Ознака: Ден на Европа
Македонија 09.05.21 | 12:41

Заев сè уште преговара со држава која одбива да се извини за злоделата врз македонскиот народ извршени кога му беше слуга на Хитлер

За изјавата на премиерот Зоран Заев дека никој не смее да чепне во македонскиот идентитет, Сашо Тасевски вели дека се додека не ја распушти историската комисија со Бугарија,...

Македонија 09.05.21 | 12:08

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 9 Мај – Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа

По повод  9 мај – Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа,  делегација од Кабинетот на Претседателот во состав Блерим Кољали, посебен советник за национална безбедност,...

Македонија 09.05.21 | 12:07

Димитров – Гир: Европа да си го одржи зборот

Позицијата на Европаката комисија е многу јасна, од самиот почеток ЕК е многу заинтересирана да види одржување на меѓувладината конференција со вашата земја, како и...

Македонија 09.05.21 | 10:58

Пендаровски по повод Денот на Европа: Ковид-19 ја покажа важноста од солидарност, обединетост и меѓусебна доверба

Одбележувајќи го 9 Мај се потсетуваме на благородната визија на Шуман за создавање на обединета Европа. Повеќе од 7 децении, ЕУ се проширува и продлабочува. Од европскиот...

Македонија 09.05.20 | 11:33

Европа ќе ја донесеме затоа што нашиот народ тоа го заслужува

Дозволете во мое име и во име на ВМРО-ДПМНЕ да го честитам 9ти мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, стои во честитката упатена од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 09.05.20 | 10:43

Пендаровски: Нашата определба е да бидеме дел од Европа во која се почитуваат слободите

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 9 Мај – Денот на Европа и Ден на победата над фашизмот. „Пред седум децении тогашниот француски министер Роберт...

Македонија 09.05.20 | 09:30

Денот на Европа ќе се одбележи со оддавање почит на жртвите на Ковид-19

По повод Денот на Европа – 9 Мај, Делегацијата на ЕУ во Македонија организира настан пред платото на Градската општата болница „8 Септември“. Настанот ќе почне во 12.30...

Македонија 09.05.19 | 17:55

Заев со порака до ЕУ: Доаѓаме дома

Владата на Република Македонија денеска, организираше свеченост по повод 9-ти Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, како и по повод најавата...