Ознака: данил медведев
Останати спортови 28.02.22 | 08:12

По 361 недела: Ноле веќе не е број 1 во светот

Рускиот тенисер Данил Медведев е нов лидер на светската ранг-листа. Здружението на тениски професионалци (АТП) денес го објави најновиот поредок на најдобрите на кој...

Останати спортови 25.02.22 | 11:01

Игра на судбината: Meдведев стана број 1 во светот на денот кога Русија ја нападна Украина

Тенисот има нов број 1, тоа е Данил Медведев. Тој се искачи на првото место на топ листата откако Новак Ѓоковиќ загуби во Дубаи. Но, малкумина знаат кој е 26 годишниот Русин. Тој...

Останати спортови 24.02.22 | 20:59

Ѓоковиќ елиминиран од 123-от тенисер во Дубаи, Медведев го наследи на и го загуби првото место на АТП листата

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ со пораз во четвртфиналето го заврши учеството на АТП турнирот во Дубаи. Ѓоковиќ загуби од 123-тиот на АТП листата, Јиржи Весели...

Останати спортови 20.02.22 | 20:30

Ѓоковиќ: Медведев заслужува да ме симне од тронот, прв ќе му честитам

Новак Ѓоковиќ утре ќе настапи на првиот турнир во 2022 година, тенискиот спектакл во Дубаи. На другиот крај на светот, на турнирот во Акапулко Данил Медведев е на чекор...

Останати спортови 31.01.22 | 10:05

Медведев разочаран од однесувањето на навивачите во Австралија

По болниот пораз во финалето на Австралија опен, рускиот тениски ас Данил Медведев ја одржа една од најемотивните конференции во историјата на тенисот. Рафаел Надал...

Останати спортови 30.01.22 | 12:38

Навивач со транспарент втрча на теренот на финалето на Австралија опен меѓу Надал и Медведев

Навивач се обиде да истрча на теренот за време на финалето на Австралија опен меѓу Данил Медведев и Рафаел Надал. Навивач скокна на теренот од далечина од околу три метри,...

Останати спортови 18.01.22 | 09:53

Медведев смета дека Надал е фаворит за освојување на Австралија опен

Рускиот тенисер Данил Медведев го прогласи Шпанецот Рафаел Надал за фаворит на Австралија опен уште по првото коло на турнирот во Мелбурн. Мислам дека фаворит е тој...

Останати спортови 06.11.21 | 19:08

Медведев е противникот на Ѓоковиќ во финалето во Париз

Рускиот тенисер Данил Медведев ќе игра во финалето на Мастерс турнирот во Париз откако во полуфиналето во два сета го победи Александер Зверев. Медведев титулата освоена...

Останати спортови 23.11.20 | 09:26

Заврши ерата на Рафа и Ноле: Meдведев е новиот владател во Лондон

Рускиот тенисер Данил Медведев го победи Австриецот Доминик Тим во финалето на АТП завршниот турнир во Лондон. Во меч што траеше 2 часа и 42 минути Медведев до трофејот...

Останати спортови 18.08.19 | 10:12

Медведев го елиминираше Ѓоковиќ од Синсинати

Одличната година за Данил Медведев продолжува во целосна сила, откако Русинот забележа една од неговите најсериозни победи во сезоната. Вчеравечер тој го совлада светскиот...