Ознака: Дејан Трајкоски
Култура 22.11.22 | 09:10

Промоција на „Филмски песни“ од Дејан Трајкоски

Промоцијата на поетската книга „Филмски песни“ од Дејан Трајкоски ќе се одржи денеска 22 ноември со почеток во 20 часот во МКЦ Фоаје. ЗА КНИГАТА ЌЕ РАЗГОВAРAАТ: ГОЦЕ СМИЛЕВСКИ...

Култура 21.11.22 | 08:56

Промоција на „Филмски песни“ од Дејан Трајкоски во МКЦ

Во вторник, 22 ноември, во фоајето на Младински културен центар (МКЦ) во 20 часот ќе се одржи промоцијата на поетската книга „Филмски песни“ од Дејан Трајкоски, во издание...

Култура 16.09.22 | 10:47

Јерговиќ и Блатник ни беа гости неколку пати, луѓето се враќаат само каде што им е топло

Од 18 до 21 септември во Скопје ќе се одржи јубилејното, 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, единствен од ваков формат во регионот на...

Култура 14.01.22 | 10:01

Реномираната издавачка куќа „Фан Ноли“ ги издаде на албански јазик книгите на Прокопиев, Лафазановски и Трајкоски

Во издание на реномираната албанска издавачка куќа „Фан Ноли“ од Тирана, деновиве излегоа од печат преводите на книгите „Човечулец“ на Александар Прокопиев и „Храпешко“...

Култура 08.06.20 | 09:57

Романот „Неверство“ на Дејан Трајкоски објавен во САД

Американската издавачка куќа „Далки аркајв прес“ го објави македонскиот роман „Неверство“ на Дејан Трајкоски. Англискиот превод на книгата е дело на преведувачот...