Ознака: депонија
Скопје 22.03.22 | 15:42

Започна чистењето на депонија на приватен имот спроти Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Инспекторатот на Град Скопје заедно со инспекторите од Општина Центар започнаа координирана акција за расчистување на голема депонија на приватен имот, лоцирана на...

Македонија 08.03.22 | 12:03

Се чисти дивата депонија во Сиричино

Во соработка со општинското јавно претпријатие и расположливата механизација исчистена е дива депонија на атар во Сиричино што со години беше проблем за локалното...

Македонија 02.03.22 | 17:21

Расчистени се двете депонии кај „Св.Еразмо” и на улицата „Марко Цепенков”

Екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец” расчистија уште две мапирани депонии на територијата на општина Охрид, соопшти денеска охрискиот градоначалник Кирил Пецаков. Расчистена...

Твитови 19.02.22 | 09:33

Овде можеш само да закачиш болест, да си умреш…


Скопје 18.02.22 | 13:39

Тука е предвиден стадион и мегапарк: Отстранета дивопоставената ограда на последна 5-ка, депонијата конечно исчистена

Инспекциските служби на Општина Аеродром денеска ја отстранија дивопоставената ограда која со години се наоѓаше во непосредна близина на автобуската станица на последна...

Македонија 12.02.22 | 15:33

Градоначалникот на Свети Николе против изградба на фабрика за отпад кај Мечкуевци

Европскиот проект изградба на регионална фабрика за отпад кај светиниколското село Мечкуевци е завршена работа, порачаа 18-те градоначалници од источниот и североисточниот...

Скопје 01.02.22 | 09:18

Депонијата во Ново Село ќе прерасне во мега парк

Со почетокот на мандатот на градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Стојкоски во општината се изведуваат капиталните проекти ветени во изборната програма. Стојкоски...

Економија 27.01.22 | 17:12

Паунов: Се чисти уште една депонија во село Аргулица во општина Карбинци

Денес се чисти и утре ќе биде завршено чистењето на депонијата во село Аргулица! Продолжуваме со чистење на сите места во Општина Карбинци. На секоја исчистена локација...

Економија 27.01.22 | 14:32

Нуредини: Очекувам наскоро да биде одобрен заемот од ЕБОР за изградба на локални депонии

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини очекува наскоро да биде одобрен заемот од ЕБОР за изградба на локални депонии во земјава. Изградбата...

Скопје 26.01.22 | 16:45

Почна чистењето на големата депонија покрај езерото Треска во Општина Сарај

Град Скопје почна со чистење на дивата депонија покрај езерото Треска во Општина Сарај. Оваа депонија се простира на површина од 10.000 метри квадратни со повеќе од 5.000...

Скопје 25.01.22 | 14:40

Се чистат уште три депонии: Ѓорче Петров станува чиста општина

По стапувањето на функција на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, за краток период беше расчисти најголемата депонија, којашто се наоѓаше во Ново...

Скопје 16.01.22 | 15:57

Град Скопје почна со чистење на депонијата кај железничкиот мост на реката Вардар во општина Гази Баба

Се почнува со чистење депонијата кај Железничкиот мост во општина Гази Бабa, соопшти на својот фејсбук профил градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Град...

Скопје 27.12.21 | 21:15

Служби на Аеродром и Град Скопје ја чистат депонијата пред мостот во Долно Лисиче што граничи со Јурумлери

Комуналните служби на Општина Аеродром во соработка со Град Скопје деновиве интензивно работат на расчистување на една од најголемите диви депонии на нејзината територија...

Скопје 10.12.21 | 14:21

Опоштина Илинден почна чистење на дивите депонии околу Миладиновци и кон автопатот

Комуналните служби на општина Илинден почнаа акција за расчистување на дивите депонии во близина на парк-шумата во Миладиновци, како и на делот од Миладиновци кон автопатот. Екипите...

Скопје 26.11.21 | 12:59

Стојкоски: Ригорозни казни за секој што ќе се обиде повторно да создава депонија

Сè уште се работи на расчистување на отпадот од депонијата во Ново Село, која според најавите на градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, ќе се...

Скопје 26.11.21 | 10:45

Aко се сака – се може и со заглавена сметка

Последните години депонијата во Ѓорче Петров стана вистинска еко бомба за целата општина и никој со прст од одговорните не мрдна да го реши овој проблем, вели потпретседателот...

Скопје 24.11.21 | 22:24

За десет дена исчистена најголемата депонија во Ѓорче Петров

За една ипол недела, Општина Ѓорче Петров во соработка со Град Скопје ја исчисти дивата депонија во Ново село. Градоначалникот Александар Стојкоски објави дронски снимки...

Скопје 16.11.21 | 15:42

Се расчистува депонијата на дел од ул. „Речиште“ во Драчево која се создаваше со години

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, информира за неколку акции за чистење што се спроведуваат во општината, порачувајќи дека чистата животна средина е...

Скопје 12.11.21 | 15:27

Почна расчистувањето на депонијата во Ново Село, Стојкоски најави дека на тоа место ќе никне парк и зона за рекреација

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски денеска беше во увид на подготвителните работи за расчистување на депонијата во Ново Село, што е еден од најголемите...

Скопје 02.11.21 | 16:37

Ѓорѓиевски: На местото од депонијата во Дупки ќе се направи зелен парк и детско игралиште

Општина Кисела Вода денеска почна со чистење на дивата депонија во месноста Дупки, во населбата Драчево. Градоначалникот на Општината, Орце Ѓорѓиевски, кој беше на терен...