Ознака: Дамјан Манчевски
Македонија 26.03.20 | 23:43

Манчевски: Намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, во емисијата „Кликплус“ на ТВ21 истакна дека намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата. Намалувањето на...

Македонија 23.03.20 | 21:40

Стоилковски до Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ се откажува од финансирањето од буџетот!

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот фејсбук профил се обрати на Дамјан Манчевски: До Damjan Manchevski . Па слободно тагни ме, ако пишуваш сам а не “бункерот”. Ако...

Македонија 15.03.20 | 16:30

Квазиминистре Манчевски, штотуку потврдивте дека живееме во репресивно општество

Додека Македонија се бори со корона вирусот, министерот за информатичко општество и адинистрација Дамјан Манчевски држи пресови за предизборни ветувања. Дрско и безобразно,...

Македонија 13.03.20 | 16:40

Манчевски: Не одете по шалтери, документи се достапни електронски

Најчесто бараните документи ќе можат да се добијат по електронски пат. Да ги избегнеме чекањата по шалтери, апелираше денеска министерот за информатичко општество...

Здравје 13.03.20 | 11:40

Следете во живо: Прес-конференција на министрите Филипче и Манчевски

Во медија центарот на Владата, со почеток од 14.30 часот, минисетрот за здравство, Венко Филипче и минситерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,...

Македонија 10.03.20 | 23:42

Манчевски: Лицата за коишто сметаме дека нема да се придржуваат до мерките на самоизолација веќе се под полициска присмотра

Лицата за коишто сметаме дека нема да се придржуваат до мерките на самоизолација веќе се под полициска присмотра , за да бидеме сигурни дека ќе се придржуваат кон мерките,...

Економија 10.03.20 | 22:46

Дамјан Манчевски: Отсуството од работа поради коронавирусот родителот ќе го регулира со потврда од градинка или од училиште

Поради мерката за прекин на образовниот процес со цел спречување на ширењето на коронавирусот, родителот кој нема да доаѓа на работа треба да обезбеди соодветна потврда...

Економија 06.02.20 | 14:29

Манчевски тврди дека не е предизборен маркетинг: 17.700 административци ќе добијат К-15, потпишан Колективниот договор

Флексибилно работно време, исплата на регрес за годишен одмор, дневници за службено патување, платено отсуство заради лични и семејни околности, плата за време на годишен...

Македонија 24.01.20 | 22:56

Стојаноска: Го критикуваа ВМРО-ДПМНЕ, а три пати повеќе ги практикуваат истите работи

Сè за што СДСМ го критикуваа претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, од кога дојдоа на власта го практикуваат три пати повеќе, рече во вечерашното издание на „EUClick“,...

Македонија 23.01.20 | 23:09

Владата на СДСМ не донесе никакви реформи во судството, а инсистира на закон за политички цели

Владата на СДСМ не донесе никакви реформи во судството, а инсистира на закон за политички цели за да им биде алатка за затскривање на сите криминали и во иднина, рече...

Македонија 23.01.20 | 13:47

Синдикалците најавуваат радикализација пред избори: Доста е од лагите и манипулациите на Мачевски

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија- САДУ испрати отворено писмо до јавноста и министерот за информатично општество и администрација, Дамјан...

Економија 17.01.20 | 12:48

Стаменковска: Манчевски не знае што сѐ се потпишува во министерството

Дополнителната заменик-министер во Министерството за админустрација и информатично општество Невенка Стаменковска – Стојковски предупредува дека министерот Дамјан...

Економија 14.01.20 | 19:10

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Нема да ме спречиш да се обидам да ги заштитам институциите

„Жално е министерот на Зоран Заев, Дамјан Манчевски, после скоро три години министерување за прв пат да слушне дека постои закон кој јасно ги опишува кои се надлежностите...

Економија 03.01.20 | 10:22

Војската на Дамјан Манчевски – активни 247 огласи за предизборни вработувања во администрацијата

Кога министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на бизнис-секторот му ги понуди „кецашите“ од администрацијата, јавноста ја дочека информацијата...

Македонија 21.12.19 | 13:16

Манчевски: Никој да не помисли да врши политички притисок пред изборите врз вработените во јавниот сектор

Никој да не помисли да врши притисок од политички аспект врз вработените во јавниот сектор во периодот што следи поради изборите, а доколку тоа се случи, да се пријави...

Твитови 19.12.19 | 09:45

Морате да го видите ова: Влатко го матира Дамјан со упорност

МОРАТЕ да го видите ова. : ) Шах – мат за Манчевски и Заев. 👍

Економија 11.12.19 | 15:14

Државните секретари повеќе нема да бидат партиски војници

Новини во постапката за избор на владините функционери – државните секретари и директори, предвидува Предлог законот за висока раководна служба, што го усвои Владата,...

Македонија 10.12.19 | 19:41

Со закон ќе се дефинира разликата помеѓу политички именувани лица и администрацијата

Со Предлог-законот за висока раководна служба, што го усвои денеска Владата, треба да се направи јасна разлика помеѓу политички избрани и именувани лица и администрацијата. Законот...

Економија 05.12.19 | 13:51

Манчевски: Вработувања имало и ќе има и немаат никаква врска со изборите

Вработувања имало и ќе има и тие се во согласност со годишните програми и потреби на институциите. Немаат никаква врска со изборите. Се работи за редовна активност што...

Економија 13.11.19 | 08:03

Манчевски: Вработувањата нема да запрат заради изборите

Потребите за вработување ги дефинираат институциите, а не Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Огласи за нови вработувања се распишани...