Ознака: депонија
Скопје 30.09.20 | 13:10

Сите хаварисани и нерeгистрирани возила Град Скопје ќе ги смести во Драчево

Градоначалникот Петре Шилегов ја претвора населбата Драчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на Град Скопје донесе одлука за масовно отстранување...

Црна хроника 25.09.20 | 09:16

Мртви кучиња расфрлани низ дива депонија во Преспа (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

На социјалните мрежи се појавија фотографии, на кои се гледаат мртви кучиња расфрлани среде дива депонија во Преспа. Жителите кои секојдневно се таму, велат дека повеќе...

Македонија 20.09.20 | 08:18

По изјавата на министерот дека уште десет години ќе бидат депонија: Во вторник Гостивар излегува на протест

Гостиварци во вторник излегуваат на протест откако министерот Нуредини не понуди решавање на проблемот со депонијата Русинио и рече дека Македонија и Гостивар уште...

Црна хроника 14.09.20 | 09:56

Гори депонија кај хотелот „Александар палас“

Депонија со ѓубре гори во близина на хотелот „Александар палас“. На терен веќе интервенира Бригадата за противпожарна заштита. Повеќе детали се најавуваат по завршувањето...

Црна хроника 07.08.20 | 12:14

Маж фатен на камера како краде цемент од градежно место

Безбедносните камери поставени неодамна на градската депонија во Дебар „уловиле“ лице како краде вреќи со цемент што се дел од градежниот материјал кој се користи...

Македонија 05.08.20 | 09:54

На депонијата Русино од синоќа се пропуштаат само камиони на гостиварски Комуналец

Комуналниот смет од гостиварската општина повторно се носи на депонијата Русино по речиси тридневната блокада. Локалната власт и граѓаните кои протестираа постигнаа...

Црна хроника 29.07.20 | 21:38

Пожар над Арачиново, гори депонијата

Над Арачиново вечерва избувна пожар. Гори депонијата, а пожарникарите веќе интервенираат на терен со две возила. Командантот на Територијалната противпожарна бригада...

Македонија 28.07.20 | 22:30

Јавна дебата: Од понеделник нема носење отпад на Русино, иднината ќе се одредува на референдум

Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти...

Црна хроника 27.07.20 | 14:12

Собирачи на пластика и земјоделци ја палат депонијата во Карбинци

Собирачи на пластични шишиња, но и земјоделци кои имаат ниви околу депонијата во близина на селото Карбинци вчера ја заплаиле, а утринава исто така чади, информира директорот...

Македонија 09.07.20 | 15:12

Еко Герила: Повеќе од 15 години не е решен проблемот со отпадот во Полошкиот регион

Здружението Еко Герила од Тетово истакнува дека граѓаните се соочуваат со последиците од неуспешното менаџирање со отпадот во Полошкиот регион, а највисока цена деновиве...

Црна хроника 09.07.20 | 15:06

Таравари: Политиката ја потпалува депонијата Русино

Последниот пожар кој се појави вчера на депонијата Русино е подметнат, а мотивите се политички, тврди градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари. Тој од државата...

Црна хроника 09.07.20 | 13:10

Тетово се гуши во чад и непријатна миризба од запалената депонија Русино

Силна непријатна миризба на запален смет и чад цела ноќ ги вознемируваше жителите на Тетово за што алармираа и преку социјалните мрежи, а ваква појава периодично се...

Скопје 12.06.20 | 14:55

ВМРО ДПМНЕ: Шилегов наместо да ги чисти, неконтролирано ги зголемува дивите депонии

Шилегов наместо да ги чисти, неконтролирано ги зголемува дивите депонии. Дента кога објави дека се чисти дивата депонија во Ново Село и Волково, на истата површина се...

Скопје 30.05.20 | 13:39

Судир меѓу Шилегов и Наумовски за депонијата кај Ново село

Повторно судир меѓу градската и локалните власти. Шилегов контра Наумовски. Скопскиот градоначалник го обвини колегата од Ѓорче Петров за повторното полнење на депонијата...

Црна хроника 19.05.20 | 11:00

Локализиран пожарот во депонијата во Кавадарци

Локализиран е пожарот на градската депонија „Мелци” во Кавадарци, за МИА потврдуваат од Територијалната противпожарна единица. Веднаш по дојавата, интервениравме...

Црна хроника 19.05.20 | 07:57

Гори депонијата во Кавадарци

Гори градската депонија „Мелци” во Кавадарци, а противпожарна екипа веќе четири четири часа е на терен и го гасне пожарот. Од Територијалната противпожарна единица...

Скопје 13.04.20 | 11:59

Попова до Шилегов: Доста позираш, кривично треба да одговараш што го труеш Скопје со дивата депонија Вардариште

Ирена Попова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска упати апел до градоначалникот на Скопје Петре Шилегов дека треба да престане со позирање, туку дека треба да се погрижи...

Скопје 12.04.20 | 09:59

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Кривична за Шилегов кој го труе Скопје среде зараза со корона, се исфрла шут на дивата депонија Вардариште

Во време кога се достигнува врвот во заразата со корона и кога имаме полициски час во главниот град, комунална хигиена на Петре Шилегов ги труе скопјани, незаконски...

Здравје 11.01.20 | 09:38

Попова депонија, Шапка, де!

Запуштените скијачки центри и понатаму се дават во отпад. Негрижата на надлежните, но и на посетителите на скијачките центри, постојано се евидентира од посетителите...

Економија 17.12.19 | 11:35

40 милиони евра за пат до депонијата во Ранковце

На предлог на Министерство за животна средина и просторно планирање Владата усвои Информација да се обезбедат пари за изградба на пристапен пат до претоварната станица...