Ознака: Ден на победата над фашизмот
Свет 09.05.22 | 10:05

Путин со порака од воената парада: Не сакаа да не слушаат, војна беше единствена исправна одлука

Русија денеска слави 77 години од победата над хитлеровата Германија, а претседателот Владимир Путин го одржа долгоочекуваниот говор околу случувањата во војната против...

Македонија 09.05.22 | 09:52

Илиевски: Ченто и Панко остануваат симболи на слободата

Честит ден на победата над фашизмот! Смрт на фашизмот, слобода на народот. Не обратно, напиша на својот фејсбук профил Богдан Илиевски. Едниот лево окапа и се разболе...

Македонија 08.05.22 | 23:00

Пeтровска го честита 9 Мај, Денот на победата над фашизмот: Слава ѝ на Украина!

Денот на сеќавањето и помирувањето не претставува култ на победата, туку уважување на мирот, порача вечерва министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Соочени повторно...

Свет 07.05.22 | 10:47

Кличко: Останете дома на Денот на победата над фашизмот, Путин може да ѝ објави војна на Украина

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко ги повика граѓаните да останат во своите домови од утре до понеделник, во периодот кога Русија го одбележува Денот на победата,...

Свет 09.05.21 | 14:51

Во Москва парада по повод Денот на победата

По повод 76-годишнината од крајот на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржа Парадата на победата. Рапорт за почетокот на парадата на претседателот...

Македонија 09.05.21 | 12:41

Заев сè уште преговара со држава која одбива да се извини за злоделата врз македонскиот народ извршени кога му беше слуга на Хитлер

За изјавата на премиерот Зоран Заев дека никој не смее да чепне во македонскиот идентитет, Сашо Тасевски вели дека се додека не ја распушти историската комисија со Бугарија,...

Македонија 09.05.21 | 12:08

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 9 Мај – Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа

По повод  9 мај – Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа,  делегација од Кабинетот на Претседателот во состав Блерим Кољали, посебен советник за национална безбедност,...

Македонија 09.05.21 | 12:07

Димитров – Гир: Европа да си го одржи зборот

Позицијата на Европаката комисија е многу јасна, од самиот почеток ЕК е многу заинтересирана да види одржување на меѓувладината конференција со вашата земја, како и...

Македонија 09.05.21 | 11:48

(ВО ЖИВО): ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на победата над фашизмот: Обраќање на Мицкоски и Пандов во Прилеп

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ организира настан по повод Денот на победата над фашизмот на Могила на непобедените во Прилеп. Од партијата најавуваат дека свое...

Македонија 09.05.21 | 11:27

Заев: Нашиот природен дом е Европската унија меѓу просперитетните европски нации

Обраќање на премиерот Зоран Заев по повод Денот на Европа, 9 Мај. Денеска одбележуваме еден голем датум за два крупни настани во историјата на Европа и на нашата земја...

Македонија 09.05.21 | 11:07

Заев положи цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за надворешни работи, Бујар Османи, министерката за...

Македонија 09.05.20 | 21:53

Муратовски: Ми забрануваат да го кажам вистинското име на татковината, сакаат да не сум Македонец! И не сум зборувал на македонски јазик!

Каква факинг победа над фашизмот бре?!? Ми забрануваат да го кажам вистинското име на татковината, сакаат да не сум Македонец! И не сум зборувал на македонски јазик! Мрш...

Македонија 09.05.19 | 17:55

Заев со порака до ЕУ: Доаѓаме дома

Владата на Република Македонија денеска, организираше свеченост по повод 9-ти Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, како и по повод најавата...