Ознака: ден на независноста
Македонија Калеидоскоп 11.09.20 | 08:21

Жива си се уште мајчице: Вака младите во Нерези и го честитаа роденденот на нашата мајка Македонија

Младите во Нерези и го честитаа роденденот на нашата мајка Македонија. Жива си се уште мајчице – е нивната порака, прослеена со песна, аплауз и факели во црвена боја,...

Македонија 08.09.20 | 23:22

Со осветлување на симболот на Анкара во боите на македонското знаме, Турција ни го честита Денот на независноста

Со осветлувањето на симболот на Анкара, Атакуле, во боите на македонското знаме, Турција го честита денот на независноста на Македонија. Со осветлувањето на симболот...

Македонија 08.09.20 | 21:05

Честит ден на независноста: Налеј, налеј – Македонија е љубовна приказна!

Екипата што ја подготвуваше ТВ серијата „Македонија“ го честита Денот на независноста со најавниот спот за серијата кој доживеа незапамтен успех со рушење на сите...

Македонија 08.09.20 | 15:23

Ахмети: За 29 години поминавме долг и тежок пат, сè уште се соочуваме со предизвици

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети испрати честитка по повод Денот на независноста. За овие 29 години државност, поминавме долг и тежок пат, а сепак...

Македонија 07.09.20 | 09:47

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

По повод 8-ми септември – Денот на независноста вечерва ќе се изврши почесна артилериска стрелба. Од Армијата информираат дека во 18:30 часот од касарната „Илинден“ во...

Македонија 06.09.20 | 16:57

Скромна прослава на Денот на независноста: Главни ќе бидат Заев и Груби

Владата задутре од 10 часот на отворено ќе ја организира централната прослава по повод 29 години од прогласувањето на независноста и самостојноста на државата, на која...

Свет 05.07.20 | 09:59

Трамп вети дека ќе ја победи „радикалната левица“ во говорот за Денот на независноста

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот говор по повод Денот на независноста најави победа против „радикалната левица“ и истакна дека земјата напредува...

Мода и убавина 14.10.19 | 15:56

Кралицата Летиција во дамска розова креација со кралот Фелипе на Денот на независноста на Шпанија

По повод Денот на независноста на Шпанија, кралицата Летиција и кралот Фелипе присуствуваа на неколку официјални настани во Мадрид. На воената парада, кралскиот пар...

Македонија 09.09.19 | 17:04

Палењето знамиња и макети на Заев и Шекеринска не се одлика на патриотизам

Владата го осуди палењето на макети на премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска како и палењето на знамињата на Бугарија и Грција пред конзулатот...

Македонија 09.09.19 | 15:18

Неморално е да ја фарбате историјата пред очите на оние кои на 8 септември 91 биле на бината на плоштадот „Македонија“

„Зарем сегашната власт ја ослободи Македонија, на 8-ми септември 2019 година, па измислува нови бои „на независноста“?, прашува професорката од Правниот факултет, Гордана...

Македонија 09.09.19 | 15:07

Сашо Тасевски: Следниот Осми септември да се раздава блага пченица

Хепенингот на Владата организиран по повод Денот на независноста на Република Македонија во Градскиот парк на Школка не им се допадна на многумина, но не затоа што се...

Македонија 09.09.19 | 14:30

Наследниците на комунизмот ниту тогаш сакаа, ниту сега сакаат независна Македонија

Пред неполни три години „Република“ разговараше со Драги Арсов, првиот потпретседател на македонското собрание, кој почина на 82-годишна возраст на 17 јули годинава.Поради...

Македонија 09.09.19 | 12:46

Силјановска: Неморално е да ја „фарбате“ историјата, а и нас на денот на независноста

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на македонската...

Македонија 08.09.19 | 23:30

Јанушев и Јаулески од Битола порачаа: Денес се соочуваме со една поинаква битка, важна како сите битки претходно

Вечерва по повод денот на независноста на Република Македонија во Битола се одржа прослава на која се обратија генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев и претседателот...

Македонија 08.09.19 | 18:02

Има разлика! Ќе се вратиме! Да живее Македонија!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на Фејсбук направи споредба на прослави за Денот на независноста во 2011 година и прославата која се одржа оваа година на Школка...

Македонија 08.09.19 | 15:30

Земјо мила, како некогаш се славеше Денот на независноста

Денот на независноста низ годините се славеше со река народ, „Плоштадот Македонија“ беше полн со Македонци кои гордо ја пееја македонската химна, се вееја македонски...

Македонија 08.09.19 | 15:10

Каква Влада, таков Ден на независност

Владата по повод најголемиот државен празник, Денот на независноста организираше мала прослава во Градски Парк, кај Школка, место кое вообичаено се користи за одбележување...

Македонија 08.09.19 | 14:39

Школката кога ќе се отвори, умира

Богдан Илиевски коментирајки го говорт на Зоран Заев кој денеска го оддржа на Школка во Градски парк Скопје, истакна дека премиерот направил голема утка со симболиката...

Македонија 08.09.19 | 14:32

Заев: Нашата земја како школка се отвора пред Европа, а бисерот од нејзе почнува силно да сјае

Денот на независноста – 8 септември 1991 година ни покажа дека слободата и самостојноста ги имаат најубавите бои. Дека радоста, среќата и убавината што ја преплавија тогаш...

Македонија 08.09.19 | 13:40

Фетаи и Ристоска: Сега славиме Ден на независност, од вторник ќе збориме за СЈО

На денешната централна свеченост за Денот на независноста – 8 Септември во Градскиот парк во Скопје, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи го претставуваа СЈО. Од вторник ќе...