Ознака: давење
Црна хроника 22.08.21 | 16:15

Туристите од Битола што се удавија во Албанија имале срцев удар

Индентификувани се двајцата македонски туристи кои денеска на пладне се удавија на плажата Спиле, кај албанското пристаниште Драч.    Како што пренесува Топ чанел,...

Црна хроника 22.08.21 | 14:35

Aлбанија кобна за македонските туристи: Двајца битолчани се удавиле во Спиле

Албанските медиуми јавуваат дека утрово во Албанија евидентирани се три жртви од давење во море. Двајца од нив, се државјани на Македонија. Станува збор за 59-годишник...

Здравје 19.08.21 | 11:29

Елена Китанова е младата докторка која врати во живот девојка удавена во Дојранското Езеро

Големи пофалби за младата докторка од Струмица, Елена Китанова, која во Дојран успеа да спаси млада девојка која за ќе се удавела во водите на Дојранското Езеро. Сакам...

Балкан 05.06.21 | 21:41

Србинка се удави кај Ставрос

Телото на жена (72) од Србија утрово е извлечено од морето, на плажа во Ставрос. Жената е извлечена без свет и ѝ е дадена прва помош од страна на минувачи и други капачи...

Балкан 30.04.21 | 18:54

Таткото го довикувал но попусто: Дете се удави во семејниот рибник

Голема трагедија се случи во селото Велика Грабовница каде четиригодишно дете се удави во семејниот рибник.Неговиот татко имал рибник во близина на семејната куќа...

Црна хроника 01.01.21 | 16:40

Полицајци спасија 67-годишна жена која се давела во водите на Вардар

67- годишна жена денеска е спасена од давење од водите на Вардар и пренесена во Градската општа болница „8 Септември“. Како што соопшти МВР, полицијата реагирала во 10:16...

Црна хроника 12.09.20 | 13:01

Детали од МВР: Пронајдено телото на 14-годишното момче што се удави во Брегалница

Пронајдено е телото на малолетникот кој вчера попладнето се удави во водите на Брегалница. Како што соопштија од полицијата, на 11.09.2020 во 16.13 часот било пријавено дека...

Црна хроника 11.09.20 | 20:55

Малолетник се удави во реката Брегалница, се трага по телото

Малолетно момче на 14-годишна возраст од виничкото село Истибања попладнево се удавило во водите на реката Брегалница. Според првичните информации, трагичниот настан...

Калеидоскоп 07.09.20 | 10:12

Трагична судбина: Момче загина само неколку минути по свршувачката со својата љубена

Трагична приказна доаѓа од Бразил каде што 24-годишно момче загинало само неколку минути се верило со својата девојка. Жоао Гилхерм Торес Фадини и Лариса Кампос со пријателите...

Црна хроника 04.09.20 | 14:01

Двегодишно дете се удави во канал за наводнување

Двегодишно дете вчеравечер се удавило во близина на Градско. Родителите на детето, кои биле од скопската населба Шуто Оризари, престојувале во Долно Чичево заради берба...

Балкан 31.08.20 | 23:01

На Голема Богородица: Маж и жена дошле на реката да ловат риби и да прават скара, двајцата се удавиле

Семејна трагедија се случи викендов во централна Србија. 64 годишната Мирјана Младеновиќ се лизнала и паднала во реката Голема Морава. Таа со сопругот Драги отишле да...

Црна хроника 29.08.20 | 15:27

Пронајдено телото и на мажот кој скокнал во Вардар да ја спаси девојката која се удави кај Гостивар

Екипа за потрага составена од полициски службеници и пожарникари која од утрово трагаше по маж во водите на Вардар, нашле безживотно тело на маж. По дванаесет часовната...

Црна хроника 29.08.20 | 13:59

Детали од МВР: Сѐ уште се трага по човекот што се обидел да ја спаси девојката од давење

Безживотно тело на помлада жена утрово е најдено во близина на селото Старо Чајле по три часовната потрага. Најверојатно се работи за девојката која синоќа пред полноќ...

Црна хроника 29.08.20 | 08:18

Девојка се удавила во Гостивар, човек скокнал да ја спаси, па и тој исчезнал

Девојка вчеравечер се удавила во водите на реката Вардар во Гостивар, а нејзиното тело е пронајдено рано утринава. Се уште се трага по човек кој скокнал во реката и се...

Црна хроника 10.08.20 | 22:09

Риболовец се удави во Вардар

Додека две лица попладнево местеле мрежи во Вардар во близина на селото Миравци, едниот маж паднал и го снемало во водата, дознава „Центар.мк“. По неколку часовно пребарување...

Црна хроника 11.07.20 | 22:30

Се удави 28 годишно момче во езерото „Младост“

28 -годишно момче се удави попладнево во водите на велешкото езеро „Младост. Несреќата се случила околу 16 часот, кога момчето кое било од Скопје, заедно со неговиот татко...

Балкан 20.10.19 | 23:15

Крит: Девојка 12 часа била во морето и се борела со бранови- ја спасиле локални рибари

Осумнаесет годишне девојка на Крит паднала во морето додека се обидувала да ја фати торбата која и паднала во вода. Брегот бил со камења и лизгав, па тинејџерката паднала...

Црна хроника 16.09.19 | 10:29

Поднесено обвинение за ќерката која ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата...

Балкан 23.08.19 | 11:15

Агонија во грчкото летувалиште: Дете (5) влегло во вода и почнало да се дави, во моментов е на апарати

Вистинска драма се одиграла во четвртокот во Грција, во Пефкохори, кога дете од Србија, старо 5 години, влегло во вода и почнало да се дави. На сета среќа, детето е извлечено...

Балкан 02.08.19 | 14:23

За 23 дена само во Грција се удавиле 23 лица

Во првите 23 дена од јуни, во Грција биле регистрирани 23 давења според податоците од грчката национална организација за јавно здравје. Државата се наоѓа на шестата позиција...