Ознака: ден дончев
Македонија 05.11.19 | 23:44

Писма до шведскиот инвеститор, разговори со шведскиот амбасадор – постојат материјални докази против Дончев во Рекет 2

Бранко Героски, новинарот кој ги разоткри криминалните дејства на луѓето околу и во владејачката партија СДСМ, за „Што не е јасно“ на телевизија Алфа рече дека не може...

Македонија 04.11.19 | 15:52

За да избегне „црно сценарио“, странка во „Рекет 2“ месечно му плаќала на Дончев рекет преку „човекот со брада“

Какошто најави, новинарот Бранко Героски објави детали од аферата Рекет 2, во која министерот за здравство Венко Филипче и директорот на ФЗОМ Ден Дончев заради остварување...

Македонија 30.10.19 | 11:59

 ВО ЖИВО: Прес на Заев, Филипче, Дончев и Рамадани

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорите на ФЗОМ, Ден Дончев и Орхан Рамадани, за реформата во примарното...

Македонија 12.10.19 | 20:21

Предистражна постапка за „Рекет 2“

Предистражна постапка за „Рекет 2“ веќе е започната потврдуваат за „Алфа“ од Јавното обвинителство. Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот...

Македонија 03.10.19 | 21:05

Заев, Дончев или Филипче или не го знаеле Законот за кривична постапка, или свесно го прекршиле

Премиере Заев, вие во вашата изјава каажавте – Логично е, чесно и одговорно пред било кој инвеститор да ги кажеме сите информации мислејќи на истрагата. Но законот...

Македонија 01.10.19 | 23:34

Дончев: Буџетот на Фондот наредната година ќе биде 100 милиони евра поголем од оној во 2018

Има пари за последната мерка со која се укинуваат квотите за лековите, рече директорот на Фондот за здравство Ден Дончев во вечерашната „Топ тема“. Како што истакна...

Македонија 01.10.19 | 23:31

Николов до Дончев: Сте биле ли некогаш на матичен лекар да видите како оди тоа?

Небулоза е дека ќе има лекови секој ден за граѓаните благодарение на НАТО и Европската унија и на зголемена економска активност – рече доктор Игор Николов на гостувањето...

Македонија 30.09.19 | 20:07

Давидовиќ: Кривично дело е признанието на Ден Дончев дека ги предупредил Швеѓаните

Апсолутно не е надлежност на Ден Дончев да предупредува странски инвеститори дека тендерот е незаконит и дека се води истрага за тоа, вели адвокатот Звонко Давидовиќ,...

Здравје 30.09.19 | 13:07

Од утре лек само со лична карта

Од утре стартува новата мерка на Фондот за здравствено осигурување со која се укинуваат квотите на лекови, со што граѓаните ќе можат да го подигнат потребниот лек од...

Македонија 29.09.19 | 09:37

Пандов: Ден Дончев бришел снимки, за да не се види дека се дружел со Кичеец!

Во ситуација кога двајца високи државни функционери се фатени со спуштени гаќи и фатени живи како рекетираат во здравство, нашето Обвинителство наместо да ги прибере...

Македонија 28.09.19 | 14:37

Дали рекетот од шведската компанија за Заев и Рускоска завршувал кај „благајник од Струмичко“?

Словенечката Нова 24 ТВ потенцира дека реномираната шведска здравствена компанија која и покрај лагите на Ден Дончев и на Венко Филипче влезе во Македонија, сега е под...

Македонија 27.09.19 | 11:41

Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна здравствена компанија

Под насловот „Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна...

Македонија 26.09.19 | 10:15

Поседувам докази дека Ден Дончев и Венко Филипче се обиделе да попречат странска инвестиција да влезе во Македонија

Во екот на аферата „Рекет 2“ разговараме со сопственичката на „Диамед“ Вера Иванова, чијашто фирма се најде во немилост на структури на власта. Од едната страна успешен...

Македонија 25.09.19 | 15:27

Новачевски му одговори на Дончев: Ви се погоди печалбата во Македонија, затоа и се вративте?

Ристо Новачевски, вработен во Дијамед Македонија, кого директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев го обвини дека е неформален сопственик на фирмата,...

Македонија 24.09.19 | 15:26

Дончев и Филипче рекетираат компании, a пациентите се лекуваат од донации

Додека пациентите мака мачат да соберат од донации при Фонд за здравствено осигурување, јавноста сведочи за скандалот Рекет 2. Директорот Ден Дончев заедно со министерот...

Црна хроника 22.09.19 | 20:47

Пријавата против Филипче и Дончев не стигнала до обвинител

Сè уште не стигнала до рацете на обвинител кривичната пријава против првиот човек на здравството Венко Филипче, и раководителот со фондовските пари за здравствено...

Македонија 21.09.19 | 15:31

Стоилковски: Дончев и Филипче по кој знае кој пат се фатени во коруптивен скандал и немаат абер за оставка

Ден Дончев и Венко Филипче по кој знае кој пат се фатени во криминоген, коруптивен скандал и се уште се на функција и немаат абер од оставки за да остават вистинска истрагата...

Македонија 21.09.19 | 14:57

Народот убаво рекол ,,Човечко око ненаситно”

Аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил, напиша дека покрај големите скандали и афери во Македонија се случуува и Рекет 2, во која главни улоги имаат...

Македонија 21.09.19 | 09:55

Деки, зошто некој што можел да заработи 200 милиони евра, би ја продал фирмата за 11,5 милиони евра?

Новинарот Бранко Героски, кого Ден Дончев, директорот на Фондот за здравство на Македонија (ФЗОМ) го прозва на вчерашната прес-конфренција му одговори во колумна на...

Македонија 20.09.19 | 16:17

Ден Дончев: Не сум го „рекетирал“ газдата на „Диамед“

Ден Дончев во изјава за ПресингТВ негирал дека го рекетирал сопстевникот на фирмата „Диамед“, еден од концесионерите за вршење дијализа во државата. Не!-беше краткиот...