Ознака: данило брестовац
Ракомет 26.01.21 | 13:02

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракометната репрезентација

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја прекинаа соработката. Брестовац беше селектор...

Ракомет 25.01.21 | 12:10

Mукаетов ќе добие нов мандат од РФМ, дали и Брестовац?

Актуелниот претседател на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, ќе добие уште еден мандат. Сите делегати кои ќе учествуваат на претстојното Изборно...

Ракомет 23.01.21 | 16:23

Брестовац: Кузмановски е следниот Кире

Селкторот Данило Брестовац смета дека Филип Кузмановски може да биде новиот лидер на репрезентацијата по заминувањето на Кире Лазаров. Кузмановски полека се наметнува...

Ракомет 22.01.21 | 17:21

Нов висок пораз: Ракометарите како едвај да чекаат да си одат дома, Брестовац треба да си поднесе оставка

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија со 32:20 (19:9). Победникот...

Ракомет 21.01.21 | 15:43

И на Брестовац му било срам да губи по 20 разлика

Селекторот Данило Брестовац објаснува дека физичката подготвеност на играчите не е на соодветното ниво за ваков турнир и затоа губат убедливо на сите натпревари. -Кај...

Ракомет 21.01.21 | 15:14

Селекторот на ракометарите: Да се погледнеме во очи, ние немаме играчи

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац вели дека реалноста на Македонија е дека немаме ракометари, бидејќи тимовите не им даваат...

Ракомет 18.01.21 | 19:25

Брестовац: Одличните бекови заслужни за победата

Со победата над Чиле на седмото учество на светските првенства Македонија се пласира во втората, главна фаза. Селекторот Данило Брестовац ги истакна најважните фактори...

Ракомет 18.01.21 | 19:01

„Клавајте голови“ од Брестовац на 8 минути до крај

На осум минути до крајот, кога македонската репрезентација имаше водство од +5, селекторот побара тајм-аут, а изгледа тоа беше поради неговите попуштени нерви. Немој...

Ракомет 14.01.21 | 17:01

Брестовац: Нема да се предадеме со Шведска!

Данило Брестовац, селектор на македонската ракометна репрезентација нема намера да се предаде пред Шведска вечерва, на воведниот натпревар во Египет каде што вчера...

Ракомет 13.01.21 | 08:40

Брестовац не го зеде Борко во Египет, ќе го нема ни Манасков

Селекторот Данило Брестовац се одлучи да не го повика Борко Ристовски од Вардар во составот за Светското првенство во Египет. На општо изненадување Борко нема да патува...

Ракомет 12.01.21 | 22:54

Брестовац: Манасков не е избришан, жалам за Маџовски

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави списокот за настап на Светското првенство во Египет кое стартува утре. Предводникот...

Ракомет 12.01.21 | 21:17

Познато кои ракометари ќе патуваат на СП во Египет

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац ги соопшти имињата на ракометарите на кои ќе смета за Светското првенство во Египет. Меѓу патниците се најдоа 20 ракометари...

Ракомет 14.01.20 | 20:01

Брестовац: Со мене или не, мора да градиме една нова силна, квалитетна репрезентација

Македонија изгуби од селекцијата на Австрија 32:28. Ова беше најважниот натпревар на Македонската репрезентација која не успеа да го добие. Македонските ракометари се...

Ракомет 14.01.20 | 12:00

Брестовац: Да ги спуштиме Австријците на 24-25 за да можеме да стигнеме до победа

Данило Брестовац, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација смета дека за вечерашниот дуел со Австрија е потребно да го спуштиме противник на 24-25, за...

Ракомет 13.01.20 | 18:04

Брестовац: Ни „шкрипи’ во одбраната 6 на 5, имаме помала креативност на играчите и слаба реализација

Селекторот на машката ракометна репрезентација, Данило Брестовац денеска изјави дека тимот оди на победа во последниот меч против домаќинот Австрија. Тој вели дека...

Ракомет 10.01.20 | 23:12

Брестовац: Лазаров е голем играч, нема што да се каже друго

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац по вечерашната инфарктна победа над Украина на првиот меч од Европското првенство во Австрија,...

Ракомет 25.10.19 | 13:18

Брестовац со комбиниран состав за пријателскиот дуел со Грузија

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, ќе излезе со комбиниран состав за пријателскиот дуел со Грузија. Вечерашниот пријателски...

Ракомет 15.04.19 | 10:54

Брестовац: Речиси сме пласирани на Европското првенство

Македонската ракометна репрезентација синоќа во „Борис Трајковски“ ремизираше против селекцијата на Исланд, 24-24. После победата на гостувањето во Рејкјавик, синоќа...

Ракомет 14.04.19 | 08:36

Брестовац со две промени во тимот за вечерашниот меч со Исланд

Македонската ракометна селекција вечерва од 20 часот по втор пат ќе ги одмери силите со репрезентацијата на Исланд. Ова е првата меч топка за „црвено-жолтите“ за пласман...

Ракомет 11.04.19 | 11:13

Сакајте си ја својата држава и народ!

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, доцна синоќа по победата над Исланд, со победничко селфи со селекторот Данило Брестовац, порача: Честито...