Ознака: делта сој
Македонија 10.08.21 | 08:49

Во земјава се регистрирани триесетина случаи на делта сојот на корона вирусот

Во земјава досега се детектирани 30-тина случаи со делта варијанта на Ковид-19, информираат од министерството за здравство. Податоците на Министерството покажуваат дека...

Здравје 09.08.21 | 13:31

Платнените маски не штитат од делта сој, вели Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика за заразни болести на Универзитетот во Минесота

Мајкл Остерхолм, директор на Центарот за истражување и политика за заразни болести на Универзитетот во Минесота, наведува дека платнените маски и марамите не се толку...

Здравје 09.08.21 | 10:08

Во Македонија досега се детектирани триесетина случаи со Делта варијанта, која рапидно се шири насекаде во светот

Во Македонија досега се детектирани триесетина случаи со Делта варијанта, која рапидно се шири насекаде во светот, во регионот, па многу е веројатно истото да се случи...

Свет 06.08.21 | 15:31

„Амазон“ го одложи враќањето во канцелариите до почетокот на следната година поради наглото ширење на делта сојот

Компанијата Амазон го одложи враќањето на вработените во канцелариите до почетокот на следната година поради наглото зголемување на бројот на заразени со делта сојот...

Здравје 05.08.21 | 12:40

Првата пациентка во Болоња која заболи од коронавирус, сега е заразена со делта сојот

Првата пациентка која во италијанскиот град Болоња заболи од коронавирус, Бјанка Доброју (24) сега е заразена со делта сојот, пренесува „Ил Фато котидијано“. Бјанка...

Балкан 03.08.21 | 11:54

Тиодоровиќ: Делта сојот доминира во Србија

Епидемиологот и член на Кризниот штаб, Бранислав Тиодоровиќ, изјави дека сѐ укажува на тоа дека делта сојот на коронавирусот е доминантен во Србија и дека ќе се зајакне. Тиодоровиќ...

Здравје 02.08.21 | 08:23

„Војната се промени“: Делта варијантата е многу позаразна

Делта варијантата на коронавирус се шири многу побрзо и поголема е веројатноста да ги зарази вакцинираните и потенцијално да предизвика потешка болест кај невакцинирани...

Здравје 31.07.21 | 10:13

Делта-сојот се пренесува брзо како овчите сипаници, вели документ на ЦДЦ

Делта-сојот е многу позаразен, поверојатно е да ја пробие заштитата што ја даваат вакцините и може да предизвика потешка болест од сите други познати соеви на вирусот,...

Балкан 30.07.21 | 17:52

84 отсто од заразените во Хрватска се со делта сојот

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош на прес-конференцијата на Главниот штаб истакна дека според последната мапа на ЕЦДЦ (Европски центар за контрола и превенција...

Здравје 30.07.21 | 10:12

Делта-сојот се шири лесно како сипаниците, тврдат американски научници

Делта сојот на коронавирусот предизвикува потешки симптоми и се шири лесно како што шират и сипаниците, се вели во внатрешниот документ на Американскиот центар за контрола...

Свет 29.07.21 | 23:55

Во Пекинг регистрирани два случаи на Ковид-19 по пауза од шест месеци

Откако во средата беше регистриран првиот случај на корона вирус по 179 дена, во Пекинг денеска е забележан и втор случај по пауза од шест месеци. Станува збор за маж и...

Балкан 27.07.21 | 09:49

Еден случај е „увезен“ од Македонија: Во Албанија 21 случај со Делта, од нив 6 вакцинирани

Во Албанија потврдени се 21 случај заразени со Делта сојот, од нив осум се „увезени“, додека остатите се семејни кластери, изјави Силва Бино, раководителка на Одделот...

Свет 26.07.21 | 21:04

Велика Британија го надмина пикот на Делта сојот, цела недела паѓа бројот на новозаразени

Велика Британија регистрира најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули, поради што во земјата сметаат дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето...

Здравје 26.07.21 | 18:52

Кај младите на возраст од 15 до 24 години за петпати е зголемен бројот на заразени со делта сојот на коронавирусот

Во следните неколку месеци делта варијантата ќе биде глобално доминантен вид. Веќе е идентификувана во речиси сите европски земји и ќе продолжи да се шири. За жал, во...

Балкан 25.07.21 | 17:12

Делта сојот и официјално потврден во Албанија

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита попладнево и официјално потврди дека во земјата циркулира Делта сојот, јави дописничката на МИА од Тирана. Следејќи...

Здравје 24.07.21 | 11:59

Делта сојот доминантен во Европа, СЗО бара да се зајакнат напорите за да се спречи трансмисија

Делта-варијантата на Ковид-19, која ги загрижува властите, се шири брзо низ Европа и веќе е најдоминантниот сој во голем дел од регионот, покажуваат најновите податоци. Според...

Свет 23.07.21 | 09:42

Зголемен бројот на заразени од делта сојот во САД

Центрите за контрола и превенција на болести на САД не ги сменија препораките за маски, и покрај заразната делта варијанта која продолжува да се шири низ САД, што исто...

Балкан 22.07.21 | 23:53

Во Грција потврдени 219 нови случаи од делта сојот

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот...

Здравје 21.07.21 | 22:17

СЗО: „Делта“ сојот на Коронавирус ќе биде доминантен следните месеци

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека „Делта“ сојот на коронавирус, кој е позаразен и одговара за повеќе од три четвртини од новите случаи на инфекција,...

Здравје 21.07.21 | 12:59

СЗО: Делта мутацијата на Ковид-19 регистрирана во 124 држави

Бројот на земји и територии, во кои циркулира многу заразниот делта сој на коронавирусот, е зголемен за уште седум од 13 јули, па сега е регистриран во 124 земји, соопшти...