Ознака: Денови на македонска музика
Култура 21.04.19 | 15:58

Денови на македонска музика: Концерт на македонска музика за пијано, избор од печатената едиција од 1996 година

Утре (понеделник, 22 април) во Музеј на македонската борба, со почеток во 19 часот, ќе се одржи концерт на македонска музика за пијано, Избор од печатената едиција од 1996...

Култура 18.04.19 | 10:02

Концерт на Ноел-Ан Дарбеле и Рене Камакаро на „Денови на македонска музика“

Во Националната галерија Даут пашин амам, утре (19 април) со почеток во 20 часот, во рамките на „Денови на македонска музика“ концерт ќе одржат НОЕЛ-АН ДАРБЕЛЕ – виолина,...

Култура 12.04.19 | 22:50

Денови на македонска музика: Концерт на пијанистката Лаума Скриде

На 42. ДММ, во сабота, (13 април) во Музејот на македонската борба со почеток во 20 часот концерт ќе одржи Концерт на ЛАУМА СКРИДЕ – пијано, Летонија / Германија. На програмата...

Култура 04.04.19 | 13:22

Викендов почнува 42. Денови на македонска музика

42. издание на манифестацијата Денови на македонска музика ќе почне в сабота, 6 април во Камерна сала на Македонската филхармонија, 20 часот. GRAZ MEETS SKOPJE е насловот на концертот...

Култура 24.03.19 | 14:08

ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј”: Денови на македонска музика не смеат да згаснат

Колективот на ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ реагираше на резултатите на Годишната програма на Министерството за култура. Тие на својот фејсбук профил ја објавија целосната...

Култура 19.03.19 | 09:08

Јана Андреевска: Немам ништо против одредени функционери да припаѓаат на одредени партии, но мора да се гледа прво нивната компетентност

Јана Андреевска, уметнички раководител на манифестацијата „Денови на македонската музика“, даде свој став за бришење на фестивалот со ревидирање на годишната програма...

Култура 15.03.19 | 14:13

Дарија Андовска: Скандалозно е укинувањето на фестивалот „Денови на македонска музика“

Дарија Андовска е композиторка, пијанистка и авторка на оркестарска, камерна, солистичка, вокална музика, музика за филм, театар и танц, како и на мултимедијални проекти....

Култура 12.03.19 | 10:24

Министерот Асаф Адеми го укина Фестивалот Денови на македонската музика

По скандалозната програма објавено на 8 февруари, Министерството за култура утрово објави нови резултати за Годишната програма на поддржани проекти од Министерството...