Ознака: Ден на наставата на турски јазик
Македонија 17.12.21 | 13:28

21 декември, Денот на настава на турски јазик е неработен

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 21 декември 2021 година (вторник),...

Македонија 21.12.19 | 13:21

Николовски: Турската заедница е значаен дел од македонското мултиетничко општество

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по повод одбележувањето на Денот на наставата на турски јазик – 21 Декември, упати честитка до припадниците на турската...

Македонија 21.12.19 | 13:06

Ќе продолжиме да градиме мостови, јазикот на еден народ треба да поврзува, а не да разединува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во негово, и во име на партијата, го честиташе 21 Декември – Денот на наставата на турскиот јазик. Мајчиниот јазик и националната...

Македонија 21.12.19 | 09:33

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Денот на наставата на турски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 21 декември – Денот на наставата на турски јазик, упати честитка до припадниците на турската заедница во...