Ознака: Демир Хисар
Македонија 18.12.20 | 16:09

Ова е импровизиран пункт за Ковид тестирање во Демир Хисар

На социјалните мрежи се појави слика од, како што се тврди на Твитер профилот „Лудот Макс“, импровизиран пункт за тестирање за корона вирус во Демир Хисир. Во постот,...

Македонија 28.10.20 | 09:05

Од дваесет позитивни на корона во Демир Хисар ниту еден нема симптоми

Во гостувањето во „Топ тема“ министерот за здравство Венко Филипче на прашањето зошто не се воведоа препораки и засилени рестрикции во најзагрозените општини, посочи...

Економија 25.09.20 | 19:24

Странски инвеститор заминува од Македонија: Се затвора фабриката „Гришко“

Се затвора фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слечпе, Демир Хисар и која се занимава со производство на балетска опрема, пишува...

Македонија 24.08.20 | 11:01

Во Битола, Ресен и Демир Хисар има 82 активни случаи на Ковид-19

Во општините Битола, Ресен и во Демир Хисар во моментов има 82 активни случаи позитивни на Ковид-19. Според податоци од центрите за јавно здравје, најголем број активни...

Македонија 16.08.20 | 17:12

Ковид-19 се шири во психијатриската болница Демир Хисар

Корона вирусот се шири во Психијатриската болница „Демир Хисар“. Денеска се регистрирани уште седум позитивни, од кои 6  пациенти и еден вработен, објави телевизија...

Македонија 15.08.20 | 19:25

Двајца вработени и 19 пациенти се заразени во Психијатриската болница во Демир Хисар

Во Психијатриската болница во Демир Хисар има 19 лица со ковид-19, при што едно веќе починало. Случаите се откриени со тестирање на 58 од вкупно 296 пациенти колку што има...

Здравје 27.07.20 | 19:14

Кластер погреб и кластер избори го раширија коронавируот во Демир Хисар

Првото заболено лице од корона вирусот во Демир Хисар е регистрирано во мај, вториот случај во јуни, а сите останати 22 случаи овој месец. Вирусот, според демирхисарци,...

Македонија 16.07.20 | 15:26

ДУИ победиле и во Демир Хисар каде нема Албанци

Сајтот на ДИК повремено не работи и ден после изборите. Во текот на утрово и ТВ21 направи проверка, и забележа некои чудни резултати. Според нив ДУИ победиле во Демир Хисар,...

Македонија 15.07.20 | 20:30

Во Ресен излезноста до 19 часот 45,2 отсто, во Демир Хисар 62 отсто

Во општините Ресен и Демир Хисар изборите се во тек, а граѓаните без проблеми и безбедно го остваруваат правото на глас и избор. Заменик претседателот на ОИК Ресен Ивана...

Македонија 15.07.20 | 08:37

Отворени гласачките места во Ресен и Демир Хисар

Во општините Ресен и Демир Хисар утрово се отворени гласачките места и изборите се во тек. Претседателот на ОИК Ресен Кирил Танески изјави дека во седум часот се отворени...

Македонија 28.06.20 | 18:46

ВО ЖИВО: „Исправи се Македонијо!“ во Демир Хисар

Следете ја во жив средбата со демирхисарци на ВМРО-ДПМНЕ:

Калеидоскоп 04.05.20 | 22:59

Во Демир Хисар градоначалникот положи цвеќе на слика од Гоце Делчев на постамент со погрешна година на раѓање на великанот

Денес, по повод 117 години од смртта на нашиот учител, идеолог, македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна...

Македонија 19.04.20 | 12:58

Двајца починаа, 15 оздравени и 37 новозаразени од ковид-19, од болницата во Штип испишано е четиричлено семејство

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 излекувани пациенти, 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа...

Македонија 02.04.20 | 18:02

Не се знае дали заразил пациенти: Доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар е позитивен на коронавирус

Доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар е позитивен на коронавирус. Тој е асимтоматски, меѓутоа имал позитивна семејна епидемиолошка анамнеза, направен е...

Црна хроника 19.09.19 | 13:59

Обвинение против три лица за незаконско вработување

Основното јавно обвинителство Битола поднело обвинителен предлог против три лица за незаконско вработување во Демир Хисар, од кои две се товарат за сторено кривично...

Економија 25.04.19 | 19:29

Душко Млекарот: Ало, Антикорупциска во Демир Хисар

Душан Илиевски преку својот Фејсбук профил упати јавен повик до Антикорупциската комисија, објавувајки дека извесен Благоја С. од Демир Хисар, зема плата од повеќе...

Македонија 05.04.19 | 20:39

Мицкоски: Дел од оние кои повикуваат на бојкот се со подготвени сценарија од Бихаќка

На вечерашниот митинг од Демир Хисар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говореше и за луѓето кои сакаат да ги бојкотираат изборите и повикуваат на таков бојкот. Ќе...

Македонија 05.04.19 | 20:27

По победата на Силјановска, остануваме на улица додека не се распишат предвремени избори

Ви благодарам што се одваживте, во ова време и невреме, слично на 1949-та, кое изобилува со притисоци, закани и уцени, наоѓате храброст да бидете со нас, да му пркосите на...

Македонија 05.04.19 | 19:39

Мицкоски: Ви благодарам што како во ’49 ни водите евиденција

Ви благодарам што во ова време невреме како во 1949 година му пркосите на заевизмот и се одваживте да дојдете овде со нас, го започна совето обраќање од Демир Хисар претседателот...

Македонија 05.04.19 | 19:33

Оваа власт ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

Се ближи јуни. Минатата година во јуни чувме од власта дека доколку го решиме проблемот со Грција, ќе добиеме почеток на преговори за ЕУ, но како критичен аналитичар...