Ознака: Ден на рударите
Македонија 28.08.19 | 17:31

Мицкоски порача од Македонска Каменица: Заеднички да ја донесеме обновата што и е потребна на Македонска Каменица и на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја посети Македонска Каменица, градот на рударите и порача: Ја посетив и Македонска Каменица, градот на рударите, градот...

Економија 28.08.19 | 15:25

Премиерот Заев за Денот на рударите: Продолжуваме заедно да работиме на унапредување и развој на рударскиот сектор

Претседателот на Владата,Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваа на настан за одбележување на Денот на рударите и јубилејот 40 години...

Економија 28.08.19 | 15:19

Бектеши и Царовска во рудникот САСА: Рударството важен двигател на економијата

Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовка и министерот за економија, Крешник Бектеши по повод Денот на рударите – 28 август го посетија рудникот за олово...

Економија 28.08.19 | 14:24

Пендаровски во Саса: Вакви примери ни требаат што повеќе

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Македонска Kаменица и на рудникот Саса. Претседателот го честиташе Денот на рударите...

Економија 28.08.19 | 13:35

Мицкoски: Мора да се работи на обезбедување достојни услови за работа на македонските рудари

Честит ден на рударите. Честит ден за оние кои со мака, труд и свои раце создаваат за себе и за своите семејства. Настрана розевата слика создадена од власта, мора да се...

Економија 28.08.19 | 11:07

Со намалувањето на старосната граница за пензионирање исправена голема неправда кон рударите

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска синоќа присуствуваше на свечена седница на Општина Пробиштип по повод 28 август, Ден на рударите. Таа во своето...