Ознака: Демир Хисар
Македонија 31.10.21 | 12:26

Во битолскиот регион најголема излезеност во Демир Хисар

Во овој регион денеска се гласа во општините: Битола, Демир Хисар, Ресен, Македонски Брод, Кичево и Долнени. До 9 часот највисока беше излезноста во Демир Хисар, па Ресен,...

Македонија 22.10.21 | 20:56

Најдовски: Создаваме нова иднина – Нови работни места, решавање на проблемот со водоснабдувањето, нови паркови и патна инфраструктура

Тргнаа против нас со сите расположливи средства, со целиот нивен арсенал, со закани и крајно нечовечки пристап и очекуваа дека ќе ја украдат народната волја, но она што...

Македонија 22.10.21 | 19:18

Следете во живо: Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи мини митинг во Демир Хисар на кој ќе се обрати и лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Мини митингот следете го во живо.

Македонија 21.10.21 | 20:36

Најдовски: Доста беше лаги и празни ветувања, време е за нов Демир Хисар

Доста беше лаги и празни ветувања! Време е за промени, проекти и победи, стои во Фејсбук статусот на Никола Најдовски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за општина Демир Хисар. Тој...

Македонија 01.10.21 | 19:19

Мицкоски: Заев и СДСМ уште сега се спремаат за опозиција, ветуваа живот, но донесоа криминал и корупција, Европа со нив е недостижна цел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот предизбрен митинг во општина Демир Хисар истакна дека ова не се обични локални избори, затоа што сега не...

Македонија 01.10.21 | 19:04

Мицкоски со порака: Овие избори се шанса за промени, шанса за подобро утре

Една мисла која ми остави впечаток вели вака: Иднината ги наградува оние што се истрајни и продолжуваат да се борат без разлика на сѐ. Јас ќе продолжам да се борам без...

Македонија 01.10.21 | 18:46

Најдовски: Бесплатнa градинка за трето дете, нов колекторски систем и пречистителна станица за отпадни води во Демир Хисар

Никола Најдовски, кандидатот за градоначалник на општина Демир Хисар на денешниот митинг се заблагодари на неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан...

Македонија 01.10.21 | 18:42

Мицкоски од Демир Хисар: Овие избори се шанса за промени, шанса за подобро утре

Овие избори се шанса за промени, шанса за подобро утре, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Хриситијан Мицкоски на денешниот митинг во Демир Хисар. Една мисла која ми...

Македонија 01.10.21 | 17:50

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

Денеска со почеток од 17:30 часот ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Демир Хисар. На митингот пред граѓаните свое обраќање ќе има кандидатот за градоначалник од редовите на...

Македонија 07.09.21 | 17:32

Граѓаните на Демир Хисар заслужуваат поквалитетен живот, нови работни места и сигурен пласман на земјоделските производи

Криминалот, непотизмот и неработењето на власта во последниве години придонесоа да завладее апатија меѓу граѓаните, како и целосна недоверба во институциите на системот,...

Македонија 18.12.20 | 16:09

Ова е импровизиран пункт за Ковид тестирање во Демир Хисар

На социјалните мрежи се појави слика од, како што се тврди на Твитер профилот „Лудот Макс“, импровизиран пункт за тестирање за корона вирус во Демир Хисир. Во постот,...

Македонија 28.10.20 | 09:05

Од дваесет позитивни на корона во Демир Хисар ниту еден нема симптоми

Во гостувањето во „Топ тема“ министерот за здравство Венко Филипче на прашањето зошто не се воведоа препораки и засилени рестрикции во најзагрозените општини, посочи...

Економија 25.09.20 | 19:24

Странски инвеститор заминува од Македонија: Се затвора фабриката „Гришко“

Се затвора фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слечпе, Демир Хисар и која се занимава со производство на балетска опрема, пишува...

Македонија 24.08.20 | 11:01

Во Битола, Ресен и Демир Хисар има 82 активни случаи на Ковид-19

Во општините Битола, Ресен и во Демир Хисар во моментов има 82 активни случаи позитивни на Ковид-19. Според податоци од центрите за јавно здравје, најголем број активни...

Македонија 16.08.20 | 17:12

Ковид-19 се шири во психијатриската болница Демир Хисар

Корона вирусот се шири во Психијатриската болница „Демир Хисар“. Денеска се регистрирани уште седум позитивни, од кои 6  пациенти и еден вработен, објави телевизија...

Македонија 15.08.20 | 19:25

Двајца вработени и 19 пациенти се заразени во Психијатриската болница во Демир Хисар

Во Психијатриската болница во Демир Хисар има 19 лица со ковид-19, при што едно веќе починало. Случаите се откриени со тестирање на 58 од вкупно 296 пациенти колку што има...

Здравје 27.07.20 | 19:14

Кластер погреб и кластер избори го раширија коронавируот во Демир Хисар

Првото заболено лице од корона вирусот во Демир Хисар е регистрирано во мај, вториот случај во јуни, а сите останати 22 случаи овој месец. Вирусот, според демирхисарци,...

Македонија 16.07.20 | 15:26

ДУИ победиле и во Демир Хисар каде нема Албанци

Сајтот на ДИК повремено не работи и ден после изборите. Во текот на утрово и ТВ21 направи проверка, и забележа некои чудни резултати. Според нив ДУИ победиле во Демир Хисар,...

Македонија 15.07.20 | 20:30

Во Ресен излезноста до 19 часот 45,2 отсто, во Демир Хисар 62 отсто

Во општините Ресен и Демир Хисар изборите се во тек, а граѓаните без проблеми и безбедно го остваруваат правото на глас и избор. Заменик претседателот на ОИК Ресен Ивана...

Македонија 15.07.20 | 08:37

Отворени гласачките места во Ресен и Демир Хисар

Во општините Ресен и Демир Хисар утрово се отворени гласачките места и изборите се во тек. Претседателот на ОИК Ресен Кирил Танески изјави дека во седум часот се отворени...