Ознака: Дејан Пројковски
Култура 18.04.22 | 10:02

Претставата „Ана Каренина“ во режија на Дејан Пројковски победник на фестивалот во Шабац

На Фестивалот „Позоришно пролече“ кој се одржува во Шабац“, претставата „Ана Каренина“ во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на театарот во Нови Сад е апсолутен...

Култура 15.04.22 | 09:23

Дејан Пројковски со „Ричард Трети“ приреди уште еден спектакл во новосадскиот театар

Македонски режисер Дејан Пројковски, кој стана познат во регионот по спектакуларните претстави, во Новосадскиот театар го постави и Шекспировиот „Ричард Трети“,...

Култура 02.02.22 | 15:43

Пројковски подготвува нов театарски спектакл во Градскиот театар во Подгорица

Претставата „Скротена бес“ (Укроќена горопад) работена по текстот на Вилијам Шекспир, во режија на Дејан Пројковски, на 5 февруари (20 часот) премиерно ќе се одигра во...

Култура 02.12.21 | 12:51

Имаше во тебе многу љубов, пријателство, посветеност и огромна верба во театарот и професијата

Да се биде или не прашање е сега; да издржиш пред стрелите на бесната судбина… Да заспиеш и ништо повеќе , спиејќи да кажеш – крај му ставив на срцеболот од животот...

Култура 09.07.21 | 10:58

„Генетика на Глембаеви“ во режија на Дејан Пројковски го отвори Театар фест во Бања Лука со десетминутни овации

Овогодишниот Театар фест „Петар Кочиќ“ во Бања Лука е отворен со претставата на македонскиот режисер Дејан Пројковски „Генетиката на Глембаеви“, која беше поздравена...

Култура 02.11.19 | 19:17

„Буре барут“ во режија на Дејан Пројковски прогласена за најдобра претстава на Биеналето на црногорскиот театар

Наградата за најдобра претстава на Биеналето на црногорскиот театар и пропадна на претставата „Буре барут“ во режија на Дејан Пројковски. Во образложението за доделеното...

Култура 16.04.19 | 12:49

Премиера на „Браќа Карамазови“ во Софија во режија на Дејан Пројковски

Вечерва на големата сцена на Народниот театар „Иван Вазов“ во Софија премиерно ќе биде изведена претставата „Браќа Карамазови“ во режија на македонскиот автор Дејан...