Ознака: Давос
Кариера 27.01.20 | 18:07

Македонија со награда на Светскиот економски форум во Давос

Најголемиот политички и економски настан во светот Светскиот економски форум во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот...

Свет 23.01.20 | 10:19

Швајцарската полиција со солзавец, водени топови и гумени куршуми против демонстрантите во Цирих

Швајцарската полиција испука солзавец и употреби водени топови и гумени куршуми во судир со демонстранти во Цирих, кои направија огномет и фрлаа со шишиња за време...

Свет 21.01.20 | 14:25

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во писмено...

Свет 21.01.20 | 13:44

Грета Тунберг од Давос порача: Ништо не е сторено за климата

Младата активистка Грета Тунберг денес пред економската и политичката елита во Давос изјави дека „ништо не е сторено во практиката за климата“, дури и по неколкумесечната...

Економија 29.01.19 | 15:52

Апел од Давос: Светот да ја прифати 4-дневната работна недела

Пократкото работно време би имало низа погодности за работниците и работодавците, а светот би требало да ја прифати 4-дневната работна недела. Тоа го порачале психологот...