Ознака: делегација
Македонија 11.10.22 | 12:32

Претседателот Пендаровски и делегации од Кабинетот положија цвеќе по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, денеска положи цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“, на платото пред...

Македонија 02.08.22 | 11:24

Делегација на СДСМ положи цвеќе и оддаде почит на македонските великани во Крушево

Делегација на СДСМ предводена од заменик претседателката Сања Лукаревска, придржувана од организацискиот секретар Вангел Андрески и претседателот на ОО СДСМ Крушево...

Македонија 02.08.22 | 11:19

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Димитриеска Кочоска положи свежо цвеќе во меморијалниот центар Пелинце

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од потпретседателката Гордана Димитриеска Кочоска, а во состав на пратеникот Бране Петрушевски и претседателот на УМС Сергеј Попов,...

Свет 11.06.22 | 15:14

Кинеската делегација го напушти форумот во Сингапур во текот на говорот на Зеленски

Кинеската делегација на азискиот самит за безбедност во Сингапур ја напушти салата за време на говорот на претседателот на Украина Владимир Зеленски. Настанот се одржува...

Македонија 01.06.22 | 12:03

Маричиќ ќе ја предводи македонската делегација на „Стокхолм +50“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ од денес е во официјална посета на Кралството Шведска каде ќе ја предводи македонската...

Скопје 23.05.22 | 14:09

Во Скопје утре посебен режим на сообраќај

Утре во Скопје Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај по сообраќајниците на поширокото централно...

Култура 23.05.22 | 08:42

Министерката Костадиновска-Стојчевска член на државно-црковна делегација која престојува во Рим

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска и утре (23 и 24 мај), како член на државно-црковната делегација предводена од претседателот на Владата,...

Македонија 09.05.22 | 11:45

Делегација на руската амбасада ја посети “Могилата на непобедените” во Прилеп по повод Денот на победата

Делегација на руската амбасада во Македонија, денес по повод Денот на победата над фашизмот положија цвеќе при посетата на “Могилата на непобедените” во Прилеп. “Во...

Македонија 09.05.22 | 10:44

Владина делегација положи венец свежо цвеќе на спомен обележјето на партизанските гробишта во Бутел во чест на 9 Мај

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална самоуправа Горан Милевски...

Македонија 13.04.22 | 14:04

Делегација на НАТО во посета на Министерството за одбрана

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска оствари средба со помошник директорот за одбранбено планирање и политика на НАТО, Трент Мекбеин, кој го предводи...

Македонија 26.02.22 | 14:42

Државниот врв ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Делегација на Република Македонија во која како претставничка на Владата беше Славица Грковска, заменичка на претседателка задолжена за добро владеење, независниот...

Балкан 22.02.22 | 20:30

Бугарскиот премиер Петков прими делегација на македонски Бугари

Премиерот Кирил Петков на средба со организации и здруженија на Бугари во Македонија рече дека нивните права му се приоритет нему и на целата бугарска влада,...

Свет 27.09.21 | 10:40

Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на коронавирус

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката...

Свет 23.09.21 | 09:15

Бразилската делегација на Генералното собрание на ОН замина во карантин

Бразилската делегација на 76-та сесија на Генералното собрание на ОН одлучи да оди во самоизолација откако беше откриено дека еден од нејзините членови, министерот за...

Свет 23.09.21 | 08:11

Целата бразилска делегација на Генералното собрание на ОН замина во карантин

Бразилската делегација на Генералното собрание на ОН одлучи да оди во самоизолација откако беше откриено дека еден од нејзините членови, односно министерот за здравство,...

Македонија 02.08.21 | 14:08

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево Утринската програма од централните државните почести по...

Македонија 25.07.21 | 15:55

Ако нашата делегација брои три пати повеќе функционери од спортисти, тогаш ќе добиеме потврда зошто сме на дното

Ако испадне точно дека нашата делегација на Олимпијадата брои речиси три пати повеќе функционери, политичари и биснисмени со своите сопруги и семејства од спортистите...

Македонија 27.03.21 | 10:03

Утре треба да пристигне првата пратка од 24.000 вакцини на „Астра Зенека“

Делегација на Министерството за здравство и претставници од неколку организации ќе ја пречекаат пратката вакцини која треба да пристигне утре на аеродромот во Скопје. Од...

Вести 12.08.20 | 13:32

Делегацијата на ЕУ во земјава бара да се најдат напаѓачите на ЛГБТИ активистот Беким Асани

Делегацијата на Европската Унија во земјава ги осудува личниот напад и заканите по живот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани и го повикува кривичното правосудство да...

Македонија 22.05.20 | 12:37

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе пред споменикот на светите браќа Кирил и Методиј

Во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, делегација од кабинетот на претседателот на државата, денеска положи свежо...