Ознака: Дамјан Манчевски
Економија 11.12.19 | 15:14

Државните секретари повеќе нема да бидат партиски војници

Новини во постапката за избор на владините функционери – државните секретари и директори, предвидува Предлог законот за висока раководна служба, што го усвои Владата,...

Македонија 10.12.19 | 19:41

Со закон ќе се дефинира разликата помеѓу политички именувани лица и администрацијата

Со Предлог-законот за висока раководна служба, што го усвои денеска Владата, треба да се направи јасна разлика помеѓу политички избрани и именувани лица и администрацијата. Законот...

Економија 05.12.19 | 13:51

Манчевски: Вработувања имало и ќе има и немаат никаква врска со изборите

Вработувања имало и ќе има и тие се во согласност со годишните програми и потреби на институциите. Немаат никаква врска со изборите. Се работи за редовна активност што...

Економија 13.11.19 | 08:03

Манчевски: Вработувањата нема да запрат заради изборите

Потребите за вработување ги дефинираат институциите, а не Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Огласи за нови вработувања се распишани...

Економија 08.11.19 | 19:30

„Алфа“: Што сè се плаќало со службените картички на Министерството за информатичко општество?

Каде завршиле 683.000 денари кои Министерството за информатичко општество ги потрошило лани? Што плаќал министерот Манчевски со народни пари преку картичка не е познато,...

Економија 12.10.19 | 09:30

Вработените во администрација кои седат дома добија покачување од 5 %, Манчевски вели – тие се малку

И вработените во јавна администрација кои седат дома добија покачување за 5 %, а ова го потврди и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Тие...

Македонија 10.10.19 | 09:36

Манчевски: Прво обвинение за Ременски, па потоа соодветна постапка во партијата

Најпрво треба да се добие обвинението за Фросина Ременски за случајот „Рекет“ за потоа да се преземат соодветните внатрепартиски постапки, рече потпретдедателот...

Економија 05.10.19 | 11:16

Манчевски: Ги разбирам реакциите, но не гледам ниту еден алтернативен предлог, работодавачите нема што да изгубат

Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во интервју за „360 Степени“ ја коментираше бурата реакции по неговата изјава дека вишокот кадри...

Твитови 30.09.19 | 08:26

Понуда од приватниот сектор за вработување некадарни административци

По најавите на министерот Дамјан Манчевски дека административците кои ќе добијат најниски оценки ќе им бидат понудени на приватниот сектор, се појавија на социјалните...

Економија 27.09.19 | 16:42

Мајтап тераат со Манчевски и некадерната администрација

Бура од реакции предизвикува на социјалните мрежи изјавата на министерот Дамјан Манчевски дека непотребните лица од јавната администрација ќе бидат нудени во приватниот...

Твитови 26.08.19 | 12:24

Од лажните вести на СДСМ извојуваме:


Македонија 19.07.19 | 12:50

Владата и министерствата со единствено веб решение од следната година

На почетокот на следната година веб-страниците на Владата и министерствата треба да бидат редизајнирани и унифицирани во насока на поголема транспарентност и отчетност...

Македонија 24.06.19 | 13:22

Манчевски: Со Законот за високо раководна служба до целосна деполитизација на јавниот сектор

Влегуваме во реализација на сериозни проекти. Првиот е реорганизација и оптимизација на институциите на системот, тоа значи воведување ред на хаосот што со децении...

Економија 08.06.19 | 10:33

Владата мисли дека е на добар пат да ја сузбие сиромаштијата

Претседателот на Владата Зоран Заев, и министрите Мила Царовска, Венко Филипче и Дамјан Манчевски ги сумираа остварувањата на Владата во двегодишното раководење со...

Економија 07.06.19 | 23:23

Манчевски ќе ги менува шалтерите со мобилен телефон

Клучниот дел на реформата во јавната администрација е граѓаните да ги добиваат услугите на своите мобилни уреди, шалтери веќе да нема, смета министерот Дамјан Манчевски. Во...

Македонија 17.05.19 | 10:37

Манчевски: Не се оптоварувам со „метлата“ на Заев

Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски уште еднаш истакна дека воопшто не е загрижен за својата позиција, во однос на „метлата“ што...

Македонија 15.05.19 | 12:04

Метлата на Заев ќе заигра по народот кој е вработен во администрација

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во вчерашното интервју на 1ТВ посочи дека вработените во администрацијата се вишок, и тоа не...

Македонија 09.05.19 | 12:36

Антикорупциска отвори постапки против Заев, Анѓушев, Манчевски, Пановска Ставридис, Мерко, Вангеловски…

Антикорупциската комисија денеска одржува седница на која отвори повеќе предмети по чуен глас, по пријави од граѓани и политички партии. Претседателката на Комисијата...

Македонија 06.05.19 | 14:05

Манчевски: Чистката ќе биде за вработените во администрацијата кои не одат на работа, а земаат плата

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски вели дека ќе ја почитува евентуалната одлука и тој да биде зафатен со чистката на владините...

Македонија 18.04.19 | 11:44

Реформи се донесуваат на почеток од мандатот, не на крај

Во вчерашната емисија „Печат на неделата“ гостуваше Борче Давитковски кој на министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски му порача дека...