Ознака: депонија
Македонија 28.07.20 | 22:30

Јавна дебата: Од понеделник нема носење отпад на Русино, иднината ќе се одредува на референдум

Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти...

Црна хроника 27.07.20 | 14:12

Собирачи на пластика и земјоделци ја палат депонијата во Карбинци

Собирачи на пластични шишиња, но и земјоделци кои имаат ниви околу депонијата во близина на селото Карбинци вчера ја заплаиле, а утринава исто така чади, информира директорот...

Македонија 09.07.20 | 15:12

Еко Герила: Повеќе од 15 години не е решен проблемот со отпадот во Полошкиот регион

Здружението Еко Герила од Тетово истакнува дека граѓаните се соочуваат со последиците од неуспешното менаџирање со отпадот во Полошкиот регион, а највисока цена деновиве...

Црна хроника 09.07.20 | 15:06

Таравари: Политиката ја потпалува депонијата Русино

Последниот пожар кој се појави вчера на депонијата Русино е подметнат, а мотивите се политички, тврди градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари. Тој од државата...

Црна хроника 09.07.20 | 13:10

Тетово се гуши во чад и непријатна миризба од запалената депонија Русино

Силна непријатна миризба на запален смет и чад цела ноќ ги вознемируваше жителите на Тетово за што алармираа и преку социјалните мрежи, а ваква појава периодично се...

Скопје 12.06.20 | 14:55

ВМРО ДПМНЕ: Шилегов наместо да ги чисти, неконтролирано ги зголемува дивите депонии

Шилегов наместо да ги чисти, неконтролирано ги зголемува дивите депонии. Дента кога објави дека се чисти дивата депонија во Ново Село и Волково, на истата површина се...

Скопје 30.05.20 | 13:39

Судир меѓу Шилегов и Наумовски за депонијата кај Ново село

Повторно судир меѓу градската и локалните власти. Шилегов контра Наумовски. Скопскиот градоначалник го обвини колегата од Ѓорче Петров за повторното полнење на депонијата...

Црна хроника 19.05.20 | 11:00

Локализиран пожарот во депонијата во Кавадарци

Локализиран е пожарот на градската депонија „Мелци” во Кавадарци, за МИА потврдуваат од Територијалната противпожарна единица. Веднаш по дојавата, интервениравме...

Црна хроника 19.05.20 | 07:57

Гори депонијата во Кавадарци

Гори градската депонија „Мелци” во Кавадарци, а противпожарна екипа веќе четири четири часа е на терен и го гасне пожарот. Од Територијалната противпожарна единица...

Скопје 13.04.20 | 11:59

Попова до Шилегов: Доста позираш, кривично треба да одговараш што го труеш Скопје со дивата депонија Вардариште

Ирена Попова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска упати апел до градоначалникот на Скопје Петре Шилегов дека треба да престане со позирање, туку дека треба да се погрижи...

Скопје 12.04.20 | 09:59

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Кривична за Шилегов кој го труе Скопје среде зараза со корона, се исфрла шут на дивата депонија Вардариште

Во време кога се достигнува врвот во заразата со корона и кога имаме полициски час во главниот град, комунална хигиена на Петре Шилегов ги труе скопјани, незаконски...

Здравје 11.01.20 | 09:38

Попова депонија, Шапка, де!

Запуштените скијачки центри и понатаму се дават во отпад. Негрижата на надлежните, но и на посетителите на скијачките центри, постојано се евидентира од посетителите...

Економија 17.12.19 | 11:35

40 милиони евра за пат до депонијата во Ранковце

На предлог на Министерство за животна средина и просторно планирање Владата усвои Информација да се обезбедат пари за изградба на пристапен пат до претоварната станица...

Калеидоскоп 10.12.19 | 10:26

Започна собирање потписи против депонија за индустриски отпад во Неготино

Здружението на граѓани „Ековита“ од денеска стартуваше со собирањето потписи против изградба на депонија за индустриски отпад кај Пепелиште. Претседателот Сашко...

Скопје 07.12.19 | 20:01

Ново Село скопски Чернобил: Жителите на Ѓорче Петров излегоа на протест

Жители на Општината Ѓорче Петров денеска протестираа против неконтролираното депонирање на отпад на депонијата кај Ново Село. Бараат да се расчисти комплетно оваа...

Скопје 07.12.19 | 09:45

Од 12 часот протест во Ѓорче Петров за депонијата канцер на општината

Граѓаните на Ѓорче Петров ги повикуваат сите здруженија, граѓански организации и граѓани  денеска да им се приклучат на протестот од 12 часот на влезот на депонијата...

Калеидоскоп 06.12.19 | 15:53

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад на Криволак. Од Здружението на граѓани „Ековита”, кое ја стартуваше иницијативата за референдум по...

Скопје 05.12.19 | 13:39

Оваа сабота протест во Ѓорче Петров, граѓаните повикаа на поддршка

Граѓаните на Ѓорче Петров за оваа сабота најавуваат голем протест, поради нерасчистената депонија во Ново Село и ги повикуваат сите граѓани кои сакаат да се спречи...

Економија 18.11.19 | 08:55

Милевски: Во Битола нема да се гради регионална депонија

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски демантира дека регионалната депонија ќе се гради во Битола наместо во Дебарца. Морам да одговорам на шпекулацијата...

Скопје 14.11.19 | 13:27

Депонија кај Ново Село тивок убиец на Ѓорче Петров

Ова е „туморот” на општина Ѓорче Петров, местото од каде што „метастазира” загадувањето на целата општина. Може да се согледа дека со текот на годините констатно се...