Ознака: депонија
Скопје 23.04.19 | 13:07

На местото на депонијата кај „Борис Трајковски“ ќе никне Градски парк 2

Екипи на Градот Скопје и на Општина Карпош денеска почнаа голема акција за расчистување на децениските депонии зад Спортскиот центар „Борис Трајковски“, на кејот...

Скопје 23.04.19 | 11:49

Исчистена депонијата која го загадуваше Скопје од земјотресот во 1963 година

Екипи на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ на Град Скопје денеска го чистеа отпадот во депонијатата покрај Вардар зад СРЦ „Борис Трајковски“. Пред извесно...

Црна хроника 22.04.19 | 10:04

Фрлал ѓубре: Гостиварец паднал во провалија од 20 метри

Вчера околу 12.50 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека во с.Горна Баница, Гостиварско, Ќ.М.(72) од Гостивар се здобил со тешки телесни повреди додека...

Култура 19.04.19 | 21:03

Министерството за култура доделило 30.000 евра за непостоечки проект: Скопскиот аквадукт претворен во депонија

Околу 30 илјади евра биле одобрени со Годишната програма на Министерството за култура за конзерваторско-реставраторски работи на Аквадуктот во Скопје, за што нема ни...

Скопје 11.04.19 | 13:56

Ќе ја исчистиме депонијата кај „Борис Трајковски”, па ќе го заградиме влезот

В сабота, 13.04.2019 година, од 10:00 часот, Општина Карпош организира голема екоакција за чистење. Градоначалникот Стефан Богоев ги повика сите граѓани, здруженија, институции...

Македонија 21.03.19 | 09:52

300 диви депонии и 1500 селски буништа низ Македонија

Во изминатите десет дена, во рамки на акцијата за прогласување на депониите и ѓубриштата за автентично културно наследство, Центарот за современи уметности (ЦСУ) –...

Скопје 28.02.19 | 13:17

Скопје, град на ѓубрето

Скопје станува сè поголема депонија. Скопје, град на ѓубрето – слободно може така да се наречеме. Фотографиите се преземени од Фејсбук, од страницата „За почиста...

Балкан 10.02.19 | 23:45

Лазански: НАТО го добива Криволак, а Македонија станува депонија за радиоактивна муниција

Српскиот воено-политички аналитичар Мирослав Лазански вели дека прифаќањето на Македонија да се понижи со промена на името заради влез во НАТО е тажен настан, кој ќе...