувајќи можни казни што произлегуваат од...

Свет 22.06.19 | 13:38

САД в недела тргнува со депортација на 2000 семејства

Американските имиграциски власти планираат в неделата да започнат голема акција на депортирање на неодамна дојдените семејства, кои нелегално пристигнале во САД,...

Црна хроника 22.04.19 | 23:10

Пожарот во Вардариште подметнат – гори кабаст отпад на површина од квадратен километар

Пожарникари со три противпожарни возила интервенираат во гаснење на пожарот што доцна попладнево изби во Вардариште во населбата Ново Лисиче. Од Противпожарната бригада...

Калеидоскоп 11.03.19 | 17:25

„Марш на животот“ по Широк сокак

Со „Марш на животот“ по Широк Сокак во Битола, се одбележаа 76 години од депортацијата на 3350 битолски Евреи во логорите на смртта во Треблинка. Делегации од Македонија...