Ознака: данок
Скопје 11.06.21 | 10:48

Град Скопје ќе им го врати данокот на граѓаните измамени при купопродажба на еден ист стан

Град Скопје го вратил платениот данок за промет со недвижности на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови, кои, покрај капар од 18 илјади евра, платија...

Свет 09.06.21 | 08:51

Големите филантропи: Маск, Сорос и Безос со години не плаќале данок на доход

Некои американски милијардери, кои се меѓу најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, Илон Маск или Џорџ Сорос, во изминатите 15 години повремено успевале да избегнат да платат...

Свет 06.06.21 | 08:08

„Гугл“, „Амазон“ и „Фејсбук“ нема да може да го избегнат плаќањето данок: Постигнат глобален договор за оданочување на големите компании

САД, Велика Британија и останатите членки на Г7 постигнаа историски договор за оданочување на големите компании како „Гугл“, „Амазон“ и „Фејсбук“, што на владите...

Економија 21.05.21 | 17:44

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува на политиката за рамен данок и негово сукцесивно намалување до ниво од 8 проценти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на Гевгелија, во одговор на новинарско прашање за вчерашната изјава на академикот Таки Фити за...

Економија 15.03.21 | 15:50

Иако не плаќа данок на имот Арачиново може да добие 554.000 евра за инфраструктура

Општините во Македонија ќе може да добијат од 500.000 до 2 милиони евра за реконструкција и санација на локалните улици и патишта. За оваа намена се обезбедени 70 милиони...

Економија 25.02.21 | 15:42

Уште тоа им беше кусо: Бесими најави дека ќе се отвори дебата за прогресивен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, кој престојуваше овие два дена во Брисел на средби со европски комесари, во изјава за МИА потврди дека Владата прифатила да се...

Скопје 11.02.21 | 10:10

Утре шалтерите за даноци на Град Скопје ќе работат само до 16:30 часот

Град Скопје информира дека заради техничка поддршка и подобрување на системот за даноци на имот, на 12.02.2021 година (петок) шалтерите во бараката број 16 нема да работат...

Економија 02.02.21 | 11:15

Заев: И покрај пандемијата, во 2020 имавме најголем поврат на ДДВ кон стопанството

Во 2020 година и покрај пандемијата, имаме најголем поврат на ДДВ како процент од бруто наплатениот данок во споредба со изминатите години, додека исплатата се одвиваше...

Свет 31.01.21 | 11:04

Аргентина воведе Ковид данок за милионерите

Аргентинската влада донесе одлука со која воведе еднократен данок за Ковид 19 за милионерите во земјата. Со оваа одлука, која стапува во сила во сабота, треба да и се помогне...

Свет 30.01.21 | 15:03

Во Аргентинa богатите ќе плаќаат ковид данок

Во Аргентина од денеска стапува на сила одлука за воведување еднократен данок за најбогатите луѓе за да и се помогне на државата да плаќа медицински материјали и да...

Балкан 16.01.21 | 08:48

Фриленсерите во Србија ќе основаат верска заедница за да избегнат даноци

Некои хонорарци во соседна Србија се сетиле како да се ослободат од обврската да плаќаат данок – сакаат да основаат верска заедница, пишуваат порталите во регионот. Сепак,...

Економија 10.12.20 | 16:30

Владата даде амин за трипати повисок данок на имот за втор стан, викендица…

Владата на денешната седница,го Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, со кој се овозможува прогресивно, праведно оданочување,...

Свет 05.12.20 | 22:45

Аргентина воведе данок на богатство за да ги намали последиците од пандемијата

Конгресот во Аргентина одобри воведување закон за еднократен данок на богатство. Ваквата ерка е во рамки на напорите на Владата која се обидува да ги зголеми приходите што...

Скопје 02.11.20 | 18:02

Град Скопје ќе почне присилна наплата на даноците за 2019 година

Град Скопје ги известува граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата (Сл.весник број 61/2004….23/2016),  ja почнa постапката...

Македонија 01.07.20 | 22:30

Мицкоски најави нула данок за секој оној кој ќе вработи млад човек до 29 години

Се ближи денот кога практично треба оваа неуспешна влада предводена од ова раководство на СДСМ и Зоран Заев да замине, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Економија 10.05.20 | 13:51

УЈП достави даночни пријави за 2019 до граѓаните

Управата за јавни приходи ги подготви и до граѓаните ги достави Годишните даночни пријави за 2019 година. Оттаму ги повикуват регистрираните корисници на системот „е-Персонален...

Економија 15.04.20 | 12:18

Ослободување од плаќање аконтации за данок на личен доход и данок на добивка за три месеци за угостителите

Ослободување од плаќање на аконтации на данок за личен доход и аконтации на данок на добивка за месец март, април и мај е една од последните одлуки на Владата за помош...

Скопје 26.03.20 | 13:19

Во екот на пандемија, Шилегов праќа решенија за данок

На социјалните мрежи се појавија постови од граѓани кои добиле решение за плаќање данок од Град Скопје со рок на улпата 15 дена. Револтираните граѓани реагираат како...

Фудбал 04.03.20 | 22:56

Операција „Офсајд“: Рација во домовите на Мендеш, Касиљас… канцелариите на Порто, Бенфика, Спортинг…

Португалските власти денеска спровеле голема акција, извршена е рација во домовите на суперагентот Жорж Мендеш, домот на легендарниот Икер Касиљас како и канцелариите...

Економија 01.01.20 | 22:58

Ценовник: Колку ќе поскапат новите возила во Македонија

На седницата одржана пред Нова година Владата ја донесе Уредбата за начинот на пресметка на данокот на моторни возила и на износите потребни за пресметка на данокот...