Ознака: дејан трајковски
Калеидоскоп 21.07.22 | 10:42

Битолскиот професор Трајковски направи и објави калкулатор, за секој да си пресметува колку струја потрошил во секој момент

Професорот по Механика од Битола, Дејан Трајковски создаде табела за пресметка на потрошената електрична енергија во секој момент. На тој начин граѓаните во секој момент...

Здравје 13.07.22 | 23:04

Трајковски: На почетокот на август ќе има од 700 до 1.000 заразени со Ковид-19

Дејан Трајковски, професорот на битолскиот универзитет, кој честопати излегува со анализи и пресметки за ковид пандемијата вели дека се наоѓаме во петтиот бран на корона...

Македонија 14.03.22 | 11:43

Македонија на второ место во светот по одвишна смртност според податоците од ДЗС?!

Според податоците од билтенот бр. 02/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС) пресметана е одвишната смртност, над очекуваната сезонска смртност по месеци, пишува...

Здравје 07.01.22 | 15:29

Проф. Трајковски: Врвот на овој бран се очекува за еден месец, а бројот на позитивни случаи ќе биде поголем од капацитетите за тестирање

Универзитетскиот професор Дејан Трајковски со неговите математичко статистички пресметки предвидува дека новиот бран предизвикан од омикрон сојот во земјава ќе го...

Здравје 03.11.21 | 09:14

Трајковски: Бранот со позитивни лица на ковид започнува да извишува

Не требаше долго да чекаме, само 10 дена беа доволни за да го видиме ефектот на укинувањето на сите мерки за баровите, ноќните и диско клубовите, пишува во својата нова...

Здравје 28.10.21 | 14:49

Трајковски: И вакцинираните како и невакцинираните ја пренесуваат болеста наоколу и усмртуваат други

Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“, Дејан Трајковски, кој од почетокот на пандемијата прави пресметки и анализи...

Македонија 30.09.21 | 11:00

Проф. Трајковски: Во Гостивар бранот заврши, но тој почнува во Скопје, Кавадарци и Гевгелија

Професор Дејан Трајковски во својата најнова ковид-анализа констатира дека овој бран на новозаразени веќе е завршен во Гостивар, но дека нови случаи допрва ќе се регистрираат...

Македонија 17.09.21 | 09:38

Трајановски: Ќе треба нов локдаун на крајот на октомври, но видовме дека се во состојба да толерираат десетици мртви на ден

Речиси сите индикатори се согласуваат дека дојдовме до минимумот на бранот, вели проф. Дејан Трајковски. На дијаграмот гледаме параболична (квадратична) регресија...

Македонија 21.08.21 | 09:50

Трајковски: Вирусот ќе го има насекаде, невакцинирани и непрележани нека избегнуваат луѓе во затворен простор

Репродукцискиот број Rt и преносливоста продолжуваат да се намалуваат (на дијаграмот на првата слика), а денешниот број на случаи (1.155) совршено се поклопува со моделското...

Здравје 10.08.21 | 23:37

Проф. Трајковски: Фрапантна е незаинтересираноста на власта, бргу ќе стигнеме до 2 000 случаи на ден!

Наместо да започне да опаѓа, ефективниот репродукциски број Rt продолжува да расте и денеска ја проби дури и психолошката граница од 3,0. Во други земји од овој бран обично...

Здравје 10.08.21 | 18:31

На луѓето им е поважно одењето во кафеани од сопственото здравје, покажаа гужвите пред вакциналните пунктови, смета проф. Дејан Трајковски

Доколку услов за одење на свадба во затворен простор беше вакцинираноста со две дози и изминати две недели по втората доза, тоа би имало логика и некаков ефект врз намалувањето...

Здравје 04.08.21 | 18:35

Трајковски: Веќе сме во нов бран на Ковид-19, врвот би бил околу 10 септември

Веќе се наоѓаме во нов бран на корона вирусот, а врвот се очекува на 10 септември. Ова за „Фокус“ го појаснува професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет...

Здравје 07.07.21 | 08:44

Трајковски: Делта сојот започна да се шири, можеби е дури веќе доминантен во Македонија

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот вчера на социјалните...

Здравје 28.06.21 | 10:53

Проф. Трајковски: Со 28% ефикасност против делта сојот „Синовак“ е сé само не вакцина

Повикувајќи се на истражувањата од Healthdata.org, професоротод Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот „Фејсбук“ профил изврши анализа за ефикасноста...

Македонија 23.05.21 | 12:24

Професор Трајковски: На објавата на Царовска за конкурсот за дигитални учебници нема ниту еден позитивен коментар

Редовниот професор на Техничкиот факултет во Битола д-р Дејан Трајковски смета дека министерката за образование и наука Мила Царовска треба сериозно да се запраша...

Македонија 25.04.21 | 23:13

Исповед на проф. Трајковски: Само примената прва доза на вакцината ме спаси од тешки последици на Ковид-19

Професорот на Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајковски, кој на Фејсбук секојдневно прави анализи за трендот на заболени и смртноста од Ковид-19 во Македонија,...

Вести 16.04.21 | 09:25

Помина пролетниот пик на коронавирусот, смета професорот Дејан Трајковски

Се посигурно е дека и во Битола е достигнат врвот на пролетниот бран на епидемијата. Бројот на дневни нови случаи на Ковид 19 бележи намалување, но не и бројот на активни...

Македонија 09.04.21 | 12:00

Д-р Трајковски: Пикот беше достигнат на 31 март, но мерките требаше да се донесени пред два месеца

Врз основа на ефективниот репродукционен број може да се прават сите останати прогнози на темпото на зголемување на дневните бројки, денот на достигнување на врвот,...

Здравје 07.04.21 | 11:02

Професор Дејан Трајковски: Мерките се презадоцнета „по свадба тапани“ реакција, луѓето умреа непотребно

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот, објави нова анализа...

Здравје 05.04.21 | 11:10

Во наредните 15-20 дена да се избегнуваат затворени простории со многу луѓе и никаде без маска, советува професор Дејан Трајковски

Професорот на Технички факултет во Битола, Дејан Трајковски, кој на неговиот Фејсбук-профил секојдневно прави анализи за трендот на заболени и смртноста од Ковид-19...