Ознака: денари
Култура 05.07.22 | 09:51

Нова поставка во Музејот на Народната банка посветена на приказната за македонскиот денар

Во Музејот на Народната банка од петок за јавноста ќе биде отворена нова времена музејска изложба, посветена на денарот и неговите обележја, поточно, на изворното културно...

Економија 01.05.22 | 18:04

Минимална плата за март не добиле 13.444 работници, најголем дел се од приватен сектор

Во земјава 13.444 работници не го добиле законски гарантираниот миниималец од 18.000 денари, покажуваат податоците на управата за јавни приходи, објави „Денар“, иако тие...

Економија 23.04.22 | 18:06

Ангеловска-Бежоска: Денарот остана стабилен и за време на кризи

Не треба да постои никаква загриженост во однос на стабилноста на курсот на денарот. Централната банка веќе повеќе од две децении успешно ја одржува стабилноста на...

Економија 15.04.22 | 12:00

Ангеловска-Бежоска: Основната камата е сѐ уште под нивото од почетокот на пандемијата

Одлуката на Народната банка да ја зголеми основната камата за 0,25 процентни поени е донесена како превентивна реакција на нагорното поместување на инфлациските очекувања....

Економија 19.12.20 | 22:43

Проверете дали ве следува – објавен комплетниот список за финансиска помош од 6000 денари од Владата

Надлежните објавија ажуриран список на кој граѓаните ќе можат да проверат дали им следува финансиска помош од Владата во висина од 6 000 денари. Станува збор за четвртиот...

Економија 06.04.20 | 10:06

Народна банка тврди дека „северните“ 10 и 500 денари билe претхоно планирани

Народната банка реагираше на пишувањата на медиумите дека во време на вонредна состојба склучила договор за изработка на нови банкноти од 10 и 500 денари. Оттаму тврдат...

Економија 10.12.19 | 09:57

На овој телефонски број пријавете неисплата на К-15

Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да ги почитуваат законите и да исплаќаат К-15 на работниците.   Исплатата на регресот за годишен...

Црна хроника 14.11.19 | 12:36

Две лица украле 130.000 денари од обложувалница

Поднесено е обвинение против едно лице поради разбојништво во спортска обложувалница. Од Обвинителството информираат дека обвинетиот делото го сторил во соизвршителство...

Црна хроника 20.09.19 | 17:52

Вработен во пошта во Битола украл 760 илјади денари

Вработен во подружница на АД „Пошта на РС Македонија“ во Битола украл повеќе од 760.000 денари. Според информациите од МВР, осомничениот Д.Ј.(33) од Битола во периодот од...

Економија 01.05.19 | 17:48

Покачаниот минималец „ќе удри по бизнисот“

Владата најавува ново покачување на минималната плата – наместо досегашните 12.500 денари, работниците од 1 јули на сметка да добиваат по 13.000 денари. За ова допрва ќе се...

Кариера 23.12.18 | 16:55

Доколку работите за новогодишните или божиќните празници треба да добиете 50 отсто повисока дневница

Како и секоја година така и оваа веројатно многумина македонски граѓани ќе работат за време на новогодишните и божиќните празници, па токму поради тоа мораат да бидат...