Ознака: Дарија Андовска
Култура 25.06.21 | 10:49

Композиција на Дарија Андовска селектирана меѓу 200 пристигнати на Меѓународната трибина на композитори во Белград

Композицијата „Zugzwang” за виолина, пијано, перкусии и електроника од македонската композиторка Дарија Андовска, беше селектирана од над 200 композиции од целиот свет...

Култура 04.05.21 | 16:08

Дарија Андовска: Еве, нека повели госпожата министерка на ФМУ, интернет има само во канцеларија, сама си давам од хотспот, сама носам лаптоп и звучник за настава

Дарија Андовска, професорка на ФМУ на својот фејсбук профил укажа на моменталните состојби со наставата. Продолжува инаетот за дигитализација, м. Еве, нека повели госпожата...

Македонија 14.01.21 | 10:31

Андовска: Лихвари, со една вињета од 9.5 евра може да се вози десет дена кај сака и колку сака во Австрија

Не престануваат реакциите на јавноста по арогнатната изјава на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој на граѓаните им порача дека доколку им се скапи...

Македонија 28.11.20 | 19:31

Да го повикаме сиот народ на улица за да покажеме дека ова не е пуста територија за делба на маса

Професорките  д-р Елка Јачева-Улчар, од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и  м-р Дарија Андовска од Факултет за музичка уметност испратија отворено писмо...

Македонија 08.10.20 | 09:38

(СКАНДАЛОЗНО) Во 2018 година Македонија загубила 279 квадратни километри од територијата

Композиторката и професор по музика Дарија Андовска откри дека во последните три години територијата на Македонија се намалила за точно 279 квадратни километри. Андовска...

Култура 07.06.20 | 20:31

Утре светска премиера на композиции од Дарија Андовска во Минхен

Две композиции од Дарија Андовска базирани на македонските народни песни „Со маки сум се родил јас“ и „Си заљубив едно моме“ утре ќе имаат премиера во рамки на серијата...

Култура 27.07.19 | 08:40

Дарија Андовска со нова композиција утре на „Которарт“

Во рамките на турнејата B Matinee, утре, на 28 јули на Которарт фестивалот премиерно ќе се изведат 5 нови композиции, напишани по нарачка на NO BORDERS ORCHESTRA од петте најактуелни...

Култура 15.03.19 | 14:13

Дарија Андовска: Скандалозно е укинувањето на фестивалот „Денови на македонска музика“

Дарија Андовска е композиторка, пијанистка и авторка на оркестарска, камерна, солистичка, вокална музика, музика за филм, театар и танц, како и на мултимедијални проекти....

Култура 01.03.19 | 11:51

Дарија Андовска со авторски мултимедијален концерт во Малта

Во соработка со Mediterranean Events, во сабота, 2 март, во Millenium Chapel во Ст.Џулијан, Малта, македонската композиторка Дарија Андовска ќе се претстави со целовечерен мултимедијален...