Ознака: Дане Талески
Македонија 18.01.21 | 18:55

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Амбасадорот Дане Талески денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со што и официјално започна неговиот мандат како...

Македонија 08.01.20 | 11:53

Илиевски: После Александар III Македонски – Дане Талески

Јавноста реагира на утринските изјави на предлозжениот амбасадор во НАТО, Дане Талески, кој за инцидентите меѓу САД и Иран. Талески: Нашата земја гледа со доза на загриженост...

Македонија 08.01.20 | 11:50

Tасевски: Една иранска ракета може да го реши проблемот со паркирање во центарот на Скопје

Актерот Сашо Тасевски на Фејсбук ги искоментира заканите на кандидатот за амбасадор во  Дане Талески кон Иран. Тој го потсетува Талески дека Иран поседува ракети со...

Двоглед 08.01.20 | 11:49

Иран во паника по заканите од Македонија, ајатолахот му се извини на Дане Талески

„Простете ни, погрешивме. Нема да се повтори“ – ова е краткиот твит на ајатолахот Али Хаменеи упатен кон македонскиот иден амбасадор во НАТО, Дане Талески. Врховниот...

Македонија 08.01.20 | 10:49

Ивор Мицковски: Цела Европа молчи за војната САД – Иран, само Дане Талески се заканува

За актуелната состојба за војната САД-Иран, како и изјавите на Дане Талески, Ивор Мицковски напиша на фејсбук: Додека цела Европа загрижено молчи или испраќа апели за...

Македонија 08.01.20 | 10:09

Талески: Нашата земја гледа со доза на загриженост на ситуацијата меѓу САД и Иран

По изборот на новата Влада во Мадрид во Шпанија постојат стабилни политички услови за да ја затворат нивната ратификација на протоколот. Владата го утврди текстот за...

Македонија 10.12.19 | 11:02

Дане Талески предложен за амбасадор во НАТО

Дане Талевски ќе биде предлогот на Владата за нов амбасадор на земјава во седиштето на НАТО во Брисел. Овој предлог, спoред информации од Владата, ќе биде утврден на владина...

Македонија 13.11.19 | 14:47

Во НАТО ќе нѐ претставува амбасадор за кого 450.000 Македонци се „најголемото зло“

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги навреди...

Македонија 01.11.19 | 11:58

Заев: Не знам дали мојот советник сака или не сака да биде амбасадор, дали прифатил или не

Назначувањето амбасадори на дел од испразнетите места сѐ уште е во фаза на разговори меѓу Министерството за надворешни работи, претседателот и другите важни чинители...

Македонија 01.11.19 | 08:42

Амбасадорското место во НАТО приоритет, Дане Талески можен кандидат

Дваесет и седум амбасадорски места сè уште не се пополнети, некои се мошне важни дипломатски центри за земјава, како САД и НАТО, а премиерот Зоран Заев вчера најави дека...

Македонија 11.07.19 | 09:30

Милошоски: Во МНР нема записник од разговорите меѓу Заев и „Порошенко“

Пратеникот Антонијо Милошоски од свои извори дознава дека во МНР не постои архивиран записник од разговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лажниот Петро Порошенко и...

Македонија 09.07.19 | 10:25

Милошоски: Пред да си даде оставка, Заев да ги разреши Никола Димитров и Дане Талески

Поминаа повеќе од 12 часа од објавувањето на видеата во кои Зоран Заев на светски познати руски комичари им открива државни тајни, телефонски броеви, прифаќа да даде...

Македонија 16.05.19 | 15:00

Дане Талески нов координатор за НАТО на местото на Пендаровски

Дане Талески ќе го менува Стево Пендаровски како нов координатор за НАТО на Македонија. Ова денеска беше соопштено од страна на македонската Влада. Промената...

Македонија 14.05.19 | 20:28

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Функцијата национален координатор за НАТО, која му припаѓаше на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, ја презеде советникот за надворешна политика на премиерот...