Ознака: Ден на албанската азбука
Македонија 22.11.21 | 11:59

Пендаровски го честита Денот на aлбанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот...

Македонија 10.06.21 | 20:42

За Денот на албанската азбука во Липково ќе осамне спомен-кула за УЧК

Во околината на Слупчане во општина Липково ќе гради спомен-кула на борците од ОНА. Локалните власти ќе потрошат неверојатни 200.000 евра за изградба на споменикот. Во време...

Македонија 28.11.20 | 19:51

Сонцето во Тетово не грее – градот преплавен со албански знамиња

Тетово обоено црвено-црно. Македонското знаме никаде го нема. Денеска дефиле со автомобили со албански знамиња, накитени згради, тераси, кафулиња, улици. Јарболите преплавени...

Македонија 14.11.20 | 15:12

Груби ги отвори Деновите на албанската азбука

Првиот вицепремиер, Артан Груби, денеска ја отвори манифестацијата „Денови на Азбуката“ во организација на Институтот за културно и духовно наследство на Албанците. Во...

Македонија 25.11.19 | 21:36

Николоски за Шверцерите: Заев знаел за навивачите во МНТ, но молчел и кога скандирале пред него националистички слогани

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Што не е јасно“ на „Алфа“ проговори за дивеењето на навивачката група „Шверцери“ и за однесувањето...

Македонија 22.11.19 | 21:38

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

По повод одбележувањето на 22 ноември-Денот на албанската азбука, претседателот на Собранието Талат Џафери имаше свое обраќање на Свечената академија. Во својство на...

Македонија 22.11.19 | 10:58

Честитка од Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската...

Македонија 22.11.19 | 10:15

Премиерот во заминување го честита Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија...