Ознака: данок
Свет 12.01.22 | 10:29

Квебек ќе наплаќа здравствен данок на жителите кои не се вакцинирани против Ковид-19

Канадската провинција Квебек ќе наплаќа здравствен данок на жителите кои не се вакцинирани против Ковид-19, соопштија денеска властите во Квебек. Работиме на нов данок...

Свет 12.01.22 | 08:41

Во Канада ќе се воведува посебен данок за невакцинираните

Властите во канадската провинција Квебек соопштија дека во наредните недели ќе воведат нов данок наречен „здравствен придонес“, само за граѓаните кои одбиваат да...

Економија 01.01.22 | 20:08

Правата одлука на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде намалување на даноците

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешното гостување на телевизија Алфа рече дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт прва одлука ќе биде намалување...

Свет 20.12.21 | 11:05

Се има, се може: Илон Маск ќе плати над 11 милијарди долари данок оваа година

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, одговори на Твитер на повикот на американската сенаторка Елизабет Ворен, пишувајќи дека ќе плати повеќе од 11 милијарди долари...

Свет 02.12.21 | 15:05

ЕУ во 2019 година изгубила 134 милијарди евра во ДДВ поради непријавување данок и погрешни пресметки

Последната студија на службите на Европската комисија пресметала дека земјите членки на ЕУ во просек изгубиле 134 милијарди евра приходи од ДДВ во 2019 година поради „фискална...

Свет 11.11.21 | 10:13

Илон Маск продал 10 отсто од своите акции во „Тесла“ за да може да плати данок

Основачот и сопственик на „Тесла“, Илон Маск, продал акции од компанијата во вредност поголема од 1,1 милијарда долари, објави „Си-Ен-Би-Си“, повикувајќи се на финансиски...

Економија 28.06.21 | 21:27

Петрушевски: Владата сака шверцерски и без дебата да воведе нов данок кој што директно ќе удри по џебот на граѓаните

Во денешното издание на “24 Анализа” на Телевизија 24 пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски околу еколошка такса која што треба да влезе во Собранието...

Скопје 11.06.21 | 10:48

Град Скопје ќе им го врати данокот на граѓаните измамени при купопродажба на еден ист стан

Град Скопје го вратил платениот данок за промет со недвижности на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови, кои, покрај капар од 18 илјади евра, платија...

Свет 09.06.21 | 08:51

Големите филантропи: Маск, Сорос и Безос со години не плаќале данок на доход

Некои американски милијардери, кои се меѓу најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, Илон Маск или Џорџ Сорос, во изминатите 15 години повремено успевале да избегнат да платат...

Свет 06.06.21 | 08:08

„Гугл“, „Амазон“ и „Фејсбук“ нема да може да го избегнат плаќањето данок: Постигнат глобален договор за оданочување на големите компании

САД, Велика Британија и останатите членки на Г7 постигнаа историски договор за оданочување на големите компании како „Гугл“, „Амазон“ и „Фејсбук“, што на владите...

Економија 21.05.21 | 17:44

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува на политиката за рамен данок и негово сукцесивно намалување до ниво од 8 проценти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на Гевгелија, во одговор на новинарско прашање за вчерашната изјава на академикот Таки Фити за...

Економија 15.03.21 | 15:50

Иако не плаќа данок на имот Арачиново може да добие 554.000 евра за инфраструктура

Општините во Македонија ќе може да добијат од 500.000 до 2 милиони евра за реконструкција и санација на локалните улици и патишта. За оваа намена се обезбедени 70 милиони...

Економија 25.02.21 | 15:42

Уште тоа им беше кусо: Бесими најави дека ќе се отвори дебата за прогресивен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, кој престојуваше овие два дена во Брисел на средби со европски комесари, во изјава за МИА потврди дека Владата прифатила да се...

Скопје 11.02.21 | 10:10

Утре шалтерите за даноци на Град Скопје ќе работат само до 16:30 часот

Град Скопје информира дека заради техничка поддршка и подобрување на системот за даноци на имот, на 12.02.2021 година (петок) шалтерите во бараката број 16 нема да работат...

Економија 02.02.21 | 11:15

Заев: И покрај пандемијата, во 2020 имавме најголем поврат на ДДВ кон стопанството

Во 2020 година и покрај пандемијата, имаме најголем поврат на ДДВ како процент од бруто наплатениот данок во споредба со изминатите години, додека исплатата се одвиваше...

Свет 31.01.21 | 11:04

Аргентина воведе Ковид данок за милионерите

Аргентинската влада донесе одлука со која воведе еднократен данок за Ковид 19 за милионерите во земјата. Со оваа одлука, која стапува во сила во сабота, треба да и се помогне...

Свет 30.01.21 | 15:03

Во Аргентинa богатите ќе плаќаат ковид данок

Во Аргентина од денеска стапува на сила одлука за воведување еднократен данок за најбогатите луѓе за да и се помогне на државата да плаќа медицински материјали и да...

Балкан 16.01.21 | 08:48

Фриленсерите во Србија ќе основаат верска заедница за да избегнат даноци

Некои хонорарци во соседна Србија се сетиле како да се ослободат од обврската да плаќаат данок – сакаат да основаат верска заедница, пишуваат порталите во регионот. Сепак,...

Економија 10.12.20 | 16:30

Владата даде амин за трипати повисок данок на имот за втор стан, викендица…

Владата на денешната седница,го Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, со кој се овозможува прогресивно, праведно оданочување,...

Свет 05.12.20 | 22:45

Аргентина воведе данок на богатство за да ги намали последиците од пандемијата

Конгресот во Аргентина одобри воведување закон за еднократен данок на богатство. Ваквата ерка е во рамки на напорите на Владата која се обидува да ги зголеми приходите што...