Ознака: давид сасоли
Македонија 11.05.21 | 10:01

Заев – Сасоли: Итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција 

Претседателот на Владата Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Димитров, министерот за надворешни работи Османи и шефицата...

Македонија 03.04.20 | 08:42

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Претседателот на Еропскиот Парламент Давид Сасоли во одговор на писмото на претседателите на Парламентите од земјите од Западен Балкан, наведува дека Европската унија...

Свет 20.02.20 | 18:42

Сасоли: Предлог-буџетот на ЕУ е неприфатлив за Европскиот парламент

Предлог буџетот на Европската унија за периодот од 2021 до 2027 година, за кој се расправа денеска на вонреден самит на лидерите на ЕУ во Брисел, е неприфатлив за Европскиот...

Македонија 18.02.20 | 13:06

Спасовски се сретна со Сасоли

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска во Брисел имаше средба со претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Давид Мариа Сасоли, кој даде целосна поддршка на сите...

Свет 13.02.20 | 10:38

Сасоли: ЕП нема да одобри сериозни буџетски кастрења

Претседателот на Европскиот парламент ги предупреди владите на земјите членки дека европратениците нема да ги поддржат договорите што ќе доведат до буџетски кастрења,...

Балкан 01.02.20 | 19:47

Сасоли: Одам во Албанија за да дадам надеж за започнување разговори за пристап со Албанија и Македонија

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли на 3-ти и 4-ти овој месец ќе престојува во Албанија. Пред неговата посета, тој изјавил дека доаѓа во Албанија за да...

Македонија 31.01.20 | 12:45

Сасоли: ЕП очекува почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Европскиот Парламент очекува отпочнување на преговорите со Македонија и Албанија, истакна претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли на прес-конференцијата...

Балкан 26.11.19 | 15:10

Сасоли по земјотресот во Албанија: Европа е со Вас

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, реагираше во врска со состојбата по силниот земјотрес во Албанија, каде освен огромната материјална штета има...

Свет 21.11.19 | 14:56

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли одговарајќи на новинарско прашање ја издвои блокадата на Македонија и Албанија во Европскиот Совет како пример...

Македонија 05.11.19 | 12:33

Сасоли: Не жалете што го сменивте името, ќе влезете во ЕУ и НАТО

Направивте голем напор дури и го сменивте уставното име, но немојте да жалите поради тоа. Тоа беше многу важна работа со која треба да се гордеете и што треба да ја покаже...

Македонија 05.11.19 | 08:38

Сасоли денеска ќе се обрати пред пратениците

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска ќе се обрати во Собранието на Македонија, а претходно ќе има средба со Талат Џафери, и со координаторите...

Македонија 04.11.19 | 17:57

Заев по средбата со Сасоли: Нашето членство во ЕУ е незаменливо

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска го прими во посета Претседателот на Европскиот Парламент Давид – Мариа Сасоли, кој во нашата земја е на покана на Претседателот...

Македонија 04.11.19 | 14:43

Сасоли: Имаме заедничка судбина, Македонија е подготвена за преговори

Иднината е во нашите и во вашите раце. Да не ја губиме надежта бидејќи Европската унија има потреба да работи заедно со Македонија да се направи се за таа да биде членка...

Македонија 04.11.19 | 12:23

Сасоли: Ве молам не губете надеж и не се откажувајте од европската иднина

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, кој престојува во официјална посета на земјава, преку Твитер упати порака, особено да младите, да не се откажуваат...

Македонија 04.11.19 | 09:21

Сасоли: Француското вето е мала пречка

Ова е точно и на север, и на југ и на исток, и на запад на ЕУ. Како во секој демократски процес, се разбира, мораме да постигнеме одлука со консензус. Имаше минорни противења...

Македонија 04.11.19 | 08:59

Претседателот на ЕП на средба со Заев, Пендаровски и Џафери

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, денеска ќе престојува во Македонија, што е неговата прва официјална посета надвор од Европската Унија. Сасоли...

Македонија 30.10.19 | 12:19

Првата официјална посета вон ЕУ на Сасоли е во Македонија

Новоизбраниот претседател на Европскиот парламент, Давид Сасоли в понеделник и вторник ќе престојува во Македонија, што ќе биде негова прва официјална посета на некоја...

Македонија 17.10.19 | 19:25

Сасоли: Ова се две земји од кои се бараше да го сменат Уставот, треба да им кажеме „да“

Одлуката за отпочнување на преговорите со Македонија и Албанија, климатските промени, реформи на ЕУ системот за миграции се темите за кои како итни за расправа заложи...

Македонија 16.10.19 | 20:04

Поинаков исход освен старт на преговорите ќе биде поттик за регресивните сили во земјата

Македонскиот премиер, Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Мариа Сасоли. На средбата, на која присуствуваа и заменик на претседателот...

Македонија 16.10.19 | 09:54

Заев во Брисел на средби со Хан, Сасоли и Туск

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Заев, заедно со вицепремиерот...